fbpx

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі

Політика 19:09, 05.04, 2021

У виборчих перегонах на Івано-Франківщині (87 округ) брали участь 15 кандидатів. ОПОРА зафіксувала активну агітацію в соціальних мережах семи з них.

При цьому в проміжних фінансових звітах, оприлюднених на сайті ЦВК, жоден з 7 кандидатів не вказав, що здійснював будь-яку агітацію в Інтернеті. Крім того, четверо кандидатів здійснювали дочасну агітацію, а Олександр Шевченко та Михайло Ноняк продовжували транслювати політичну агітацію у “дні тиші” – 27 та 28 березня.

Кандидати у народні депутати розпочали свою рекламну активність ще задовго до початку виборчої кампанії. Відповідно до законодавства передвиборча агітація розпочинається на наступний день після реєстрації кандидата у ЦВК, тому агітаційна активність кандидатів до моменту реєстрації заборонена. Така дочасна агітація порушує стандарти та принципи вільних виборів, а також створює нерівні умови для учасників виборчих перегонів. Відповідно до даних аналітичного інструменту ОПОРИ Facebook ads analyzer, дочасну агітацію у Facebook розпочали 4 кандидати, а найбільше коштів на неї витратив Олександр Шевченко.

Витрати кандидатів у ОВО №87 на політичну рекламу в Facebook (1 січня – 28 березня)
КандидатКількість реклам до реєстрації у ЦВКВитрати на агітацію до реєстрації у ЦВК, $Кількість реклам після реєстраціїВитрати на агітацію після реєстрації, $
 
Шевченко Олександр3231089259021167
Ноняк Михайло3133461464
Сивачук Сергій11≤1009197
Голіней Юрій1≤100321839
Вірастюк Василь772751
Звіробій-Біленька Маруся3300
Кошулинський Руслан

За допомогою Facebook ads analyzer ОПОРА також проаналізувала сторінки, що транслювали політичну рекламу в Івано-Франківській області у період з 1 січня до 30 березня 2021 року. Як результат, ми виявили 29 сторінок, що агітували користувачів Facebook проголосувати за того чи іншого кандидата в народні депутати.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 1

Найбільшою за масштабами агітаційною кампанією відзначився Олександр Шевченко. З його офіційної сторінки транслювалися 898 рекламних повідомлень загальною вартістю майже 34 тисячі доларів (понад 930 тисяч гривень). Показово, що 310 з цих дописів, що коштували понад 11,2 тисячі доларів, були опубліковані у період з 1 січня до 9 лютого (коли кандидат не був офіційно зареєстрований ЦВК), тобто можуть вважатися дочасною агітацією.

У своїх дописах Шевченко переважно звітував про розв’язання місцевих проблем на посаді депутата Івано-Франківської обласної ради (найчастіше йшлося про будівництво доріг), поширював власні інтерв’ю на ефірах та відеозаписи з поїздок до місцевих громад. Досить часто він з’являвся у рекламах із символікою партії “За майбутнє”, яка й висувала його на виборах, а також критикував центральну владу.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 2

Крім офіційної сторінки кандидата, ОПОРА помітила агітацію за Олександра Шевченка ще на 4 інших: на сторінці Богдана Станіславського (міського голови м. Коломия), “Жіночого руху “За майбутнє“, центральній сторінці партії “За майбутнє” та місцевій “Прикарпаття ЗА Майбутнє”. Всі разом вони транслювали 11 рекламних дописів на підтримку Олександра Шевченка, кожен з яких коштував менше 100$. При цьому Прикарпаття ЗА Майбутнє та Богдан Станіславський прямо агітували за кандидата та в тому ж пості ставили під сумнів ефективність партії “Слуга народу”. Сторінки ж партії “За майбутнє” та її Жіночого руху переважно лише вітали Шевченка з реєстрацією як кандидата та закликали до чесного підрахунку голосів після завершення голосування.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 3

Другу сходинку посідає Василь Вірастюк – кандидат від політичної партії “Слуга народу”. З його офіційної сторінки транслювалося 78 агітаційних дописів загальною вартістю понад 2,7 тисячі доларів (майже 77 тисяч гривень). Усі дописи транслювалися після 23 лютого, коли Вірастюк був офіційно зареєстрований ЦВК як кандидат у народні депутати.

Більшість рекламних дописів зі сторінки кандидата стосувалися звітів та відеозаписів з його поїздок 87 округом та знайомств із різними громадами. На значній частині таких дописів був також присутній колишній народний депутат Зіновій Андрійович, чия перемога на місцевих виборах у Надвірнянській громаді стала причиною складання мандата та проведення проміжних виборів в окрузі. Також на сторінці Вірастюка  траплялися дописи, де він заперечував повідомлення про підкуп виборців його виборчим штабом.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 4

Крім самого Вірастюка, агітацію на його користь здійснювали ще 2 інші сторінки – центральна сторінка партії “Слуга Народу” та сторінка Україна. В сукупності на цих сторінках було опубліковано 19 агітаційних повідомлень, що коштували понад 600$ (майже 19 тисяч гривень). Три дописи було опубліковано ще до офіційної реєстрації кандидата у ЦВК. Сторінка партії “Слуга народу” значно активізувалась на початку виборчого процесу та під час процесу встановлення результатів голосування, а от Україна була досить активною безпосередньо перед днем голосування. Так, до прикладу, два відеозвернення у підтримку Василя Вірастюка від Тіни Кароль та Зіновія Андрійовича ця сторінка транслювала безпосередньо у день голосування – 28 березня.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 5

На третьому місці за загальною кількістю витрат на агітацію у Facebook опинився Руслан Кошулинський, кандидат від політичної партії “Свобода”. На офіційній сторінці кандидата з 1 січня до 30 березня не було опубліковано жодного рекламного оголошення. Водночас за Кошулинського агітувала найбільша кількість інших сторінок. ОПОРА нарахувала 9 таких: «Свобода» Біла ЦеркваRegioNews.uaАбрам’як СергійКоманда МарцінківаНовини країниПрикарпаття за КошулинськогоРуслан МарцінківРух власників зброї “Твій голос вплине” та Святослав Никорович.

Рух власників зброї “Твій голос вплине” агітував за Руслана Кошулинського, аргументуючи це тим, що він підтримує легалізацію зброї для самозахисту. Разом з тим Команда Марцінківа та Руслан Марцінків наголошували на тому, що Кошулинський – кандидат “від народу, а не від олігархів”, а також натякали на його близькі зв’язки із самим Марцінківим.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 6

Інші ж сторінки переважно поширювали традиційні заклики голосувати за кандидата, а також дякували Марусі Звіробій-Біленькій, що зняла свою кандидатуру на користь Кошулинського.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 7

На четвертому місці – Юрій Голіней, якого висунула політична партія “Платформа громад”. На його офіційній сторінці ОПОРА зафіксувала 30 рекламних повідомлень загальною вартістю майже 1900$ (понад 52 тисячі гривень). При цьому один з цих агітаційних дописів був поширений ще до офіційної реєстрації кандидата у ЦВК.

У своїх публікаціях кандидат багато писав про відвідини місцевих громад, повідомляв про підтримку його кандидатури місцевими старостами, а також транслював свою політичну програму.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 8

Крім самого Юрія Голінея, за нього агітувала офіційна сторінка його політичної сили – “Платформа громад” (4 дописи вартістю 206$), а також однопартієць – Тарас Виноградник (12 дописів, кожен з яких коштував менше 100$). У більшості дописів вони переконували виборців 87 округу прийти на вибори та віддати голос за кандидата від їхньої партії.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 9

П’яту сходинку посідає кандидат-самовисуванець Михайло Ноняк. Його політичну Facebook-рекламу ОПОРА зафіксувала лише на офіційній сторінці кандидата: з 1 січня до 31 березня на ній було опубліковано 49 рекламних дописів загальною вартістю понад 1300$ (близько 37 тисяч гривень). Три такі повідомлення вартістю трохи більше як 130$ були опубліковані ще до офіційної реєстрації кандидата у ЦВК, тож можуть вважатися дочасною агітацією.

У своїх рекламних повідомленнях кандидат переважно звітував про власні поїздки регіоном, агітував за власну кандидатуру та обіцяв виборцям, що його обрання стане “потужним поштовхом до стрімкого розвитку Івано-Франківщини”.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 10

На шостому місці – Маруся Звіробій-Біленька, кандидатка від політичної партії “Європейська Солідарність”, що 17 березня зняла свою кандидатуру на користь Руслана Кошулинського. З офіційної сторінки кандидатки за весь час транслювалося лише 2 однакові рекламні оголошення – їхня сукупна вартість складала менше як 100$.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 11

Крім самої Марусі Звіробій-Біленької, на її користь активно агітували 3 інші сторінки: Вголос (1 допис вартістю менше 100$), Петро Порошенко (3 дописи вартістю 199$) та Юрій Лозяк (2 дописи вартістю менше 100$ кожен). У більшості випадків на цих сторінках з’являлися інтерв’ю з кандидаткою, а також заклики голосувати за неї під час виборів 28 березня.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 12

На сьомому місці опинився самовисуванець Сергій Сивачук. Політична агітація на його користь була опублікована лише на його власній офіційній сторінці. За період моніторингу – 20 рекламних дописів, 13 з яких коштували менше як 100$, а інші 7 вартістю у 197$ (5,5 тисяч гривень). 11 з цих рекламних дописів були опубліковані ще до реєстрації кандидата у ЦВК, тож фактично є дочасною агітацією. У своїх рекламних дописах Сивачук переважно розповідає про себе та власну програму, а також багато пише про необхідність заборонити діяльність партії “Опозиційна платформа – За життя”.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 13

Окрім позитивних повідомлень, що закликали виборців віддати голос за того чи іншого кандидата, ОПОРА також виявила низку сторінок, що дискредитували двох з них – Олександра Шевченка та Руслана Кошулинського.

Якого кандидата дискредитуютьСторінкаКількість рекламВитрати на рекламу, $
Шевченко ОлександрЗа майбутнє – Івано-Франківськ4500
Новини Франківщини241698
Погляд Івано-Франківська5273
Кошулинський РусланАндрій Бриндальський1500

Олександра Шевченка дискредитувала найбільша кількість сторінок – 3 (За майбутнє – Івано-ФранківськНовини Франківщини та Погляд Івано-Франківська), які в сукупності транслювали 33 рекламні дописи загальною вартістю 2460$. Їхня риторика була доволі схожою: усі вони натякали на зв’язки кандидата із олігархом Ігорем Коломойським та звинувачували у тиску на владу під час карантину.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 14

Руслана Кошулинського дискредитувала лише одна сторінка – Андрія Бриндальського, який на місцевих виборах-2020 балотувався до Івано-Франківської обласної ради від партії “За майбутнє” в одному списку з Олександром Шевченком. Політик опублікував один допис вартістю 500$, де назвав Кошулинського технічним кандидатом, місія якого відтягнути голоси в Олександра Шевченка. Цей рекламний допис активно транслювався у дні тиші – 27 та 28 березня.

Скільки витратили кандидати на Facebook-реклами у 87-му окрузі 15

На жаль, наразі в Україні відсутнє будь-яке законодавче регулювання політичної реклами у соціальних мережах та Інтернеті загалом. За відсутності державного регулятора, який повинен здійснювати контроль за дотриманням законодавства у соціальних мережах, навіть у випадках дочасної агітації або агітації у “дні тиші” притягнути порушників до відповідальності буде майже неможливо. Однак, попри таку законодавчу “сіру зону”, уся агітація кандидатів у народні депутати все ж повинна сплачуватись виключно з виборчих фондів. Після публікації остаточних фінансових звітів кандидатами ОПОРА проведе перевірку відповідності реальних витрат кандидатів на агітацію в Інтернеті із тим, що буде вказано в остаточних фінансових звітах, і обов’язково повідомить про результати такої перевірки.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: