fbpx

Через висловлювання Коцаби Нацрада оштрафувала NewsOne на 105 тисяч гривень

Суспільство 16:09, 27.02, 2020

27 лютого Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила попередження та оштрафувала канал NewsOne на 105 тис. 625 грн за висловлювання ведучого Руслана Коцаби з Івано-Франківська в програмі «Я так думаю» 5 листопада 2019 року.

У цьому випуску «Я так думаю» Руслан Коцаба заявив, що на сході України відбувається «збройний громадянський конфлікт» і ключем до його вирішення є правова оцінка подій 2013-2014 років. Після цього вирішив «нагадати» українцям історію, інформує «Детектор медіа».

Ось що наговорив Коцаба: «Група змовників, я так думаю, прикриваючись тисячами протестувальників, до речі, частина з яких була проплаченою, незаконно, незаконно, я так думаю, захопила владу. Кажу про те, що ви і я достеменно знаємо. Олігархи, яких влада Януковича не допускала до владного корита, раптом хитро, прикриваючись буцімто Євромайданом, патетикою Революції гідності, перехопила фінансові потоки у держави і направила їх куди? У власні кишені. Незаконне збагачення і було метою оцих “євромайданівських бариг”. А не якесь там примарне європейське майбутнє, НАТО, Євросоюз і тому подібне. Відповідно, повсталий Донбас спробували упокорити з допомогою танків та авіаційних бомб. Це правда, її нема куди діти. Вона мусить бути озвучена, саме тут, на рівні київському. Київська влада має визнати, що використання збройних сил проти мирного населення є злочином, на який не поширюються терміни давності. І, нагадаю, саме київські змовники та, назвем так, зрадники 14 квітня 2014 року незаконно проголосили якесь там АТО. Ну і, відповідно, донецькі і луганські відповіли 12 травня, нагадую, майже через місяць пізніше, створенням так званих ДНР і ЛНР».

Нацрада вбачає у висловлюваннях Руслана Коцаби заклики до розв’язування війни, її пропаганди, розпалювання ворожнечі та ненависті.

Заступниця голови Нацради Уляна Фещук звернула увагу на те, що в редакційному статуті NewsOne ідеться про об’єктивність, плюралізм, неприпустимість перекручування. Тобто NewsOne порушує свій же редакційний документ.

У своєму рішенні Нацрада послалася і на висновок Незалежної медійної ради (НМР), яка вбачає у висловлюваннях Коцаби мову ворожнечі; вважає, що телеканал не дотримався вимог достовірності подання інформації та систематично не дотримується вимог щодо об’єктивності, збалансованості, з огляду на формат «Я так думаю».

Нацрада вирішила, що NewsOne порушив абзаци 3, 4, 9 частини 2 статті 6 закону «Про телебачення і радіомовлення» та частину 1 статті 28 закону «Про інформацію». За ці порушення каналу оголошено попередження.

Також Нацрада визнала наявність закликів до розв’язання війни або її пропаганди, розпалювання ворожнечі та ненависті у висловлюваннях, які були поширені в ефірі NewsOne. За ці порушення канал отримав штраф у розмірі 25% ліцензійного збору – 105 тис. 625 грн.

За NewsOne вступився голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Нестор Шуфрич (однопартієць власника каналу). Він, зокрема, говорив про те, що щодо Руслана Коцаби правоохоронні органи не порушували ніяких справ за розпалювання ворожнечі.

Представники NewsOne на засідання Нацради не прийшли. Канал просив перенести розгляд питання з огляду на те, що оскаржує рішення Нацради про призначення перевірки. Суд першої інстанції ухвалив рішення на користь NewsOne, але воно не набрало законної сили, тому що Нацрада подала апеляцію. Нестор Шуфрич теж пропонував Нацраді перенести розгляд питання.

Однак члени Нацради вирішили, що мають усі законні підстави розглядати результати перевірки, адже канал отримав офіційне запрошення на засідання. Член Нацради Олег Черниш застеріг: якщо відкласти розгляд, може з’явитися ухвала суду, яка заборонятиме розглядати питання, як це було в ситуації з каналом «112 Україна».

На цей випуск програми Руслана Коцаби звернув увагу експерт «Детектора медіа» Ярослав Зубченко. 14 листопада Нацрада призначила позапланову перевірку NewsOne. Також Нацрада звернулася до Незалежної медійної ради, яка надала свій висновок.

Нагадаємо, 14 липня 2016 року Апеляційний суд Івано-Франківської області виправдав Руслана Коцабу, раніше засудженого Івано-Франківським міським судом до 3,5 років позбавлення волі за перешкоджання діяльності Збройних сил України. 

Утім, прокуратура оскаржила це рішення і зараз справа Коцаби переглядається у Коломийському міськрайонному суді.

Головні новини Івано-Франківська та області у Telegram

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: