fbpx

Асоціація «ЕнергоТранспарентність» закликає уряд виконати закон про прозорість у видобувних галузях

Політика 16:37, 03.04, 2020

Україна має запровадити вторинне законодавство для реалізації положень Закону «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» і публікації звітів за стандартом Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ). Про це йдеться у листі від Асоціації «ЕнергоТранспарентність» до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.

Уже понад 10 років члени Асоціації «ЕнергоТранспарентність» працюють над посиленням прозорості в галузі енергетики. Їхня мета — забезпечити ефективну співпрацю суспільства з органами влади та видобувними компаніями задля ефективного управління природними ресурсами та збереження навколишнього середовища.

У вересні 2018 року Верховна Рада приняла Закон України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях». Президент підписав його. Однак уряд ще має ухвалити вторинне законодавство, аби він запрацював. Саме тому члени Асоціації написали листа прем’єр-міністру Денису Шмигалю. Вони спонукають очільника Кабміну сприяти подальшому забезпеченню належного виконання Закону, що впроваджує міжнародний стандарт прозорості. Адже більша прозорість доходів компаній — це зменшення корупції, діалог і довіра між громадами та підприємствами і підвищення рівня життя населення видобувних регіонів. 

— Україна не може втратити членства в ІПВГ. Цей стандарт важливий для усіх країн, де активно розвивається видобування корисних копалин. Компанії повинні працювати прозоро і звітувати про свою роботу. Завдяки Закону про ІПВГ звичайні люди та громади можуть відкрити звіт і побачити, які доходи мають компанії, які податки сплачують і що відбувається у них у регіоні, — розповідає членкиня Асоціації «ЕнергоТранспарентність» і керівниця Полтавської філії Суспільної служби України Ганна Киященко. 

Подібний лист до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля підготували президент аналітичного центру DiХi Group Олена Павленко та виконавчий директор ГС «Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ» Денис Денисенко. Експерти наголошують, що ухвала закону створила правову базу для організації процесу звітування видобувних компаній у рамках ІПВГ. Такі кроки держави позитивно оцінили міжнародні партнери. 

Україна вже випустила три звіти — за 2013, 2014 – 2015 і 2016 роки. Однак роботу над звітами за 2018, 2019 роки ще не розпочали. За стандартом ІПВГ, звітність за 2018 рік мають опублікувати до кінця 2020 року.

Асоціація «ЕнергоТранспарентність» готова до співпраці з урядом заради впровадження в Україні світових стандартів прозорості.

— Відповідно до міжнародного стандарту в Україні мають створити багатосторонню групу з представниками громадськості, бізнесу та органів державної влади. Вони зможуть визначати перелік компаній, які повинні звітувати і затверджувати форми звітності, — говорить голова правління Асоціації «ЕнергоТранспарентність» і керівник ГО «Нова Енергія» Віталій Филенко.

Члени Асоціації закликають уряд утворити міжвідомчу робочу групу, доручивши їй оперативно вирішити проблему із запровадженням вторинного законодавства, направленого на впровадження закону. 

Варто відмітити, що газовидобувні компанії України активно підтримують запровадження Ініціатив прозорості газовидобувних галузей. Вони є активними учасниками ініціатив, які висвітлювала Асоціації «Енерготранспарентність».  До прикладу, нещодавно представники компаній долучились до тестування онлайн-платформи EITI, головна мета якої – зберігати інформацію про галузь та діяльність компаній у відкритому доступі на електронних ресурсах.

Катерина Кролевська

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: