fbpx

Як "генерали піщаних кар’єрів" заробляють на руслоочисних роботах. ВІДЕО

Суспільство 18:45, 16.06, 2016

На незаконному видобутку піщано-гравійної суміші, який ховається під видом руслоочисних і руслорегулювальних робіт, заробляють близько 800 тис. грн на місяць.

На цьому наголосила очільниця фракції "ВОЛЯ" в облраді Ольга Галабала, яка разом з командою "ВОЛІ" тривалий час досліджує проблему та бореться з незаконним видобутком шутрів. 

Так, за підрахунками, вартість 1 машини гравійної суміші, що виїжджає з об’єкта, на якому проводяться руслоочисні роботи, – 210 грн, а вартість 1 машини суміші на об’єкті – 1000 грн. Тобто на кожній машині підприємець заробляє 790 грн. Таких машин в місяць близько 1000, відповідно на них заробляють 790 тис. грн. 

Як повідомила Ольга Галабала, така незаконна діяльність стала можливою, коли в 2011 році обласна рада прийняла положення про так звані руслоочисні та руслорегулювальні роботи, згідно з яким сільська рада звертається в Управління водних ресурсів з проханням виготовити проект на регулювання певного русла ріки. Управління виготовляє цей проект, і вони через конкурс залучають підприємця, який безкоштовно проводить ці роботи, але натомість підприємцю дають дозвіл реалізовувати те, що вони виберуть, – по суті продавати піщано-гравійну суміш. Однак жодному підприємцю не вигідно працювати згідно з умовами таких проектів. При тому в проекті закладається, що 20% від тієї суми, яку вторгує підприємець, мають іти на розвиток сільської ради, де проводяться роботи.

"Ми почали аналізувати кожен проект таких руслоочисних робіт. Ми побачили, що вже в самому проекті закладається корупційна складова, тому що вартість робіт за цим проектом складає приблизно півтора млн грн, а об’єм наносів тої піщано-гравійної суміші, яку вони видобудуть, можна реалізувати лише на 300-500 тис. грн. То невже підприємець за мільйон гривень своїх коштів буде проводити роботи і ще й 20% віддавати сільраді? Ні, не буде. Тому коли видавали ці дозволи, вони видавались апріорі корупційними", – пояснила Галабала.

Сьогодні під цим положенням фактично приховується незаконний видобуток піщано-гравійної суміші, ситуація в області від 2011 року доведена до абсурду. За цей період з 43 проектів закінчено і здано лише 7, однак піщано-гравійна суміш постійно вивозиться.

"У нас є річки, де дійсно змінено русло ріки і там проводяться якісь роботи. Але ці роботи проводяться не за проектом. Ми це питання досліджували, з 43 проектів руслорегулювання, які були за ці роки, тільки 7 проектів здано і закінчено. Насправді ж там здійснюється незаконний видобуток піщано-гравійної суміші", – наголосила Галабала.

Галабала зазначила, що сьогодні, наприклад в Нижневі і в селі Вістова, береги ще більше розмиваються через те, що постійно видобувається піщано-гравійна суміш. Це породжує нову проблему. "Потім ми з обласного бюджету виділяємо мільйони гривень для того, щоб зробити берегоукріплення", – каже Галабала.

Так, в селі Воскресінці Коломийського району активісти "ВОЛІ" разом з журналістом Євгеном Гапичем та громадськістю проводили перевірку на берегах річки Прут, де їм вдалось зафіксувати незаконний видобуток гравійної суміші.

"Ми перевіряли, як ідуть руслоочисні роботи, чи дотримуються підприємці умов проекту, чи немає зловживань. Нам вдалось зафіксувати техніку, яка проводила видобуток шутрів під час періоду нересту риб, коли будь-які роботи на річках заборонені", – каже активіст "ВОЛІ" Михайло Рогів.

З цього приводу активісти викликали поліцію, зараз машина знаходиться на штрафмайданчику.

Ольга Галабала переконана: потрібно, щоб підприємець в комплексі робив і розчистку русла ріки, і берегоукріплення, лише тоді це буде мати користь для села. Крім того, треба привести цю схему у відповідність до законодавства. Адже на сьогодні це велика проблема для річок області, водне господарство занедбане, вода змиває людям хати, іноді й цвинтарі, постійно виникають проблеми з криницями.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: