fbpx

Унікальна 500-літня писанка із коломийського музею експонується в Кракові

Культура 22:37, 03.12, 2015

Найдавніша в Україні писанка із Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття стала частиною виставки "Врятовані скарби підземного Львова", яка відкрилася в Археологічному музеї Кракова.

Щоправда, до Польщі вирушила копія найдавнішої в Україні писанки. Оригінал її зберігається у фондах Музею. Виставка у краківському музеї створена із раритетів, віднайдених археологами міста Лева. Два роки тому серед їхніх знахідок виявилася й старовинна писанка, пишуть Коломийські Вісти.

Врятована із водозбірника XV–XVI століть, вона стала сенсацією в науковому світі. Адже це єдина в Україні відома писанка такого давнього віку, писана воском на яєчній шкаралупі. Найстаріша ж писанка зберігається в м. Ополє в історичному музеї. Датована вона Х століттям і свого часу польському королеві її подарував київський князь. Археологи знаходили і давньоруські писанки ХІІ-ХІІІ ст., проте вони є керамічними.

Цей артефакт був переданий до Музею для консервації. Зберігач фонду писанок Ольга Антохій реставрувала писанку, а науковий співробітник музею писанкового розпису Ірина Блонська, на прохання львівських археологів, виготовила копію. Власне ця копія зараз дивує відвідувачів краківського археологічного музею.

Серед інших експонатів виставки – а це майже 500 артефактів – є, зокрема, й олов’яний щит з найстарішим гербом Львова, виконаним на металевому предметі, бронзова готична фігурка блазня, гральні кості і багато інших раритетів.

До Польщі "Врятовані скарби підземного Львова" привіз науково-дослідний центр "Рятівна археологічна служба" Інституту археології НАН України. Виставка у Краківському археологічному музеї триватиме до березня 2016 року.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: