Сьогодні у Франківській ОДА у рамках програми «Діалоги про Україну» відбулася зустріч урядовців Зеленського з представниками обласної та районних державних адміністрацій, а також з представниками органів самоврядування та громадськістю.
Як писав КУРС, представники уряду розповіли про мирне врегулювання на Донбасі. Вони спробували пояснити, які кроки для припинення війни будуть здійснені найближчим часом та навіщо Україна погодилася на «формулу Штайнмаєра».
Зазначалося, що перемога потрібна на трьох фронтах – інформаційному, військовому та дипломатичному. Тому, власне, почали розводити війська на Донбасі. За словами заступниці міністра оборони України Аліни Фролової, відведення військ є частиною великого плану – з кінцевою метою проведення демократичних виборів до органів місцевої влади.
Модерував зустріч голова ОДА Денис Шмигаль.
Депутат Івано-Франківської міськради та колишній “айдарівець” Петро Шкутяк порівняв зустріч із розширеною колегією облдержадміністрації. “Я розумію, що людей треба було приспати…”.
Він розкритикував урядовий план із відведення військ, оскільки Росії не можна довіряти.
Шкутяк насамперед вимагав називати речі своїми іменами і говорити прямо, з ким Україна воює на Донбасі без загальних назв «ворог» та «агресор», якими в більшості випадків послуговуються урядовці, і чітко говорити про російські війська. Денис Шмигаль визнав, що війна йде з Росією.
Наводячи приклади поводження Росії з Україною, Шкутяк апелював до новітньої історії України:
«У нас є свої приклади. Поїдьте в Дем’янів Лаз, подивіться, що робила Росія на нашій землі. Якщо ви не читаєте історію, пані заступник міністра оборони, то я вам хочу навести приклад хоча б Іловайська. Коли повірили Росії і хлопців впритул розстріляли просто.
Ще один приклад. Коли ми пробивалися в Луганський аеропорт, були люди, які виходили до нас з синьо-жовтими прапорами, виносили воду, їжу. Але коли наші війська вибили з Лутугіна, всі ці активісти були розстріляні – мирні люди були розстріляні! І на сьогоднішній день ви говорите про домовленості…»
Шмигаль перебив Шкутяка: «А як ви, як учасник бойових дій, бачите завершення, – переможне завершення, – цієї війни? Можете сформулювати?»
Очевидно, багато хто спасував би перед натиском головного обласного менеджера. Але Шкутяк сформулював 4 альтернативні тези, як можна мирно врегулювати ситуацію на Донбасі і переможно завершити війну.
«Точно знаю: перше – треба тримати ті позиції, на яких ми є. Друге – підсилити армію. Зміцнювати національний дух і зміцнювати економіку України. Третє – вести відповідну міжнародну політику. Четверте, і це все, що ви можете зробити на цій території, – ввести миротворчі війська ООН.
Ніяка поліція не забезпечить порядок на території, де працювали і працюють військові. У поліції немає ні відповідних сил, ні засобів. І ви це маєте розуміти», – звернувся до урядовців Зеленського ветеран.
«Ви не повинні домовлятися, щоби ми відходили. А потім миротворці або зайдуть, або не зайдуть. Ви маєте розуміти, що ми маємо справу з Росією, яка не дотримується угод з Україною», – додав Петро Шкутяк.
У відповідь Шмигаль вдався до «удару під дих». «Ми воюємо вже 5 років, – сказав Шмигаль, – і мами більше не хочуть, щоби їхні діти гинули». «От біля вас теж гинули ваші друзі», – звернувся до Шкутяка голова ОДА. «Про що ви говорите?» – відреагував ветеран. Тоді Шмигаль відкорегував дефініцію: «ви воюєте вже 5 років…»
“Сьогодні ви через органи державної влади доносите до людей російську пропаганду. Ми будемо тримати укріплення і свою територію, бо це наша держава і це наша земля”, – сказав на завершення Петро Шкутяк.
Один із присутніх на зустрічі атовців запитав, чому наші війська мають відходити по нашій землі, залишаючи її окупантам.
Аліна Фролова пояснила, що це також частина плану. Мовляв, треба бути хитрішими:
“Ми маємо справу з сильнішою армією, яка переважає, яка нікуди не дівається і буде, бо є інтерес Росії до України. Нам ще доведеться мати справу з нею, тому треба бути хитрішими», – відповіла Фролова.