fbpx

Центр досліджень Старуні створили науковці Франківського університету нафти і газу

Суспільство 11:15, 01.06, 2021
НА ФОТО: діючий вулкан у Старуні, фото ВСвіті

На вченій раді, засідання якої відбулося вчора в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу, створили Центр досліджень Старуні.

В центрі гарячого обговорення членів ради опинилась пропозиція створення на базі Інституту природничих наук і туризму Центру досліджень Старуні, інформує пресслужба ІФНТУНГ.

Питання надзвичайно важливе, оскільки ця геологічна пам’ятка загальнодержавного значення вже не один десяток років перебуває у фокусі уваги науковців університету. Мета створення Центру – піднести її до рівня геопарку під опікою ЮНЕСКО.

Шлях до цієї мети – складний і тривалий, тому члени ради ухвалили рішення про створення Центру, а організаційні питання будуть врегульовані вже найближчим часом з огляду на заявлені потреби територіальної громади, де розташована пам’ятка, та з урахуванням потенціалу університету.

КУРС писав, що у Старуні влаштовують фест і відкривають парк в стилі Льодовикового періоду

У селі Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області на західному березі річки Великий Луковець, у передгір’ї Горгани, геологічні породи утворюють складний тектонічний перегин, на вершині якого розташований вулкан із висотою конуса близько 3 м і довжиною глинистих потоків 10-60 м.

Центр досліджень Старуні створили науковці Франківського університету нафти і газу 1

Висока сейсмочутливість вулкана Старуня проявляється у появі тріщин, провалів, рості порогів і невеликих водоспадів, активній динаміці газовиділення, а також у нерівномірному піднесенні – близько 1 м за 7 років.

Старуня реагує на землетруси, що відбуваються в радіусі 3-6 тис. км в Румунії, Італії, Німеччині, Іраку, на Кавказі і навіть у середній Азії. Цей постійно діючий підземний “барометр” – унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі, закономірностей формування корисних копалин, прогнозування землетрусів. 

Грязьовий вулкан Старуня – унікальний геологічний пам’ятник природи – єдиний діючий грязьовий вулкан не тільки у Карпатському регіоні, але і в світі. Своїм виникненням він зобов’язаний насамперед людям. Понад століття тому тут почали розробляти нафтові та озокеритні родовища.

Ґрунтові води, насичені киснем, тепер проникають углиб землі на тисячу метрів, викликають окислення нафти, що і дає той приплив теплової енергії, яка живить вулкан.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: