fbpx

Влада обіцяє відновити Галицький Успенський собор ХІІ століття у Крилосі. ФОТО

Суспільство 18:38, 28.10, 2017

У музеї "Історії Галича", який знаходиться у с. Крилос Галицького району, відбулося засідання круглого столу на тему "Галицький Успенський собор: відродження державної та духовної величі України".

На захід завітали народні депутати України Михайло Довбенко, Микола Княжицький та Андрій Кіт, голови обласних державних адміністрацій, зокрема, Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук, Львівської та Тернопільської облдержадміністрацій Олег Синютка і Степан Барна, керівники Галицького району, священнослужителі та науковці, інформує прес-служба Івано-Франківської ОДА.
 

Учасники круглого столу оглянули фундамент Галицького Успенського собору, побували у церкві Успіння Пресвятої Богородиці. Відтак провели дискусію щодо відбудови храму.

За словами Олега Гончарука, необхідність відновлення Галицького Успенського собору полягає у збереженні національної духовної скарбниці Княжого Галича.

"Багато скептиків свого часу не сприймали ідею відновлення собору, – зазначив, розпочинаючи засідання, очільник Прикарпаття. – Однак, об’єднавши зусилля народних депутатів, обласної та місцевої влади, духовенства і науковців, сьогодні маємо чітке бачення того, що Успенський собор буде відновлено і він стане основою для об’єднання Української церкви".

У доповіді Михайла Довбенка йшлося про дослідження  науковців та археологів, які займалися відновленням історичної справедливості щодо місця розташування собору та часу його зведення. Народний обранець зазначив, що храм за своїми розмірами поступається лише Софії Київській.

Виконавчий директор благодійного фонду "Міжнародний благодійний фонд відновлення Галицького Успенського собору" Зіновій Шкутяк окреслив основні напрямки роботи організації, яка займається відновленням храму.

На завершення заходу присутні схвалили резолюцію круглого столу, в якій, зокрема, йдеться про оголошення всеукраїнського конкурсу на розробку проектних пропозицій відновлення Галицького Успенського собору з музеєфікацією існуючих фундаментів XII ст.

Олег Синютка висловив пропозиції щодо доцільності розробки державної програми для збереження історико-культурної спадщини, яка сприятиме відродженню і популяризації таких пам’яток як Галицький Успенський собор.

Степан Барна наголосив на необхідності посилення роботи в напрямку популяризації та поширення інформації про історію древнього Галича та загалом історичних пам’яток Західної України.

Нагадаємо, 7 травня в Івано-Франківську відбулася нарада, присвячена обговоренню питання відновлення кафедрального Успенського собору ХІІ століття у селі Крилос Галицького району. 

Проте учасники ХІV Міжнародної наукової конференції "Археологія заходу України", яка відбулася у Львові 17-19 травня 2017 р., з приводу ініціативи відбудувати літописний св. Успенський собор в с. Крилос (а це фахівці з археології, архітектури, мистецтвознавства та історії) виступили із заявою, в якій такий проект назвали "категорично неприпустимим".

Вони оприлюднили резолюцію, в якій наполягають, що необхідно припинити будь-які спроби незаконної (з огляду на міжнародне і українське пам’яткоохоронне законодавство) відбудови давньоруського кафедрального собору ХІІ ст. в селі Крилос Галицького району на Івано-Франківщині, оскільки йдеться про фактично новобудову, яка знищить автентичну субстанцію дощенту і безповоротно.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: