Інфляція в Україні за перше півріччя склала 21,5%, проте темп зростання цін постійно прискорюється, так за підсумками 2022 р. уряд очікує інфляцію на рівні 32-33%. І, якщо в перші півроку зростання цін на побутову техніку та електроніку було повільнішим за індекс інфляції, то в поточному півріччі ситуація може змінитися. На це є вагомі причини.
Що впливає на ціни на побутову техніку
Побутова техніка та електроніка не є товаром першої необхідності, тому зростання цін відбувається дещо повільнішими темпами за загальний рівень інфляції, щоб зберегти існуючий попит на товари.
Що стримує ріст цін на побутову техніку та електроніку:
- Торговельні мережі завезли значні об’єми популярних товарів до відновлення імпортних платежів.
- Деяка продукція залишилася на складах за старими цінами.
- Продавці готові скоротити власну маржу задля стимулювання попиту.
Незважаючи на вищенаведені фактори, побутова техніка дорожчає. І далі цей процес буде лише пришвидшуватись. Позитивним є те, що попит на такі товари відновлюється, повертається і споживче кредитування, хоча умови не такі привабливі, як до війни.
Чому зросли ціни на непродовольчі товари під час війни:
- ускладнена логістика через закриття морських портів;
- збільшення собівартості через зростання виробничих витраті подорожчання паливно-мастильних матеріалів;
- знищення магазинів і складів торгових мереж і дистриб’юторів через військові дії;
- висока інфляція у світі, у багатьох країнах показники зростання інфляційних індексів побили рекорди за декілька десятиліть, наприклад: Єврозона – 8,9%, Британія – 9,4%, Канада – 8,1%, США – 9,1%, Туреччина – близько 80%.
Основні фактори, що вплинули на ціни в липні:
- відновлення імпортних платежів з 1 липня: мито 10% плюс ПДВ 20%;
- підвищення офіційного курсу на 25% або більш ніж на 7 грн – до 36,57 грн/дол., що спричинило аналогічне короткострокове зростання готівкового курсу. Але де зупиниться долар, поки не відомо.
За найбільш оптимістичних прогнозах ці фактори підвищать ціни на імпортні товари на 15-20%, хоча фактично зростання вартості може бути значно вищим. Тому якщо ви хотіли купити телевізор у Івано-Франківську або іншу побутову техніку, то не варто відкладати покупку.
На скільки можуть зрости ціни восени
Багато експертів очікують, що з початком осені розпочнеться відновлення відносно нормального життя. Діти підуть в школи та садочки, студенти також повернуться до очного навчання, ВПО та біженці з-за кордону приїдуть додому. Очікується оживлення продажу нерухомості, пожвавлення оренди.
Ці фактори будуть стимулювати збільшення попиту на побутову техніку та електроніку, і законодавці планують зміни, що можуть збільшити ціни на імпортні товари, оскільки майже половину з доходів бюджету за липень (169 млрд. грн) становила міжнародна допомога (80 млрд. грн.).
Задля збільшення доходів бюджету плануються наступні зміни:
- Введення додаткового податку на імпорт, попередньо – це 10% збір на купівлю валюти для імпорту.
- НБУ не виключає повернення ПДВ на дизпаливо та бензин, яке відмінили задня зменшення цін і наповнення ринку пальним.
- Рада проголосувала в першому читанні законопроект про авторське право, в народі його назвали «податок на смартфони та телевізори», якщо закон буде остаточно прийнятий – ціни зростуть на ≈20%.
Промо