fbpx

Чи є зв'язок між якістю алкоголю, який ви п'єте, та вашим здоров'ям?

Суспільство 12:03, 06.03, 2023

Що таке «якісний алкоголь»?

Чіткого загальноприйнятого наукового визначення «якості алкоголю» нині немає. Використання цього терміна значно варіюється залежно від наукової галузі та конкретного автора. Медик чи фізіолог вкладають у це поняття свій сенс, а ось кавіст і сомельє розглядають проблему під зовсім іншим кутом. Саме тому факторами «якості алкоголю» можуть бути як його смак і аромат, так і відсутність у ньому певних токсичних домішок. Всі ці фактори можуть впливати на ціну, імідж бренду чи клас самого напою. Але як ці параметри пов’язані із питаннями стану вашого здоров’я?

Навіть поверховий огляд показує, що термін «якість алкоголю» настільки неоднозначний, що його слід визначати щоразу, коли він використовується. Інакше можуть виникати різні непорозуміння.

У галузі науки про їжу (нутріціологію), а також з точки зору споживача якість спиртного напою в основному визначається такими факторами, як органолептичні якості (характерний бажаний смак та відсутність сторонніх присмаків). 

Проблема в тому, що такі показники дуже важко виміряти. Доступна література показує, що у більшості експериментів, проведених у цій галузі в західних країнах, звичайні споживачі не могли відрізнити марки пива або навіть точно визначити міцність спиртного напою на смак. Тож найчастіше образ високого класу спиртного напою на полиці магазину формується скоріше рекламниками та маркетологами.

Набагато точніші визначення мають встановлені державні стандарти та технічні вимоги до харчового спирту. Там точно вказані і необхідна міцність, і наявність тих чи інших домішок у чітко встановлених кількостях.

І є ще щось, що точно нас не обдурить. Це стан похмілля. Усі, хто має хоча б мінімальний досвід вживання спиртних напоїв, так чи інакше стикався із цим явищем.

Прямий зв’язок між вживанням неякісного алкоголю та сильним похміллям на ранок є поширеною в народі незаперечною істиною.

Тож яким чином тоді пов’язані ГОСТ, ДСТУ і похмілля?

Що говорить про якість спирту наука, державні стандарти і що ми можемо до цього додати від себе?

Отже, головна складова будь-якого спиртного напою – етиловий спирт (етилен, С2Н5ОН). Отримують етиловий спирт бродінням цукровмісної сировини, з якої отримують брагу, а потім шляхом дистиляції або ректифікації (дві абсолютно різних технології), а також подальшого очищення отримують чистий спирт того чи іншого рівня якості.

На якість спирту впливає його відповідність вимогам міцності (згідно з встановленими нормами для харчового спирту – 96,0—96,5 % об.), а також кількістю визначених стандартами домішок. Особливу увагу слід приділити вмісту метилену та сивушних олій. Природно, що їх менше, то краще.

Кількість домішок залежить від двох важливих факторів:

  1. З якої сировини виготовлений спирт.
  2. Наскільки правильно дотримувалися технології виробництва (особливо це стосується очищення).

Відомо, що найбільш якісний спирт одержують із зернової сировини. Спирт, для приготування якого використовувалася картопля, містить підвищену кількість токсичного метилену, який потім треба додатково видаляти. Такий спирт вважається менш якісним.

Таким чином, виділяють основні сорти харчового етилового спирту (від гірших до кращих): 1-го сорту, вищого очищення, «Базис», «Екстра», «Люкс», «Альфа», «Пшенична сльоза».

З усього цього списку лише «Альфа» та «Пшенична сльоза» виготовляються виключно із зернової сировини без застосування картоплі. Причому «Пшенична сльоза» виготовляється виключно із твердих сортів пшениці, з використанням спеціальних дріжджових штамів, спеціально підготовленої води та сучасних методів очищення від домішок. Тобто є більш сучасним варіантом якісного харчового спирту.

Як якість спирту впливає стан похмілля?

Похмілля несе із собою цілий комплекс неприємних відчуттів. Це і стан зневоднення, і слабкість, нудота, головний біль. 

По суті, це не стан отруєння, а його наслідки. У тому числі одним з наслідків отруєння є запальний процес, спричинений ушкодженнями, отриманими організмом від впливу токсичних речовин. Запальний процес активує відновлення організму, але переживається болісно.

У принципі, навіть сам етиловий спирт є токсичним. Але існують уявлення про безпечні його дози, що не викликають подальших хворобливих відчуттів. Тобто, якщо ви знаєте міру і точно визначаєте прийнятну для вас кількість алкоголю, нічого страшного вам не загрожує.

Інша справа, якщо спиртний напій (наприклад, горілка) містить у собі підвищену кількість тих самих сивушних масел і метилену. Токсична дія цих речовин дійсно велика, і шкоду вони завдадуть гарантовано. А значить, і болісне похмілля (і це в кращому разі) вам гарантовано.

Все це – головна причина уважно ставитись до вибору алкогольних напоїв. 

  • Купуйте спиртне тільки у перевірених продавців. 
  • Уважно читайте склад напою на етикетці (у тому числі й інформацію про сорт спирту, з якого напій зроблено). 
  • Домішки (особливо метилен) мають помітний хімічний присмак та запах. Звертайте увагу і на це.

До речі, деякі виробники намагаються приховувати неприємний запах та присмак за допомогою барвників та ароматизаторів. Тож ми рекомендуємо з підозрою ставитися до дешевих, але при цьому ароматизованих та «кольорових» спиртних напоїв. На жаль, у цей список, схоже, варто внести і деякі вина, деякі «начебто як віскі» і «типу як бренді» на нашому ринку.

Взагалі, в умовах повного безладдя, що панує на нинішньому ринку спиртного, більш-менш гарантованим варіантом залишається або якісна горілка (яка коштує недешево), спиртне відомих перевірених марок (теж дороге) або придбання якісного спирту та приготування горілки самостійно (технологія проста і добре описана в масі статей та відео в інтернеті).

У будь-якому разі увага до якості алкоголю та усвідомленість споживання може дійсно зберегти вам здоров’я. Особливо коли ви знаєте, на що слід звертати увагу. Сподіваємось, що ця невелика стаття хоча б трохи допомогла вам у цьому.

На правах реклами

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: