fbpx

Без Рад ВПО не повинні ухвалюватися рішення про життя переселенців у громадах, - Верещук

Політика 11:15, 01.11, 2023

Віцепрем’єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявляє, що без Рад внутрішньо переміщених осіб не повинні ухвалюватись рішення щодо життєдіяльності переселенців і на центральному, і на місцевому рівні.

“Ради ВПО є голосом людей, величезної кількості людей, як мінімум 5 мільйонів людей. Без Рад ВПО не повинні ухвалюватися рішення щодо життєдіяльності внутрішньо переміщених осіб у громадах. Без Рад ВПО не повинні ухвалюватися рішення на центральному та регіональному рівні”, – сказала Верещук на Всеукраїнському форумі рад внутрішньо переміщених осіб у середу в Києві.

За її словами, на сьогодні в Україні створено 527 Рад внутрішньо переміщених осіб, з яких 25 при обласних та Київській міській адміністрації, 71 – при районних адміністраціях, 431 – при органах місцевого самоврядування.

“527 рад – це дуже великий показник… Це чудовий показник ефективності роботи і вертикалі, і горизонталі влади”, – наголосила віцепрем’єрка.

На Прикарпатті рада ВПО створена при обласній військовій адміністрації. Також Рада ВПО вже функціонує у Коломийській громаді, створена в Івано-Франківській громаді.

За даними дослідження щодо життя ВПО в Івано-Франківській і Коломийській громадах, яке на початку вересня презентували у Франківську, переселенці позбавлені можливості брати участь у місцевому самоврядуванні та отримувати деякі локальні соціальні пільги.

Причина — прогалини в статуті громад і місцевих цільових програмах, де визначені поняття «постійне проживання» та «місце реєстрації проживання». Про це розповів Віталій Світлик, регіональний координатор програми «Єднання заради дії» в Івано-Франківській області.

«Ми виявили, що у 125 нормативно-правових актах зі 193 досліджених не дотримані вимоги щодо безперешкодного доступу до різних політик і програм, щоби ВПО могли користуватися пільгами на проїзд чи харчування, підписувати електронні петиції, голосувати за місцеві ініціативи тощо. Тобто брати участь у житті громади та отримувати соціальну підтримку на рівні з іншими мешканцями громади», — розповів Віталій Світлик.

Депутатка Івано-Франківської обласної ради Євгенія Бардяк пояснює, що часто внутрішньо переміщені особи звертаються по допомогу на лікування, проте чинні програми не передбачають цього без реєстрації у громаді.

«У мене є чимало прикладів, коли переселенці звертаються  із проханням виділити кошти на лікування. Але в межах наявних програм задовольнити ці запити неможливо, адже ВПО не включені до переліку категорій громадян, які можуть отримати таку допомогу. Це дуже показовий приклад того, що програми потребують змін», — зауважила Євгенія Бардяк.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: