fbpx

У Тисмениці знайшли військове поховання часів Другої світової війни. ВІДЕО

Суспільство 22:22, 12.03, 2017

Старожили кажуть, ще пам'ятають надгробки на місці закинутого цвинтаря. Втім, у радянські часи його знищили, проклали комунікації, а територію навколо забудували.

І лише тепер людські останки вирішили ексгумувати та перепоховати, йдеться в сюжеті "5 каналу".

Вислів "ходити по кістках" стає буквальним у середмісті Тисмениці. Усього за кілька метрів від дитячого майданчика та житлових будинків тут знайшли останки німецьких солдатів.

Роман Піщак все життя живе у Тисмениці. Йому 90 років. Чоловік пережив і німецьку окупацію, і радянську владу. Каже, добре пам'ятає хрести на могилах німецьких солдатів саме на цьому місці. Їх згодом зруйнувала радянська влада.

"44-го року оці гори, що є кругом Тисмениці, то була лінія фронту. За горами були москалі, а з сего боку були німці. Їх звозили сюда і ховали тут", – згадує дід.

Хоч і знали, проте не поспішали розкопувати. Ще на початку 2000-х тут ремонтували підземні комунікації, хлопчаки принесли до місцевого музею моторошну знахідку – людські рештки. Однак тоді розкопки так і не розпочалися, котлован просто зарили.

Директор музею історії Тисмениці Лілія Лишега розповідає:

"Принесли черевики і череп. І розказували, що, вуйку (це вони так зверталися до тодішнього директора музею Степана Гаврилюка, ім'я якого носить наш музей), вуйку, там ще є голови такі, що і з волоссям навіть".

Нещодавно до істориків звернулися чиновники із проханням таки провести пошукові роботи. Отримали документальне підтвердження, що тут поховані німецькі солдати. Запит на ексгумацію надійшов з-за кордону.

Директор КП "Пам'ять" Василь Тимків каже:

"Німецька спілка по догляду за військовими похованнями передала нам архівні матеріали, у яких містяться прізвища та імена тих німецьких вояків, які тут були поховані. Там вказане конкретне розміщення, ряди, нумерація поховань. І згідно лишень з тими архівними документами, на цій ділянці поховано понад 70 німецьких військовослужбовців".

Поки що відшукали добре збережені останки лише одного німецького військового з жетоном. Адже фрагменти кісток хаотично розкидані по всій території. Ймовірно, землю тут колись перекопали, пошкодивши скелети. Крім цього, дослідники знайшли іще старіші поховання.

Попереду експертиза знайдених кісток та цілий комплекс археологічних робіт. Адже Тисмениця має майже тисячолітню історію. Тож невідомо, які ще таємниці можуть ховатися під землею.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: