середа, 22 травня

Всесвітньо відомий економіст з Франківська побачив 7 основних викликів для економіки людства

Відомий український економіст, професор Роман Шеремета сформулював головні, на його думку, виклики для світової економіки XXI століття.

Про 7 основних викликів для світової економіки XXI століття Роман Шеремета написав на своїй сторінці у Фейсбук. На його думку, світ уже стикнувся і надалі стикатиметься з такими проблемами економічного характеру:

1. Економічна нерівність – розрив між багатими та бідними поглиблюється. Тільки один факт: 7 найбагатших людей світу має стільки ж, як половина усіх мешканців Землі (а це майже 4 мільярди). Простих рішень немає. Можна ввести високий диференційний податок на "багатих". Але це може привести до виведення капіталу та еміграції підприємств з однієї країни в іншу.

2. Старіння населення – частка літніх людей постійно зростає. Це призводить до дефіциту державного пенсійного фонду та збільшення навантаження для людей робочого віку. Тут підхід повинен бути поступовим і систематичним: поступове підвищення пенсійного віку, стимулювання особистих заощаджень і т. п.

3. Вичерпання природних ресурсів – ресурси є обмежені. Нафтові та газові ресурси постійно зменшуються без оновлення. Вирішення цієї проблеми м поступовий перехід (який уже відбувається) на відновлювані енергоресурси.

4. Глобальне потепління – середня температура планети постійно зростає з часів промислової революції. Це призводить до глобальних катаклізмів, підняття рівня води і т. п., що, в свою чергу, веде до колосальних економічних витрат на подолання цих проблем. Вирішити цю проблему буде непросто: розвинуті країни намагаються зменшити шкідливі викиди в атмосферу і перейти на енергоощадне виробництво, в той час як країни, що розвиваються, збільшують викиди парникових газів.

5. Роботизація – роботи будуть надалі замінювати людей у виробництві та сфері послуг. Роботизація може ще більше підвищити рівень безробіття та посилити нерівність. Поки що хороших ідей рішення цієї проблеми я не чув. Є декілька "соціалістичних" ідей, такі як державна власність роботів, але вони з економічної точки зору утопічні.

6. Міграція – українці, як ніхто, добре розуміють цю проблему. Економічна нерівність країн, глобальні конфлікти та війни, а тепер ще додайте глобальне потепління, – і маєте глобальну світову міграцію. Економічні наслідки міграції дуже складні, адже, окрім того, що кардинально змінюється демографічний склад населення, виникають питання щодо пенсій, зайнятості, соціальних виплат і т. п.

7. Соціальні мережі та пропаганда – більше половини людей використовують соціальні мережі для новин. Кількість фейкових новин та пропаганди постійно зростає. Знову ж таки, українці добре розуміють силу російської пропаганди. А тепер додайте ще нові технології, які досить легко можуть створювати фейкові відео. 

Нагадаємо, професор Роман Шеремета – випускник ПНУ. У 2015 році Роман Шеремета очолив рейтинг найкращих економістів Forbes. 

КУРС писав, що цього року Шеремета нагороджений премією імені нобелівського лауреата Вернона Сміта.

 

КОМЕНТУВАТИ