fbpx

Відремонтовані школи, власний оркестр та фітнес-клуб: як створення ОТГ змінило життя селян на Прикарпатті

Суспільство 16:06, 10.12, 2018

Рівнесенькі, як під лінієчку, дороги, фітнес-клуб для жінок, новенькі школи, садочки і навіть власний оркестр. Те, чого тут ніколи не бачили, в Матеївецькій ОТГ, з’явилося всього за два роки.

Із сіл на Прикарпатті утворилася Матеївецька громада, йдеться у сюжеті ТСН. Тиждень.

Це трохи менш як 8 тисяч людей із 12 поселень. Якісь багатші, якісь бідніші. Але тепер вони в одному човні і не дають тонути нікому. Отак разом вони живуть лише 2 роки, але здається – щонайменше 10. І керує тут англомовний голова. Так тут кажуть усі.

Перше, що зробили у громаді, – відремонтували школи в усіх селах. Їх таких сім. Це одна з найбільших – на 160 учнів. Їй сто років, і зовні вона сіра. Але всередині – різнокольорова. Тут на всю працює нова українська школа для першачків, яку ще й у містах не всюди запустили.

Але найбільше досягнення – це звичайнісінький коридор у школі.

"Це нове добудоване приміщення, завдяки якому діти мають можливість не виходячи на вулицю ходити в їдальню", – розповідає директорка школи.

Вбиральні теж були на холодній вулиці. Тепер – у приміщенні. Діти їх так і називають "ті, що теплі". На кухні каструлі парують на нових плитах. У їдальні – саме шкільний обід. Коштує всього 10 гривень.

По всіх закутках тепло. Це заслуга нової котельні. Опалюють дровами замість газу. Окрім того, що гріє краще, ще й дешевше обходиться таке тепло – десь удвічі. І так опалюють, і такий вигляд мають зараз усі школи громади, кажуть місцеві.

Новенькі спортзали всередині й на вулицях, новенькі класи. Одну школу навіть розширили. Перші класи сюди переселять з аварійного приміщення. Звідки стільки грошей у колись забутих селах? Є один секрет.

Але є й біда – села з об’єднаної громади роз’єднані річкою Прут. Єдине сполучення – місток. Аварійний. Цивілізація туди дуже важко добирається. Тому що міст тимчасовий, його вже колись вода руйнувала. Зараз його весь зварили. Але він увесь нестійкий. І це найбільша проблема. Але доки грошей немає, шукають інші шляхи. 

По обидва боки Пруту є амбулаторії, щоб ні лікарям, ні пацієнтам не доводилося їздити через той хиткий міст. Медичні осередки тепер належать громаді. Тож і співфінансування навпіл із державою – теж.

При кожній амбулаторії є машини на виклики для лікарів. Сюди закупили комп’ютери. Провели інтернет. Це дало змогу записувати селян до сімейних лікарів у державну систему E-Health. Біда одна – загальноукраїнська – не вистачає лікарів.

"1998 пацієнтів. Я мав набрати ще 2 тисячі, а не можу набрати, бо закон не дозволяє. Завдяки тому, що ми перейшли в ОТГ, ми маємо те, що мали мати ще 40 років тому. Я маю на увазі матеріально-технічне забезпечення, забезпечення медикаментами, вчасну виплату всіх виплат", – розповідає в.о. головного лікаря Вальчук Богдан.

Запрутські села, ті, що були відрізані від цивілізації мостом, весь час жили у темряві. Тепер на всіх вулицях є ліхтарі. Але головний показник того, що села розвиваються, – хати, які не руйнуються, а будуються.

А на комунальному підприємстві лежить новенький підіймач для електриків. Є кілька ковшів для прибирання снігу, трактор. І білоруський сміттєвоз. Його фактично купили за гроші облради. Тепер не треба місяцями чекати машину з району.

А школярі підбили місцевих сортувати сміття. Довели – на цьому можна заробляти. І вуаля…

"Будемо привчати людей потрохи. Пластик будемо пресувати і передавати у фірми, і нам будуть кошти", – розповідають школярі.

У сільських клубах зазвичай холодно і порожньо. А у Матеївецькій ОТГ – йога і фітнес. Новеньке спортивне приладдя.

Сільські зварювальники, трактористи, слюсарі  тепер зірки місцевого духового оркестру. Ідеально виводять ноти оператор котельні і обтяжчик меблів, військові, садоводи, пенсіонери і студенти. Тут є професійні музики, але для більшості це хобі.

"Я водій, вчуся грати на барабанах. Отак до обіду працюю, потім граю",  розповідає місцевий.

Хтось інструмент купив, у когось був. Так вони збираються по два рази на тиждень. І ці люди, у яких, окрім роботи, господарство, худоба вдома, щомісяця дають по кілька концертів.

І тут не витримали дівчата. Взялися встановлювати, як кажуть самі, гендерну рівність.

"Як з’явився цей спортзал? Взагалі це реакція на потребу жінок. Що добре було б, якби було місце, де вони можуть займатися оздоровчою фізкультурою. І в нас було місце, і воно пустувало, де не було ремонту",  розповіла бібліотекарка Людмила Костюк.

Усі спортивні приладдя купили за грантові гроші. За її словами, жінки взяли участь у проекті за підтримки Агентства розвитку США.

У жінок немає професійного тренера. Але в них є плазма, на якій щодня вмикають відеоурок. І так займаються. Хто фітнесом, а хто  йогою.

Головний секрет цієї громади – вони заощаджують гроші, де тільки можна. Не наймають працівників щось побудувати, а беруться до роботи самі. Фітнес-залу жінки відремонтували власноруч  за три місяці.

"Ви знаєте, люди спочатку не вірили, дуже не вірили. Але коли почалися роботи, то пішло легше. По 5-6 батьків працювали щодня безоплатно. Протягом трьох місяців",  розповідає директор Дебеславцівської школи III ст. Матеївецької ОТГ Мирослав Николайчук.

Нині бюджет громади 10 мільйонів. Гроші здебільшого від місцевих підприємців, яких тепер вивели з тіні. Виявилося: таких тут немало. І тут заховане головне "народне проти". Не всім подобаються податки. А ще місцеву казну наповнює рента з видобутку газу, акцизи.

Майже 20 млн дають з області на медицину, освіту. Небачені для села гроші, які постійно губились дорогою згори вниз. Та головне  люди тепер можуть вкладати ці гроші туди, де їх катастрофічно не вистачало. Люди відчули себе господарями на власній землі. Якщо з мільярда у Києві крадеш два мільйони, ніхто й не помітить, а тут 2 з 10, які є у громади, – просто нереально. 

Звичайно, і досі є купа щасливих і незадоволених.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: