fbpx

Як у Франківську детектор брехні виявляє злодіїв і рятує шлюби

Стиль життя 20:39, 17.04, 2018

В Івано-Франківську працює поліграф – детектор брехні. До його послуг вдаються власники і керівники підприємств, правоохоронці та приватні особи у сімейних справах. КУРС не міг не випробувати прославлений шпигунськими фільмами пристрій.

Детектор брехні доволі затребувана послуга у Франківську – в середньому три-чотири перевірки на тиждень. Поліграфолог Роман Микитчук називає їх сесіями або тестуваннями, бо це пом’якшує процедуру для тих, хто її проходить.

Детектор брехні – це крісло з устаткуванням, “чорний ящик” – електронний мозок, який фіксує та опрацьовує інформацію, і комп’ютер, що має програму, яка зчитує і видає результат. На кріслі – спеціальна подушка, а на підлозі – підставки для ніг. Роззуватися і роздягатися не потрібно, устаткування чутливе – кожен рух буде зловлений і відображений. На клієнта надягають два ремені – на живіт і на груди, в затискач беруть середній палець на лівій руці ще два на правій. Постава у кріслі після всіх маніпуляцій виструнчена – напружена.

Поліграф у Франківську

Устаткування, яке вдягають на людину, уловлює частоту і глибину дихання, виділення поту, пульс, артеріальний тиск та рухи тіла – рук, ніг, сідниць. Все це записується у вигляді поліграми в той час, коли людині ставлять запитання – запис, подібний на кардіограму, має 5 основних показників і три додаткових. Щоби нічого не відволікало, у кімнаті, де проходять тестування на поліграфі, три стіни темного кольору і одна світлого – такі сертифіковані вимоги. Клієнт сидить перед світлою стіною і дивиться на якусь довільну позначку на ній.

поліграф у Франківську

Сеанс з апаратурою триває півтори години. Вся сесія на детекторі брехні – до трьох годин для кожного клієнта. Перед контактом з детектором людина, яка тестується, неодмінно спілкується із поліграфологом – спеціаліст готує її до процедури морально. Він же потім розшифровує, тобто тлумачить результат. “Я не покладаюся виключно на комп’ютер. Машина рахує за алгоритмом, не враховуючи нюанси поведінки чи самопочуття людини, і іноді може зарахувати випадкове відхилення, коли, наприклад, людина шморгне носом. Я завжди слідкую за процесом і нотую такі моменти. Поліграму розшифровую завжди сам, комп’ютер мене страхує”, – пояснює Роман.

Поліграф у Франківську

Детектор брехні у Франківську – американський, фірми “Лафайєт”, яка обслуговує спецслужби США, ЄС та Ізраїлю. Методика тестування також зі США. Роман Микитчук не розповідає, яка саме і на чому базується, – це професійна таємниця. “Така, як у ФБР”, – додає він.

Поліграфолог пояснює, що на “ринку правди” конкурують дві методики роботи з детектором брехні – американська та російська. Американська вважається більш точною, оскільки практикується з 30-х років минулого століття. Її валідність – 95-99%. Тобто з кожних 100 людей, які проходять поліграф, точний результат у 95-99, похибка – від 1 до 5%. Росія активно включилася у роботу з поліграфом в кінці 1940-х років. Також різняться підходи до роботи з клієнтом. Американський спосіб, зокрема, передбачає попереднє ознайомлення із питаннями.

Перш ніж стати поліграфологом, Роман Микитчук 22 роки пропрацював у правоохоронній системі. Закінчив Харківський університет внутрішніх справ, працював слідчим, служив у податковій поліції, завершив кар’єру у службі внутрішньої безпеки ДФС.

“Був вибір – або йти в адвокати, як більшість колег, або пробувати щось нове. З реформою правоохоронної системи перевірки на поліграфі узаконили – як-от для нової поліції, працівників ДФС, НАБУ та ін. Крім того, до психофізіологічної експертизи на поліграфі часто вдаються суди – у кримінальних справах. Маючи відповідний досвід, вирішив опанувати дотичну сферу”, – розповідає Роман. В його активі – навчання у відомого спеціаліста, який започаткував поширення поліграфа в Україні, Андрія Волика та членство в Міжнародній лізі поліграфологів.

Детектор брехні у Франківську в більшості випадків затребуваний не правоохоронцями і не у службових справах. Приблизно половина звернень – крадіжки. До поліграфа звертаються, коли в офісах чи на підприємствах, чи вдома у франківців зникають гроші та золото. На другому місці – подружні зради, це приблизно третина звернень. Решта – перевірки при прийомі на роботу чи коли добирають домашній персонал, а також захист честі і ділової репутації.

“У 75-80% випадків люди, які погоджуються пройти перевірку на детекторі брехні, є правдивими, – констатує Роман. – Чверть клієнтів, яких детектор викриває на неправді, хочуть обманути поліграф або сподіваються, що він дасть збій. Поліграф не може дати збій. Я би порівняв його роботу із медичним приладом – з термометром. Якщо є проблема, він її покаже”.

поліграф у Франківську

Обманути поліграф дуже складно, стверджує спеціаліст з детекції брехні. Не варто вірити рекомендаціям з інтернету. По-перше, прилад фіксує і показує, коли людина є нетверезою або під дією наркотиків. В такому випадку тестування просто припиняється. “Також принципово не перевіряю вагітних та людей після активного алкогольного відпочинку, рекомендую вийти з похмілля”, – додає спеціаліст.

По-друге, коли людина на тестуванні починає заплутувати прилад – совгає ногами, крутиться, тарабанить пальцями тощо, – апарат фіксує такі відхилення і записує їх як ознаки приховування інформації. Заспокійливі, які часто вживають клієнти поліграфа, навпаки, тільки допомагають виявляти правду, зазначає поліграфолог. Це, як і загальне хвилювання, підкреслює неспецифічні реакції на незручні запитання.

А загальну нервозність фахівець бере на олівець. Клієнти перед контактом з детектором заповнюють спеціальну медичну анкету, заяву про згоду на перевірку та проходять співбесіду. Під час співбесіди поліграфолог розпитує про справу, з приводу якої відбувається зустріч, та ознайомлює із питаннями. Якісь інші питання, окрім тих, що прозвучали під час співбесіди, ставити клієнтам заборонено. Укладаючи угоду із замовником та клієнтом, поліграфолог бере на себе зобов’язання конфіденційності. При цьому сама процедура фіксується на відео. На вимогу відеозапис, поліграма, її розшифрування та висновок можуть бути видані на руки – це також обумовлюється в угоді.

Перевірка на детекторі брехні – платне задоволення. Вартість залежить від послуги.

Питання, які ставлять клієнтам під час перевірки на детекторі брехні, також обумовлюють із замовником. Наприклад, при крадіжці з сейфа в офісі, коли є троє підозрюваних, поліграфолог виїздить на місце – оглядає, де все сталося, щоби розуміти обставини та поведінку злодіїв. На підставі цих, професійною мовою, індивідуальних ознак і складає запитання. “У мене ще не було випадків, щоби поліграф помилився у визначенні крадіїв”,  стверджує Роман Микитчук.

поліграф у Франківську

Поліграфолог зізнається, що найскладніше складати запитання про подружню зраду. Тут треба бути чутливим психологом, каже він. Найчастіше ініціюють перевірку міцності свого шлюбу чоловіки – хочуть знати, чи дружина була вірною. “Не думайте, що я руйную шлюби! Я їх, навпаки, зміцнюю!” – наполягає спеціаліст з ідентифікації брехні. Він пригадує, яким щасливим виходило з результатом перевірки подружжя із 30-річним шлюбним досвідом, коли виявилося, що вони не зраджували одне одному. Таке ж щастя детектор брехні подарував молодятам, які тестувалися перед шлюбом: всі пари, що пройшли поліграф, також були вірними, коли зустрічалися.

“Часто чоловіки самі приходять на детектор брехні, щоби в такий спосіб припинити сімейні скандали і довести дружині свою вірність. Правда, в таких випадках мова йде про конкретний період і стосунки з конкретною особою”, – посміхається поліграфолог.

Роман Микитчук каже, що пропонував детектор брехні меру Франківська – надсилав листа із пропозицією проводити планові перевірки. Наприклад, працівників виконкому та комунальних служб. Але відповіді не отримав.

“Руслан Марцінків міг би бути першим міським головою в Україні, який би використовував детектор брехні при кадрових призначеннях. Міг би, як це практикують у великих корпораціях, перед підвищенням на посаді тестувати персонал. Наприклад, на корупцію та хабарництво. Ми навіть готові зробити такий соціальний проект для міста”, – каже поліграфолог.

“Не повірите, але маємо досвід, що планові перевірки на детекторі брехні не тільки підвищують дисципліну працівників на підприємствах, від цього ростуть ще й доходи. Бо в нас як: на будові робітники тягнуть матеріали, експедитори “гонять” наліво товари, бармени недоливають віскі, дорожники недокладають асфальту і маса подібних прикладів. Якщо люди знають, що кожні півроку їх розпитають на поліграфі про роботу, то стримуються. Або крадіїв звільняють. Така практика упередження неприємних ситуацій є типовою за кордоном. В Україну вона ще тільки заходить – у нас поки що “розгрібають» наслідки”, – додає поліграфолог.

“Правда Вас вільними зробить: Єв. від Івана”, – таким написом зустрічає і проводжає клієнтів детектор брехні у Франківську.

Наталка Кушніренко

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: