fbpx

У мережі опублікували унікальні фото моста-віадука в Яремче

Культура 21:41, 07.12, 2015

Залізничний міст на ріці Прут в Яремче розташовувався на 63,8/9 км лінії Станиславів (тепер Івано-Франківськ) – Воронєнка. Збудований в 1894-96 роках за проектом професора Львівської політехніки Зигмунта Кульки.

Головним будівничим віадуку був польський інжінір Станіслав Косинський. Міст складався з двох арок по 8 м, п’ятьох – по 12 м і однієї – 65-метрової над руслом Пруту. Остання арка вважалася на той час найбільшою у Європі. 

Будова мосту тривала у 1894-1896 р.р.

Пізніше яремчанський міст став взірцем для усіх інших мостів в Європі і Африці. Кажуть, подібні віадуки в Европі почали з'являтися тільки в середині наступного століття, де на відміну від прикарпатського, використовувалися переважно для руху автотранспорту. 

Те, що цей міст-віадук побудували всього лиш за два роки, зробило його також унікальним на всю Європу.

 В липні 1917 року, під час Першої світової війни, міст був зруйнований відступаючою російською армією. Російські війська підірвали 12-метрову арку зі сторони Делятина, розташовану поряд із 65-метровою, унаслідок чого обидві були зруйновані.

Відновлення розпочали у 1925 році. 13 липня 1927 року всі роботи були закінчені. Але оригінальний дизайн з технічних причин змінили, замість чотирьох "пахвин" головного прольоту було зроблено п'ять. В 1944 році міст знову підірвали, цього разу – відступаючі німецькі війська. 

Радянська влада не бавилась в атракційність і відновила міст, просто замінивши на лінійну залізобетонну конструкцію.

Фотографії мосту подали в групі "Мій Франківськ" у соцмережі Фейсбук.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: