fbpx
  • Головна
  • Новини
  • Політика
  • Залужний просить Зеленського підписати закон, який посилює відповідальність військових за невиконання наказів

Залужний просить Зеленського підписати закон, який посилює відповідальність військових за невиконання наказів

Політика 20:37, 19.12, 2022

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний підтримав законопроєкт №8271, який посилює відповідальність за самовільний відхід з військової частини чи місця служби, дезертирство, самовільне звільнення з поля бою, непокору та невиконання бойових наказів.

“Я підтримую відповідні зміни до законодавства, ухвалені Верховною Радою України, і прошу Президента підписати закон. Моя думка чітко віддзеркалює позицію командирів угруповань та військових частин, які вимагали системного вирішення цього комплексу питань. Армія тримається на дисципліні. І якщо прогалини в законодавстві не забезпечують її дотримання, а “відмовники” можуть сплатити штраф, розмір якого становить до десяти відсотків бойових виплат, або отримати покарання з випробуванням, це несправедливо. Більше того, і це ключове, оголені ділянки фронту змушені закривати собою інші військовослужбовці, що призводить до збільшення втрат особового складу, територій та мирних людей на них. Часто втрачені позиції доводиться відновлювати штурмовими діями дуже дорогою ціною. Так не повинно бути”, – зазначив Залужний.

Законопроєкт №8271 днями ухвалила Верховна Рада. У пояснювальній записці зазначили: враховуючи фазу війни, що триває, та оголошений воєнний стан в Україні, за вказаними правопорушеннями (самовільне залишення військовослужбовцем військової частини або місця служби) розглядається значна кількість справ як у кримінальному, так і в адміністративному провадженні. 

Така судова практика розгляду справ моделює негативну поведінку серед військовослужбовців та нівелює принцип невідворотності справедливого покарання за дезертирство. 

Згідно зі змінами до законопроєкту, військові можуть отримати такі покарання за правопорушення:

  • непокора (стаття 402 Кримінального кодексу) — від трьох до десяти років позбавлення волі;
  • невиконання наказу (стаття 403 Кримінального кодексу) — від п’яти до восьми років позбавлення волі;
  • погрози або насильство проти начальника (стаття 405 Кримінального кодексу) — від п’яти до десяти років позбавлення волі;
  • самовільне залишення військової частини (стаття 407 Кримінального кодексу) — від п’яти до десяти років позбавлення волі;
  • дезертирство (стаття 408 Кримінального кодексу) — від п’яти до 12 років позбавлення волі;
  • самовільне залишення поля бою (стаття 429 Кримінального кодексу) — від п’яти до десяти років позбавлення волі.

Крім цього, збільшуються терміни покарання за воєнні злочини та адміністративні правопорушення. Зокрема, йдеться про розпиття військовими алкогольних напоїв.

За вживання алкоголю на території військових частин можуть штрафувати до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів (34 тис. грн) та накладати арешт до 15 діб (раніше максимальна санкція передбачала штраф у вигляді 285 неоподатковуваних мінімумів та арешт до 10 діб).

Також Відповідно до законопроєкту №8271, судам заборонять пом’якшувати покарання чи давати умовні терміни для військових, засуджених за окремі види злочинів.

Законопроєкт викликав велике обурення у суспільства. Військові та юристи стверджують, що це дасть командуванню право засуджувати військових за критику рішень.

Петиція із закликом до президента Володимира Зеленського ветувати законопроєкт №8271, набрала вже понад 32 тисячі підписів з 25 тисяч необхідних.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: