fbpx

Арешт банди "ведмежатників": як продавці яблук у Станиславові 100 років тому банк врятували

Наша історія 21:15, 11.02, 2017

У першій декаді лютого 110 років тому газета Kurjer Stanisławowski писала про резонансну справу – арешт банди заїжджих грабіжників, які намагалися обчистити касу місцевої філії Австро-Угорського банку. Завадив "ведмежатникам" випадок.

У ніч проти суботи, 8 лютого 1907 року, закінчилася невдачею спроба пограбувати філію Австро-Угорського банку в Станиславові (тепер – Івано-Франківськ), яку затіяли четверо заїжджих "ведмежатників". Тієї ж ночі троє з них потрапили до рук поліції, а серед затриманих злочинців виявився виходець із т. зв. Польського Королівства (тобто підданий Російської імперії). Про арешт міжнародної банди "ведмежатників" повідомила не лише місцева газета Kurjer Stanisławowski, але й краківський часопис Nowości Ilustrowane, пише Богдан Скаврон на сайті Збруч.

 

Арешт банди "ведмежатників": як продавці яблук у Станиславові 100 років тому банк врятували 1

Філія Австро-Угорського банку у Станиславові винаймала кілька приміщень у кам’яниці заможного міщанина Адольфа Бика, де в той час містилися також поштова управа, телеграф, телефонна станція та тодішній прототип кінотеатру – фотопластикум. Ця будівля збереглася дотепер і розташована на розі сучасних вулиць Бачинського та Січових Стрільців (у той час – вулиця Смольки).

Арешт банди "ведмежатників": як продавці яблук у Станиславові 100 років тому банк врятували 3

На першому поверсі цієї кам’яниці, саме під приміщеннями банку, був розташований кантор з обміну валют місцевого міняйла Корнблюха. Тож грабіжники надумали одним махом обчистити обидва заклади, взявши добру касу: тільки в обміннику Корнблюха було на той час 10.000 корон готівкою і 100.000 корон цінними паперами. Дістатися до сховків із грішми злочинці намагалися через підвальне приміщення, в якому місцевий торговець яблуками С. Теллер влаштував собі склад. Упродовж кількох днів вони непомітно прокрадалися до пивниці, завішували там штори на підвальні віконечка, видовбували цеглу зі склепіння спеціальними інструментами та розбирали підлогу.

За цим заняттям їх власне й застали син торговця Макс Теллер і його прислужник на прізвище Дяків, яким раптом заманулося близько 10-ї години вечора занести до пивниці мішки з яблуками. Щойно зайшовши до підвалу, вони почули тріск дощок і побачили силуети злочинців. Теллер вигукнув: "Злодії!", – але негайно отримав від одного з них удар у скроню, від якого йому аж випала з рук свічка.

У раптовій темряві усі четверо "ведмежатників" поспіхом вибігли назовні, покинувши на місці злочину своє злодійське знаряддя (відмичку, корбове і центрифугове свердло, а також сталевий ніж для ламання блях, маленьку валізку та мішок на гроші) і кинулися врозтіч – двоє побігли праворуч, на вулицю Казимирівську, один тікав просто по Липовій, ще один повернув ліворуч на вулицю Голуховського (тепер – майже паралельні вулиці Мазепи, Шевченка та Чорновола, які розходяться від середмістя).

Арешт банди "ведмежатників": як продавці яблук у Станиславові 100 років тому банк врятували 5

Інспектор поліції Войтасевич

"Інспектор поліції Войтасевич вислав агентів та найздібніших поліціянтів для перехоплення злочинців як у місті, так і в довколишні села та на залізничні станції",  повідомляв Kurjer Stanisławowski.

Найвдатнішим пошуковцем виявився агент Раттнер, який навідався у готель "Бель Вю". Довідавшись, що один із постояльців щойно повернувся до свого покою, агент постукав у двері і за хвилю почув звідти чийсь тихий голос: "То ти, Ясінь?". "Так, то я…" – так само пошепки відповів Раттнер і, коли двері прочинилися, увірвався в кімнату разом із жовнірами, які його супроводжували.

Понишпоривши у готельному номері, поліцейські знайшли докази причетності постояльця до спроби обікрасти банк: двадцять спеціальних свердел для сталі, що були сховані в панчосі, а також цілий комплект відмичок і дрібних інструментів для зламування кас у елегантній валізі. Окрім того, чоловік мав при собі револьвер "Браунінг", заряджений 8 гострими кулями. Затриманим виявився Едмунд Васьневський, професійний "ведмежатник" із Королівства (Царства) Польського – російської частини Польщі.

Арешт банди "ведмежатників": як продавці яблук у Станиславові 100 років тому банк врятували 7

Поліціянти, які затримали "ведмежатників", тримають їхні злодійські знаряддя

Від власника готелю агент Раттнер дізнався, що Васьневський просив розбудити його до часу відправлення нічного потяга, який о 1.40 від’їздив до Львова, і припустив, що тим самим транспортом можуть скористатися його спільники. Здогад виявився слушним: серед пасажирів знайшлися двоє чоловіків, одяг яких був підозріло вимащений покришеною цеглою. Обох підозрюваних затримали і доставили до Станиславова. Ними виявилися підручні Васьневського – Ян Литвин і Мечислав Ґоттвальд зі Львова.

Газета описує злочинців як кремезних чоловіків, що, втім, вдягались і поводилися дуже елегантно. Свердла, відмички й інші злодійські інструменти, вилучені у злочинців, були "фірмовими", американського виробництва, що свідчило про належність затриманих до еліти злочинного світу. Один із зловмисників, Мєчислав Ґоттвальд, навіть заборонив станиславівському інженеру Шалю робити його фотографії для краківського часопису Nowości llustrowane, оскільки він, за його словами, одружений із графинею і ще досить молодий, тож не бажає нашкодити своїй репутації та майбутній кар’єрі (!).

Арешт банди "ведмежатників": як продавці яблук у Станиславові 100 років тому банк врятували 9Затримані "ведмежатники" (ліворуч – Литвин, праворуч – Васьневський)

Четвертого учасника злочинної виправи, який утік у напрямку містечка Богородчани, тієї ночі затримати не вдалося. Не встановили навіть його справжнього прізвища – він називав себе то Левандовський, то Косс, то Ґросс, а то й Штрассбергер.

Спосіб, який застосували чотири фахові злодії під час своїх кримінальних гастролів в Станиславові, дав підстави поліції запідозрити їхню причетність до схожого проникнення у банківський будинок Йонаса у Львові. Грабіжників також підозрювали у гучних крадіжках, скоєних у Коломиї, Зборові й інших містах Галичини.

Читайте також: "Ведмежатники" в борделі: що 100 років тому в Зосиній Волі станіславівські пани шукали

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: