fbpx

В Івано-Франківську презентували досвід Великобританії з видобутку сланцевого газу

Економіка 14:43, 21.01, 2015

Відомий британський учений та експерт в галузі сланцевого газу, професор Університету Манчестера Кевін Тейлор під час круглого столу з питань перспективи видобутку сланцевого газу в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти й газу розповів про досвід Великобританії для українських спеціалістів.

Професор Університету Манчестера Кевін Тейлор досліджує, зокрема, ризики від видобутку сланцевого газу.

За його словами, у Великобританії до теми сланцевого газу й сланцевої нафти звернулися лише п’ять років тому. Фахівці розвідали три родовища. Два з них на суходолі – в районі Лондона і на території Шотландії,  так само, як і українські, є густо заселеними. І це, відзначив Кевін Тейлор, є причиною громадського напруження й протестів.

"Серед населення є невизначеність у ставленні до видобутку сланцевого газу", – так обережно висловився британець, демонструючи слайди з протестів проти його добування. За словами Кевіна Тейлора, не всі й серед представників бізнесу підтримують розробку сланцевих родовищ, хоча уряд вважає її дуже перспективною. Британців, так само як і українців, турбує зміна екології на територіях, де мають провадити видобуток. Зокрема, сейсмічна небезпека, що її може створити гідророзрив.

Три роки тому Британія призупинила буріння свердловин через землетрус силою в 3,2 бали за шкалою Ріхтера, який стався в містечку поруч з Манчестером в районі найменш заселеного родовища на півночі Великобританії. "Землетрус відчула невелика кількість людей, але буріння зупинили,  розповів британський науковець. – Тривалий час по тому спеціалісти досліджували, чому це сталося. Дійшли висновку, що причиною був не гідроудар. Звіт про це й загальний огляд ситуації опублікували для громадськості".

Цей випадок, відзначив Кевін Тейлор, став причиною того, що вимоги до дослідження сейсмічної безпеки стали більш жорсткими. В процесі гідророзриву запроваджений постійний моніторинг і контроль ситуації. Тепер уже прийнято як норму також і те, що як тільки показники сейсмічної активності зростають, буріння терміново припиняють.

В даний час роботи з видобутку сланцевого газу у Великобританії відновлено на трьох свердловинах. Зважаючи на резонанс теми і ставлення до неї громадськості, впродовж минулого року було оприлюдено кілька звітів, які стосувалися сланцевого газу – про ризики при видобутку, який підготували вчені, та дослідження Департаменту охорони здоров’я про вплив видобутку на здоров’я населення. Останній стосувався також і ймовірного хімічного забруднення місцевості, де проходить розробка покладів сланцевого газу. "Ця проблема також дуже турбує громадськість,  був відвертий Кевін Тейлор. – Розробку родовищ провадить бізнес. Захист свердловин контролює уряд. Хоч гідророзриви, під час яких використовуються хімікати, відбуваються досить глибоко і технологічно не можуть вийти на поверхню ґрунту".

За словами професора Тейора, і комапнії, й уряд свідомі того, що повинні регулярно надавати звіти громадськості. "У нашому суспільстві зараз є серйозний розкол. Люди дуже хвилюються. Уряд дуже обережний. А правда – вона десь посередині",  вважає. Втім, він визнає, що в Британії і теоретики, і практики ще не мають достатньо інформації про весь комплекс питань і ризиків, пов'язаних з видобутком сланцевого газу. І тому, на його думку, треба бурити більше свердловин. "Якщо ми цього не будемо робити, то не будемо знати, чи добрі маємо результати", – пояснив він.

На думку британського спеціаліста, в галузі сланцевого газу Україна і Британія мають однакові проблеми. "Треба краще знати, вивчати плюси і мінуси видобутку сланцевого газу. Треба усунути деякі непевності в джерелах інформації. Треба доносити громадськості стан речей і повідомляти те, що хочуть почути люди", – підсумував Кевін Тейлор.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: