fbpx

Водохреща й вихід в ополонку: раціон напередодні та безпека, – лікарі і рятувальники

Суспільство 11:45, 16.01, 2019

Пірнати у ополонку з нагоди свята Водохреща збираються тисячі людей. Заради збереження власного здоров'я та гарного самопочуття слід ретельно дбати про дотримання правил безпечного пірнання у відкриті водойми в зимовий період.

КУРС писав, що сотні франківців на Водохреща купаються у крижаній воді Бистриці.

Чи підходить цей ритуал всім та як потрібно до цього готуватися? УП.Життя розпитала лікаря-дієтолога Оксану Скиталінськуголового лікаря Київського міського Центру здоров'я Отто Стойка та рятувальників.

Підготовка

Позитивна дія крижаної води є короткочасним стресом, який добре впливає на організм людини, зміцнюючи природний імунітет:

  • різко зростає виробництво імунних клітин, знижується ризик вірусних інфекцій;
  • активізується кровообіг, зокрема в найдрібніших судинах – капілярах;
  • краще починають працювати внутрішні органи, посилюється детоксикаційна функція печінки;
  • збільшується виробництво енергії, ендорфінів ("гормонів щастя"), з’являється відчуття радості;
  • покращується робота системи терморегуляції тіла;
  • організм омолоджується.

Але це відбувається за умови швидкого занурення та виходу з води.

Загартовуватися потрібно поступово: починати з обтирань, пізніше – обливань (спочатку кінцівки, потім вище), ще пізніше – контрастного душу.

Негативний ефект. Тривале перебування у холоді (понад 10 хв.) виснажує резерви захисту організму і може бути зворотний ефект, переохолодження, організм стає беззахисним перед інфекціями.

"Купання в ополонці взимку без попередньої підготовки може бути небезпечним для людей похилого віку, дітей, осіб, які страждають на гострі та хронічні захворювання", – попереджає Отто Стойко.

Не варто занурюватися в крижану воду тим, у кого проблеми із серцем та судинами головного мозку, перенесений інфаркт або інсульт, аритмії, запальні захворювання статевої сфери та нирок. А також при атеросклерозі, гіпертонії, ревматизмі, активних формах туберкульозу легенів, інших гострих і хронічних захворюваннях 

Їжа напередодні

Варто вживати їжу, що посилює виробництво енергії, в першу чергу ту, яка багата вітамінами групи В (вони "запускають" процес утворення АТФ – енергетичної "валюти" організму): каші (вівсяна, гречана) з вівсяними висівками; горіхи грецькі та мигдаль; курячі яйця, зварені нам’яко; нежирне м’ясо; капуста, шпинат тощо.

Також таку, що має протизапальну дію і багата фітонцидами, що пригнічують розмноження вірусів та хвороботворних бактерій: корінь імбиру (напої, страви), часник, цибуля.

Що зміцнює кишковий імунітет: пребіотики – напій із цикорію (багатий цінною речовиною інуліном), банани, квашені овочі та пробіотики – кисломолочні напої з вмістом біфідо- та лактобактерій.

Що посилює щільність капілярів і захищає від проникнення хвороботворних вірусів, бактерій та продуктів їх життєдіяльності потрапити в кров: ягоди (особливо чорноплідна горобина, смородина, обліпиха), зелений чай, каркаде. 

Рятувальники попереджають, що вживати алкогольні напої та курити перед купанням категорично протипоказано. Алкоголь розширює периферійні судини, що значно збільшує тепловіддачу. Куріння ж істотно порушує кровообіг, чим збільшує охолодження. Наприклад, викурювання лише 1 сигарети знижує температуру шкіри пальців ніг на 1°С.
 

Занурення

Обов'язково купайтеся у знайомому місці або місці, що пристосоване для зимового купання з облаштованим заходом у воду.

Приходьте на ополонку з супроводжуючим. Беріть із собою туристичну ковдру або каримат, щоб постелити під ноги при роздяганні та одяганні.

Купання треба проводити швидко. Перебування в ополонці для початківців, в залежності від температури води, триває в середньому 10-20 секунд, а для моржів зі стажем – не довше 1,5 – 2 хвилин.

Якщо ж рішення зануритись в холодну воду 19 січня на свято Водохреща прийнято разово, то рятувальники рядять перебувати у воді не довше 3-5 секунд.

"Важливо перед зануренням розігрітися рухом: швидше походити, злегка побігати, поприсідати, пострибати", – наголошує лікар Оксана Скиталінська.

"Моржі" з досвідом зазвичай не пірнають з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму.

При низькій температурі повітря після виходу з води людина відчуває велике холодове навантаження, особливо якщо є вітер та підвищена вологість повітря. Необхідно зняти мокрий одяг, швидко розтертись рушником і одягнутись у теплі речі.

Одяг та взуття повинні бути з мінімальною кількістю ґудзиків, застібок та шнурівок.

При онімінні пальців рук – слід потримати їх на шиї або животі декілька секунд, зігріти подихом і продовжувати одягатися.

"Безпосередньо після запливів в ополонці відзначається, зокрема, збільшення в крові лейкоцитів і лімфоцитів. Це явище, яке дещо нагадує стрес, зберігається протягом 4 годин", – пояснює Отто Стойко.

Після ополонки корисно випити гарячий нежирний бульйон з курки або індички, зварений з великою кількістю овочів (корінь селери, петрушка, пастернак, морква, гарбуз, броколі, зелень).

"Такий напій є джерелом всіх амінокислот у легкозасвоюваному вигляді, який дасть відчуття енергії та тепла в організмі, посилить імунітет", – уточнює Оксана Скиталінська.

Читате також: Йорданська купіль і кропила: де у Франківську освятять воду на Водохреща

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: