fbpx

В Україні безпрецедентно подорожчали овочі: на Прикарпатті цибуля додала 78,08% у ціні

Суспільство 20:24, 05.11, 2015

У жовтні овочі так званого "борщового набору" безпрецедентно подорожчали. За місяць ця група виросла у ціні в 1,5 рази. І зниження цін чекати не варто.

Аномальний ріст цін на сезонні овочі у жовтні викликали як сильна посуха влітку, так і спекуляції.

Про це йдеться у матеріалі Економічної правди.

"У жовтні овочі так званого "борщового набору" безпрецедентно подорожчали. За місяць ця група виросла у ціні в 1,5 рази, хоча йде збір урожаю – період, коли ціни традиційно знижуються через великий попит", – говорить керівник проекту "АПК-Інформ: овочі і фрукти" Тетяна Гетьман.

Дані про ріст цін фіксують не тільки профільні експерти, але й Мінекономрозвитку і Держстат, що разом моніторять рівень цін на соціально значимі товари, до яких відносяться й овочі.

Аномальний стрибок цін відбувся з 20 вересня. За даними Держстату України, цибуля подорожчала в середньому до 11,84 грн, морква – до 11.12 грн, капуста – 9,76 грн, буряк – 7,30 грн, картопля – 5.52 грн.

Ріст цін на овочі "борщового набору" не однаковий по областях.

З 30 вересня по 30 жовтня картопля найбільше подорожчала на півночі країни – в Сумській та Чернігівській областях (в Івано-Франківській області +3,18%), капуста – в Центральній і Східній Україні, найбільше у Дніпропетровській області (у нас  +6,16%), морква найбільше зросла в ціні на Південному Сході, серед антилідерів – Миколаївська область (Івано-Франківська  +44.86%), буряк найбільше здорожчав у Полтавській області (у нашій  +22.47%). Ріст цін на цибулю виправдав прогнози експертів. Найбільше зросла ціна на цю культуру в Запорізькій та Одеській областях. Це єдиний овоч, ціна на який за жовтень зросла більш ніж у два рази. На Прикарпатті цибуля подорожчала на 78,08%.

Цей сезон експерти називають найгіршим за останні 5-7 років. Зниження урожаю через посуху і скорочення посівів склало не менше 10-11%. Це одразу відобразилося на цінах. Хоча в Івано-Франківській області урожай картоплі та овочів на рівні минулорічного. В середньому ж по Україні станом на 1 жовтня 2015 року порівняно з аналогічним періодом минулого року урожай овочів "борщового набору" складає близько 90%.

Експерти дотримуються думки, що зростання цін на "борщовий набір" викликане штучно створеним дефіцитом. За словами Гетьман, фермери притримують овочі на складах, щоб потім дорожче продати.

"Об’єктивних причин для підвищення цін немає. Урожайність картоплі в нашому господарстві скоротилася на 50%. Але картопля подорожчала найменше. В той же час урожай цибулі, моркви був на достатньо хорошому рівні",  говорить комерційний директор компанії "Імпак" Дмитро Малиновський, який займається вирощуванням картоплі і моркви в Житомирській області.

За словами Малиновського, на рішення фермерів підняти ціни міг вплинути той факт, що у сезон був нехарактерний ажіотажний попит з боку перекупників. "Вони закупляли овочі крупними партіями. Природно, що у фермерів виникли питання щодо причин такого попиту",  каже Малиновський.

Учасники ринку зазначають, що зниження цін чекати не варто. "В зимовий сезон овочі дещо дорожчають за рахунок витрат на зберігання і логістику",  каже Дмитро Малиновський. При цьому додає, що і повторення різкого стрибка цін малоймовірне, оскільки ринок буде регулювати ціни за рахунок імпорту з сусідніх країн. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: