fbpx

Як на свято Покрова Пресвятої Богородиці дівчата просять щастя і долю

Стиль життя 15:05, 14.10, 2017

14-го жовтня християни східного обряду відзначають одне з найбільших релігійних свят – Покрова Пресвятої Богородиці. В українській культурній традиції це свято має чималу пошану. З 2014-го року 14-го жовтня стало Днем Захисника України.

За легендою, коли дружина князя Аскольда брала облогою православний Константинополь, його мешканці так пристрасно молилися до Матері Божої, що Богородиця з'явилася людям і вкрила їх своїм омофором (покровою), в такий спосіб сховавши їх від очей ворогів, пише "Про Захід".

Покрову як свято дуже шанували козаки, наразі цей день також вважається Днем українського козацтва. Саме на Покрова збиралася козацька рада, також свято вважалося храмовим на Запорізькій Січі. Окрім того, прийнято вважати, що 14-го жовтня була створена УПА. Коли країні загрожувала біда чи небезпека з-за її меж, вірні молилися про допомогу до ікони Покрова Божої Матері.

Українці вірили, що до Покрови потрібно переробити всю роботу за межами хати. Адже, як свідчить прислів'я, Покрова вкриває землю або листом, або снігом. Оскільки до цього часу вже не було багато роботи на полі чи городі і більше часу проводилося в домівках, починався веселий період вечорниць, весіль та підготовки до них.

Приміром, якщо дівчина хотіла чимшвидше заміж, але до Покрови її так і не висватали, то мала в цей день безпремінно піти до церкви та помолитися Матері Божій. Існувало навіть промовляння до Богородиці з проханням допомогти влаштувати дівочу долю. У різних регіонах воно дещо відрізнялося, але сенс був один. "Свята Мати, Покрівонько, покрий мою голівоньку", "Мати-Покрівонько, покрий матір-землю і мене молоду", "Свята Мати, Покровонько, завий мені головоньку хоч шматком, хоч онучею, най ся дівкою не мучаю". Загалом вірили, що що радісніше і веселіше пройде свято, то більше шансів у дівчат на щасливий шлюб.

Якщо Покрова припадала на пісний день – середу чи п'ятницю, то дівчата ще й тримали піст за свою долю. До речі, якщо на Покрову випаде сніг, то вірили, що в році буде багато весіль.

Народні прикмети:

– Яка погода на Покрову, такою буде і зима.

– Якщо лист з берези та дуба на Покрову впаде чисто – до легкого року, а нечисто – до суворої зими.

– Якщо у вишні листя опаде до 14 жовтня – зима буде тепла, якщо ж вишня зелена – зима буде люта.

– Якщо до цього дня не спадає з вишень листя – на теплу зиму, а звільниться – на сувору.

– Зранку вітер з півдня, а по обіді із півночі – початок зими буде теплим, але згодом похолодніє.

– Якщо вітер з півдня низовий – зима буде теплою, з півночі горішний – холодною, із заходу – сніжною; коли ж протягом дня вітер змінюватиме напрямок, то і зима буде нестійкою.

– Якщо в цей день сніг не покрив землю – не покриє в листопаді та грудні.

– На Покрову вітер – весна буде вітряна. Відліт журавлів до Покрови – на ранню зиму.

– Якщо на Покрову сніг – буде багато весіль. Хто сіє по Покрові, не має дати що корові.

– На Покрову віє вітер з півночі – зима буде холодна і з великими снігами, з півдня – буде тепла зима.

– Якщо на Покрову випав сніг, то буде він і в Дмитрів день (8 листопада).

– Відліт журавлів до 14 жовтня – бути ранній зимі.

– Білка до Покрови змінить шубку – зима буде добра.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: