Особливості нової “прогресивної” розмітки та змін у системі дорожнього руху в Яремче пояснив місцевий активіст, учасник розробки “Програми нульової смертності” на українських дорогах Віктор Загреба.
Що вже зроблено?
Мешканці і гості міста вже бачать нові лінії, які можуть здаватись незрозумілими. Осьова смуга йде не по центру вулиці, якісь розгалуження і діагональні лінії. Це все тому, що розмітка реалізована на близько 30% – решта 70% ще будуть дороблені, і тоді все стане зрозуміло.
Хочу відзначити високу якість нанесення розмітки за технологією термопластику, що означає, що ця розмітка протримається принаймні декілька років без потреби щорічного оновлення. Раніше в Яремче, та й в усій Україні, дорожники знали лише три типи розмітки: суцільна лінія, переривчаста лінія та “зебра”. Насправді ж в ПДР та ДСТУ є значно ширший асортимент розмітки, яка робить рух зрозумілим, безпечним, інформативним, а вигляд вулиці – сучасним. Тому яремчанцям треба вчити нову розмітку і звикати до цього більш щирокого “меню”.
Що ще потрібно зробити?
Давайте пройдемось по цілій вулиці і поглянемо, як тепер треба їздити в центрі Яремче і що ще потрібно зробити, аби все запрацювало. Певні дії вимагаються від мерії міста, я їх також виділю.
Нова розмітка розпочинається після автостанції. Першим ми бачимо пішохідний перехід і два трикутники зі штриховкою 1.16.1. (дивіться ПДР). Така штриховка буде і в інших місцях. На цю розмітку не можна заїжджати, і тим більше не можна на ній паркуватись. Так само не можна заїжджати на суцільні лінії. Якщо після нанесення нової розмітки ви не зможете проїхати центр Яремче, не заїжджаючи на суцільні лінії, то або ви їдете занадто швидко, або ви просто поганий водій і вам краще взагалі не сідати за кермо.
Чому перехід має якісь червоні лінії? Це розмітка 1.14.4, якою позначається місце переходу сліпих пішоходів. Чи вони тут справді є – невідомо, але під знаками “перехід” висить відповідна табличка з “окулярами”, тому проектувальники привели розмітку у відповідність до знаків, які стоять тут віддавна.
Тепер про “штриховку”. Частина праворуч “захисний буфер” перед смугою для паркування, яка в цьому місці розташована по парній стороні паралельно до бордюру. Клин посередині означає острівець безпеки, який у майбутньому буде реалізований в бордюрі, а поки що – лише в розмітці.
Одна з ключових функцій цих “клинів” – зламати пряму лінію і таким чином знизити швидкість руху автомобілів. Розрахункова швидкість руху по центру Яремче – 40 км/год. Прошу звикнути їздити по центру міста саме з цією швидкістю, тоді ви не будете відчувати дискомфорту і заїжджати на суцільні лінії.
Місця для паркування в Яремче тепер позначені розміткою.
СРСР і ЄС мають кардинально протилежні погляди на паркування. В нашому колишньому союзі паркуватись можна було всюди, де це не було заборонено, то в новому союзі паркуватись можна лише там, де це дозволено і де є відповідна розмітка. Центр Яремче тепер перейшов на євростандарт – паркуватись можна лише там, де дозволено.
Всього по центру буде створено близько сотні паркомісць (пізніше уточню). Тому якщо місця для парковки немає, не треба вставати на тротуарі чи на “штриховці” – просто проїдьтесь трохи далі, припаркуйтесь і пройдіться назад пішки. Це корисно, недовго, приємно і по-європейськи. До речі, яремчанцям, які поки що не вміють, прийшов час навчитись парарельній парковці, і на YouTube є.
На цій конкретній ділянці вулиці довжиною близько 100 метрів є проблема паркування на тротуарі. Це фактично променада, по якій люди йдуть в центр міста, в т. ч. від автостанції, але тротуари тут запарковані в хаотичному порядку (на фото цього непомітно, оскільки воно зроблено у вихідний день).
На цьому місці я пропоную місту виставити штучні перешкоди для паркування – стовпці, а поки що можна перенести сюди клумби, які без будь-якої потреби стоять біля міської ради (бл. 50 штук), і встановити на тротуарі вздовж проїзної частини. Це звільнить тротуар для пішоходів і створить красивий естетичний вигляд центральної вулиці. Паркуватись можна буде на спеціальних місцях на проїзній частині.
Паркувальна смуга по парній стороні тягнеться аж до повороту на “поліцію”. Там знову “клини” зі штриховкою, і надалі розміщена там, де є об’єкти тяжіння – аптека, кафе, офіси. Тут також не буде потреби стояти на тротуарі, тротуар можна звільнити для того, для чого він існує – для проходу людей. Щоб відучити людей від паркування на тротуарі, на ньому також треба розмістити клумби, а в майбутньому – стовпці.
Найпроблемніше місце – біля супермаркету “Вопак”. Тут можна стояти зі сторони самого супермаркету, парковка на протилежній стороні є забороненою. Навіть з частковим виїздом на тротуар. Якщо ви їдете з цього боку, у вас є кілька можливостей: розвернутися на розриві і припаркуватись біля маркету або повернути в провулок до музичної школи і припаркуватись там.
Біля самого “Вопака” облаштовано дуже потрібний там перехід, якого раніше не існувало. Надалі тут також має бути острівець безпеки.