fbpx

Держава вимагає: за електрику на непобутові потреби треба платити чесну ціну

Суспільство 21:12, 04.01, 2023

Державний регулятор зобов’язав побутових споживачів, які використовують електрику на комерційні потреби, оплачувати її за відповідним тарифом.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), 5 жовтня 2022 року ухвалила Постанову №1272. Ця постанова, зокрема, вносить зміни у «Правила роздрібного ринку електричної енергії», які стосуються побутових споживачів, що використовують електрику на непобутові потреби.

Відтепер електрика, яку споживачі вдома чи на інших своїх об’єктах використовують на непобутові потреби, наприклад, на підприємницьку, господарську, нотаріальну діяльність, на підтримку роботи дата-центрів чи майнінг, має обліковуватися окремо і оплачуватися за відповідними тарифами. Державний регулятор зобов’язав енергорозподільчі компанії до 1 липня 2023 року привести стосунки зі споживачами у відповідність до оновлених Правил.

Що це означає? Пояснюємо на пальцях

Тарифи для населення є дотаційними. Побутовий споживач платить за кіловат спожитої електроенергії 1,68 гривень. Бізнесу електрика обходиться у близько 6 гривень за той же кіловат. При цьому собівартість електроенергії однакова для всіх. Просто промисловий споживач дотує побутового споживача. Держава намагається у цій ситуації встановити баланс і справедливість.

На жаль, поширеними є випадки, коли споживачі використовують електрику на комерційну діяльність (перукарні, готелі, нотаріальну тощо), а оплачують за тарифами для населення. Виходить, що вони обдурюють не тільки державу, а й поводяться нечесно стосовно інших звичайних споживачів.

І таких прикрих фактів достатньо. На одній вулиці може працювати підприємець, який купує електрику за 6 гривень, бо чесно зареєструвався як юридична особа, і споживач, який використовує електроенергію для таких самих цілей, але розраховується за побутовою ціною. Зрозуміло, що порушнику так зручно і вигідно. Але це несправедливо щодо сусідів та, що головне, це незаконно.

Жовтневою постановою НКРЕП вирішила виправити цю несправедливість: електрика, яку побутовий споживач використовує на непобутові потреби, має оплачуватися за відповідним тарифом.

Що робити?

Наразі споживачам, які ведуть комерційну діяльність, слід впорядкувати договірні відносини з оператором системи розподілу (обленерго). Для цього їм треба звернутися до обленерго з заявою та встановити лічильники для обліку електроенергії, яка споживається для непобутових потреб.

Якщо цього не зробити,  на порушника складуть акт про порушення і зобов’яжуть виправити його протягом місяця. У випадку, якщо й після цього побутовий споживач не усуне порушення, його відключать від електрики.

Має бути справедливість: ведеш бізнес – купуй електрику за комерційними цінами, споживаєш для власних потреб – ціна за світло буде іншою.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: