fbpx

В Інституті літератури НАН захищають першу в Україні дисертацію про творчість Олега Лишеги

Культура 19:14, 27.02, 2018

Наукову роботу про творчість відомого прикарпатського поета Олега Лишеги подала на захист вінничанка, поетеса Катерина Девдера.

"Сьогодні в Інституті літератури НАН відбувається захист першої в Україні дисертації про творчість Олега Лишеги. Нехай це спровокує подальші дослідження про Олега. Там на багатьох дослідників вистачить тем", – відзначила письменниця Богдана Матіяш.

Тема кандидатської дисертації Катерини Девдери в Інституті літератури ім. Т. Шевченка Національної академії наук: "Літературна творчість Олега Лишеги: інтерпретація, контекст, рецепція". 

Останнім часом у літературознавчих колах зростає зацікавлення явищем постшістдесятництва, представники якого – письменники "витісненого покоління" – створили власну ідейно-естетичну платформу, якій притаманні індивідуалізм та герметичність, відмова від риторики шістдесятників, усвідомлення поезії як прамови, зв’язок із народною творчістю, звернення до жанру верлібру, обґрунтовує тему авторка роботи. 

Олег Лишега (1949–2014) – яскравий представник постшістдесятництва, поет, драматург, прозаїк, перекладач, творчість якого продовжує найкращі традиції української літератури, зокрема лінію Івана Франка, Богдана-Ігоря Антонича. Водночас вона є унікальним явищем світової культури, оскільки поєднує розмаїті філософські підходи (від дзен-буддизму до виразних впливів Григорія Сковороди), поетику монументалізму Київської Русі (Володимир Мономах, Нестор Літописець) та модифікацію концептуального для становлення американського трансценденталізму поняття "вільднес" ("wilderness").

Після присвоєння збірці перекладів Бресфілда й Лишеги "The selected poems of Oleh Lysheha" премії американського Пен-клубу Тарас Прохасько та Богдан Бойчук висловлювали обґрунтовані сподівання на те, що Олег Лишега може стати лауреатом Нобелівської премії. Цим усім значною мірою й зумовлене зацікавлення сучасних українських літературознавців і літературних критиків творами письменника, зазначила у своєму авторефераті до кандидатської роботи Катерина Девдера. 

Окреслення місця та значення творчої спадщини Олега Лишеги в історії української літератури ХХ ст. необхідне для доповнення об’єктивного перегляду літературного канону цього періоду і для повнішого осмислення явища пост-шістдесятництва, наголошує авторка кандидатської. 

Нагадаємо, у видавництві Discursus вийшла книга-розмова з Олегом Лишегою "Laterna Magika (Чарівний ліхтар)"

Також КУРС писав, що книга Олега ЛИШЕГИ. Тепла вохра (Івано-Франківськ: Лілея-НВ) увійшла до короткого рейтингу "Книжка року’2017" у номінації "Красне письменство". 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: