fbpx

В Івано-Франківську переселенці вивчали "Українські традиції в часі різдвяних свят"

Суспільство 10:39, 15.01, 2015

Напередодні Старого Нового року Івано-Франківський Карітас організував для переселенців зі Сходу України тематичний захід "Українські традиції в часі різдвяних свят". З метою єднання традицій Заходу і Сходу України та передачі звичаїв нашого регіону долучилися працівники Карітасу та набувачі проекту "Соціальна та психологічна допомога дітям та молоді з проблемами та труднощами у навчанні та соціалізації".

Мами з дітками та бабці з онуками готували традиційні українські вареники з картоплею, капустою, оселедцем, халвою та з маком. Попри те, що колядки – незвична традиція для жителів Сходу, усі разом під керівництвом отця Миколи Мазурика вивчили кілька найпоширеніших колядок, як от "Добрий вечір тобі, пане господарю", "Нова радість стала". А потім лунав спів. Коли всі разом ліпили вареники. Діти віншували, а дорослі ділилися своїми переживаннями, як важко святкувати далеко від рідної домівки.

Для багатьох дітей досвід ліплення вареників був першим у житті. Маленька Даринка мучиться з розкатуванням тіста, але тачалки не покидає.

"Я тепер вже зможу сама вареники зробити, але лиш би самій тісто не розкатувати", – каже дитина.

"..Особливо любимо вареники з картоплею, але онука досі не пробувала їх ліпити", – підказує її бабуся.

Ґаздині з Донбасу розповіли, що святкування Різдва на Сході практично нічим не відрізняється від того, як це свято відзначають на Західній Україні.

"Це дуже велике свято. У нас також є 12 страв, але те, що для нас нове, – це колядки. У нас, на жаль, не колядують і немає таких гарних вертепів. 13-го січня діти щедрують, розказують віршики, а 14-го ходять засівати. Але так, щоб пісні співати,  такого немає",  розповіла Олена з Харцизька, яка цього дня ліпила вареники з сином Сергієм, який дуже швидко оволодів навиком ліплення вареників.

А от Ірина з Луганська каже, що у них все ж таки колядують, але, як правило, вихідці з Західної України:

"У нас є Марківський район, так там усі українською мовою розмовляють. Який паспорт не візьми – місце народження Львів, Івано-Франківськ чи Хмельницьк. Людей ще за часів СРСР туди переселили, то вони залишились і далі говорять українською і колядують на Різдво". 

Захід відбувся в рамках проектів "Відповідь на кризу переселенців в Західній Україні – підготовка до зими", "Соціальна та психологічна допомога дітям та молоді з проблемами та труднощами у навчанні та соціалізації" за фінансової підтримки МБФ "Карітас України".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: