fbpx

Івано-Франківська обласна рада прийняла звернення з приводу антиукраїнських настроїв у Польщі

Суспільство 11:58, 23.12, 2016

Депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли звернення щодр інспірування антиукраїнських настроїв у частині польського суспільства. І просять компетентні органи республіки Польща забезпечити належне розслідування та притягти до відповідальності винних у вчинених провокаціях.

Звернення адресували Президентові України Петру Порошенку, Голові Верховної Ради України Андрію Парубію, Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману, Міністру закордонних справ України Павлу Клімкіну, Надзвичайному і Повноважному Послу Республіки Польща в Україні Яну Пєклу.

Звернення з трибуни зачитав депутат обласної ради від ВО “Свобода” Михайло Королик.

Текст звернення:

Поряд із висхідною динамікою розвитку партнерських стосунків із нашими польськими колегами, інтенсифікацією співробітництва Івано-Франківська обласна рада не може не помічати ряду антиукраїнських за своїм змістом провокацій, що свідомо здійснюються, очевидно, під патронатом окремих зацікавлених політичних сил або ж і спецслужб іноземних держав, посягаючи тим самим на позитивні напрацювання між обома націями на засадах взаємоповаги і добросусідства.

Зауважимо, що лише у період із 2014 по 2016 роки на території Республіки Польща було скоєно щонайменше 14 актів вандалізму щодо українських пам’ятників та місць поховань. Останній ж такий випадок, що мав місце 9 жовтня 2016 року в селі Верхрата Підкарпатського воєводства, коли активістами окремих ультраправих організацій, що відомі в тому числі і своєю співпрацею із терористичними угрупованнями ДНР і ЛНР, з допомогою перфоратора було знесено хрест над могилою вояків УПА та розбито пам’ятні таблиці, взагалі переходить межі будь-яких усталених моральних засад.

Нагнітанню нездорової антиукраїнської істерії в частині польського суспільства сприяє й нещодавній прем’єрний показ та вихід у широкий прокат відверто маніпулятивного й одностороннього за своїм характером фільму “Волинь”. Замовчуючи цілий ряд трагічних сторінок національної історії, картина чомусь створює в уяві пересічного глядача образ українця як такого собі різуна, палія та вбивці.

Брутальним за своїм характером став й інцидент зі спаленням Державного прапора України під час офіційних заходів з нагоди Дня Незалежності Республіки Польща. Характерно, що ця прикра провокація була вчинена незадовго після спільного прийняття Верховною Радою України та Сеймом Республіки Польща Декларації Пам’яті та Солідарності.

Ще більш насторожуючою є провокація, факт якої мав місце буквально напередодні, 10 грудня 2016 року, в Перемишлі під час так званого “Маршу орлят”, що відбувався, зокрема, і під патронатом тамтешнього міського голови. В той час як колона проходила повз Український народний дім, один з учасників маршу закричав польською мовою: “Смерть українцям!”.

Представляючи найвищий представницький орган Прикарпаття, ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, звертаємося до наших польських партнерів з вимогою забезпечення належного розслідування та невідкладного притягнення до відповідальності винних у вчинених провокаціях, якнайшвидшого відновлення сплюндрованих українських пам’ятників та місць поховань й уникнення одностороннього трактування історії в майбутньому.

Тематика історичної пам’яті не лише складна, а й взаємосуперечлива, опираючись на численні міфи, національні архетипи та насаджені стереотипи. У випадку українсько-польських взаємин єдино правильною, на наше глибоке переконання, є подальша політика взаємного примирення. Давати оцінки, висновки з такого роду питань мають не політичні діячі, а в першу чергу історики, наукові інституції посередництвом фахової дискусії. В протилежному випадку ризикуємо захлинутись у безкінечних взаємних звинуваченнях на історичному ґрунті на противагу спільному поступу, добросусідству та протидії викликам сучасності.

Депутати обласної ради без обговорення проголосували за проект звернення. “За” – 54 депутати.

Нагадаємо, що на минулій сесії обласної ради звернення забракували й відправили на доопрацювання.

Читайте: Наша заява легка і ніжна: облрада повторно готує звернення з приводу антиукраїнських настроїв у Польщі

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: