fbpx

Без забронзовілого Каменяра: Степан Процюк представив панорамний роман про Івана Франка

Політика 17:40, 24.01, 2023

В Івано-Франківській обласній бібліотеці сьогодні відбулася презентація роману відомого прикарпатського письменника Степана Процюка “Руки і сльози”.

Книжку, що вийшла недавно, автор називає панорамним романом. Це художній текст, 70% якого є документальним відображенням біографії культового класика української літератури Івана Франка.

Без забронзовілого Каменяра: Степан Процюк представив панорамний роман про Івана Франка 1

Степан Процюк каже, що прагнув відтворити особисте життя Франка-людини. Для цього він тривалий час досліджував архівні матеріали у Львові, переписку та записи свого героя. Відтак у романі ожили близькі люди та друзі і знайомі Франка, представники тодішнього галицького публічного середовища. Ожили їхні стосунки і від того ожило й саме середовище – зокрема письменницьке, з його заздрощами, образами, гонорами.

“Все це створює ілюзію наближення Франка до нас, велику ілюзію його присутності”, – каже Степан Процюк.

Автор підкреслює, що роман написаний ним у таких літературних техніках, щоби було якнайширше коло читачів. Тому в тексті багато стосунків, багато любові – Франкової. Степан Процюк говорить, що намагався якнайглибше психологічно осмислити взаємини Івана Франка з відомими його трьома коханими жінками.

“І це таке людське, огидне і звичайне, така класика стосунків, коли віддається і не отримується, коли возвеличуються не ті люди, а ті, хто насправді достойний, залишаються непоміченими, – розповідає про пласти відкритого автор, – що ми бачимо найглибші підвалини людського спілкування”.

За словами автора, досі в Україні не було жодного роману про Франка. Свій роман автор не вважає досконалим, прогнозує скору появу наступних, але цінність першої книжки бачить у її багатопластовості й емоційності. “Певно, тому перший місяць після виходу з друку приніс роману шквал читацького визнання”, – відзначає він.

КУРС писав, що у франківського письменника Степана Процюка виходить новий роман – про Івана Франка.

Степан Процюк розповідає, що під час створення тексту намагався зрозуміти свого героя з непростим характером – мотиви його вчинків, поводження, розпізнати думки і стани. Загалом вдалося, вважає він.

“Щось знав, про щось дізнався, щось відкрив інтуїтивно”, – ділиться автор. І визнає, що не тільки в цьому тексті, а й у інших романах про українських письменників він зробив інтуїтивні відкриття. “Я – письменник-інтуїтивіст”, – акцентує Процюк.

Інтуїтивно чи ні, але Франко-герой роману стався таким, що багато хто з сучасників впізнаватиме себе у ньому – примірятиме на себе Франка.

“Франко не надто був придатним до чоловічої дружби – в молодості він мав досвід складних стосунків із найближчими товаришами і надалі обрав бути закритим. У Франка був важкий характер. Він часто був різким, припечатував інших людей своїми словами. Це відвертало багатьох. Думаю, в глибині душі він недооцінював себе і тому весь час намагався щось комусь доводити, поборювати щось і когось”, – таким побачив і відтворив свого героя Степан Процюк.

Панорамний роман про Івана Франка, акцентує автор, розгортає перед читачем не тільки картину часу і подій життя письменника, а й проєкцію його відчуттів і переживань. Ці 30% авторської художньої інтерпретації роблять живим і зрозумілим забронзовілого в підручниках і монографіях великого Каменяра.

Без забронзовілого Каменяра: Степан Процюк представив панорамний роман про Івана Франка 2

Роман про Івана Франка “Руки і сльози” (375 грн) можна наразі придбати в автора, написавши йому у приватні повідомлення у фейсбуці.

Довідка: Степан Процюк – сучасний український письменник. Автор більше ніж 30 книжок. Його твори перекладені кількома мовами. Має кілька літературних премій і відзнаку «Золотий письменник України». Є автором YouTube-каналу «Письменник про письменників», член ПЕН-клубу.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: