fbpx

Діяти рішуче і солідарно: звернення Меркель до німців з приводу коронавірусу

Суспільство 08:26, 20.03, 2020

Учора, 19 березня, канцлер Німеччини Ангела Меркель виступила з телезверненням до нації, закликавши громадян дуже серйозно і відповідально поставитися до епідемії коронавірусу. Це перше незаплановане звернення Ангели Меркель за 15 років, до цього вона записувала лише новорічні привітання.

Есктрене телевізійне звернення канцлера Німеччини Ангели Меркель, повний текст:

Дорогі співвітчизники,

Зараз коронавірус щонайсерйознішим чином змінює життя в нашій країні. Наше уявлення про буденність, про суспільне життя, про соціальну взаємодію – все це піддається небаченому раніше випробуванню. Мільйони з вас не можуть ходити на роботу, ваші діти не ходять до шкіл і дитсадків, театри, кінотеатри і магазини закриті, і, що, мабуть, найважче – усім нам бракує особистих контактів, які в інших обставинах сприймаються як даність.

Звісно, в такій ситуації кожен з нас стурбований, нас хвилює питання, що буде далі. Сьогодні я в такий незвичний спосіб звертаюся до вас, бо хочу розповісти, чим я як канцлер, а також мої колеги в уряді керуємося в цій ситуації. Це і є відкрита демократія: ми приймаємо політичні рішення прозоро і пояснюємо їх. Ми намагаємося пояснювати наші дії максимально ретельно і інформувати про них, щоб забезпечити ясність. Я твердо вірю, що ми впораємося з цим завданням, якщо справді всі громадяни усвідомлять його і як своє власне завдання.

Дозволю собі висловитися так: все серйозно. І ви також поставтеся до цього серйозно.

З часу об’єднання Німеччини, ні, з часу Другої світової війни не було більшого виклику для нашої країни, при якому так багато залежало би від наших спільних дій.

Я хочу пояснити вам, на якому етапі розвитку зараз епідемія в країні, що робить федеральний уряд і державні структури, щоб захистити всіх громадян і зменшити економічні, соціальні і культурні втрати. Але ще я б хотіла донести, чому для цього потрібні ви і що може зробити кожен з вас.

Про епідемію – все, що я скажу вам, засноване на постійних консультаціях федерального уряду з експертами Інституту Роберта Коха та іншими вченими і вірусологами. У всьому світі ведуться інтенсивні дослідження, але досі немає ні терапії проти коронавірусу, ні вакцини.  

Поки це так, можна зробити лише одне, і це головне в усіх наших діях, – сповільнити поширення вірусу, розтягнути його на місяці і в такий спосіб виграти час. Час для того, щоб вчені могли розробити ліки і вакцину. Але передовсім час для того, щоб ми якнайкраще могли подбати про хворих.

В Німеччині чудова система охорони здоров’я, мабуть, одна з кращих у світі. На неї можна покластися. Але навіть наші лікарні будуть повністю перевантажені, якщо в стислий час до них потраплять пацієнти з важким перебігом коронавірусної інфекції.

Це не просто абстрактні цифри статистики, це чийсь батько чи дідусь, мати чи бабуся, чиїсь партнери, це люди. Ми – суспільство, в якому важливе кожне життя, кожна людина.

Передусім в цій ситуації я б хотіла звернутися до лікарів, медсестер і мед братів, до всіх працівників наших лікарень і системи охорони здоров’я в цілому. В цій боротьбі ви воюєте за нас на передовій. Ви першими зустрічаєте хворих, ви бачите, які важкі бувають деякі випадки інфекції. І щодня ви знову беретеся за роботу і допомагаєте людям. Ви робите велику справу, і я вдячна вам за це від усього серця.

Отже, завдання полягає в тому, щоб сповільнити просування вірусу на його шляху через Німеччину. Виконуючи це завдання, ми повинні – і це життєво важливо – зосередитися ось на чому: по можливості обмежити соціальне життя. Звичайно, в розумних межах, тому що держава мусить функціонувати і далі, природно, ми забезпечимо постачання населення і збережемо економічну діяльність наскільки можливо.

Але все, що може загрожувати людям, все, що може нашкодити людині чи суспільству, ми повинні зараз обмежити.

Ми повинні зменшити ризик зараження настільки, наскільки будемо здатні.

Я знаю, наскільки серйозними ці обмеження виявилися вже сьогодні: ніяких свят, ніяких ярмарок, концертів, занять у школах і університетах, ніяких ігор в дитячих садках і на дитячих майданчиках. Я знаю, як жорстко втручаються в наше життя і в нашу демократичну самосвідомість обмеження, про які домовилися федеральний уряд і уряди земель. Подібних обмежень ще ніколи не було в республіці.

Дозвольте запевнити: така людина, як я, яка добивалася свободи пересування у важкій боротьбі, може знайти виправдання для подібних обмежень лише у межовій необхідності. В демократичній країні вони можуть бути впроваджені лише на дуже серйозних підставах і тільки тимчасово. Але зараз вони необхідні, щоб зберегти життя людей.

Тому з початку тижня введені жорсткий прикордонний контроль і обмеження на в’їзд з деяких дуже важливих сусідніх країн. Економіці, великим і малим підприємствам, магазинам, ресторанам, самозайнятим уже зараз дуже важко. Запевняю вас: федеральний уряд зробить все, що може, аби пом’якшити економічні наслідки і, головне, зберегти робочі місця.

Ми можемо зробити все необхідне, щоб допомогти нашим підприємцям і працедавцям витримати це важке випробування, і ми зробимо це.

Кожен може бути впевнений – постачання продуктами буде гарантоване завжди. І якщо в якийсь момент полиці спорожніли, значить, вони будуть заповнені знову. Кожному, хто зараз іде в супермаркет, я б хотіла сказати: робити запаси є сенс, так було завжди. Але у міру. Гарячкова скупка продуктів, наче їх більше не буде, безглузда і, врешті, свідчить про відсутність солідарності з іншими людьми.

І дозвольте мені сьогодні висловити вдячність тим людям, яким дякують надто рідко. Це люди, які сидять за касами супермаркетів чи наповняють полиці, виконують одну з найважчих робіт сьогодні. Дякую, що залишаєтеся на посту заради співвітчизників, працездатність магазинів буквально тримається на вас.

Тепер про найбільш необхідне: жодні заходи уряду не матимуть сенсу, якщо ми не будемо використовувати найефективніший засіб проти надто швидкого поширення вірусу – нас самих. Вірус зачепив кожного без різниці, і тепер точно так само без різниці ми повинні помагати один одному. Передовсім тим, що поставимося до проблеми відповідально. Не впадати в паніку, але також ані на хвилину не допускати думки, що від нас нічого не залежить. Кожен на рахунку. Потрібні наші солідарні зусилля.

Епідемія показала нам, наскільки ми всі вразливі і залежні від дбайливої поведінки інших. Але крім цього – як спільними діями ми можемо захистити і підтримати один одного.

Це залежить від кожного. Ми не приречені і не повинні відсторонено спостерігати, як поширюється вірус. І нас проти нього є засоби: ми маємо берегти один одного і дотримуватися дистанції. Поради вірусологів однозначні: більше ніяких рукостикань, ретельно і часто мити руки, тримати дистанцію до інших людей хоча б у півтора метра, а найкраще – припинити контакти з старенькими людьми, тому що саме вони у найбільшій небезпеці.

Я знаю, як важко виконувати ці вимоги. Саме у важкі часи ми прагнемо бути ближчими один до одного. Турбота для нас завжди виявлялася в тісному контакті і доторках. Але, на жаль, зараз все навпаки. Ми всі повинні зрозуміти: тепер саме дистанція – це прояв турботи.

Візит до когось з гарними намірами, необов’язкова прогулянка – все це може означати зараження, і від цього зараз треба відмовитися. Експерти наполягають: онуки зараз не мають зустрічатися з бабусями і дідусями.

Ті, хто уникає зустрічей, без яких можна обійтися, допомагають усім, хто зараз в лікарнях піклуються про пацієнтів, кількість яких лише зростає. Так ми рятуємо життя. Для багатьох це буде важко, і тому ми зараз нікого не маємо залишити на самоті, маємо дбати про тих, кому потрібні співчуття і підтримка. Ми – родина і спільнота – знайдемо інший спосіб підтримати один одного.

Вже зараз є багато креативних способів протистояти вірусу і його соціальним наслідкам. Вже зараз онуки записують подкасти для бабусь і дідусів, аби ті не почувалися одинокими.

Ми всі маємо знайти спосіб продемонструвати дружній жест і розуміння: скайп, телефонні розмови, мейли, а, може, взагалі знову почати писати листи. Адже пошта працює. Ми бачили прекрасні приклади допомоги стареньким сусідам, які не можуть самі сходити на закупи. Я впевнена, буде ще багато нового, і ми, як спільнота, покажемо, що нікого не залишаємо в біді.

Я звертаюся до вас: дотримуйтеся правил, визначених на найближчий час. Ми, як уряд, будемо постійно перевіряти, що можн виправити, що ще треба зробити. Ситуація розвивається, і, перебуваючи в ній, ми маємо вчитися, щоб у будь-яку мить змінити рішення і реагувати іншими способами. І всі свої дії ми будемо пояснювати.

Тому я прошу вас: не вірте чуткам. Вірте тільки офіційним повідомленням, як ми будемо перекладати також багатьма іншими мовами.

Ми – демократія. Ми живемо не примусом, а спільними знаннями і солідарністю. Це історичне завдання, і впоратися з ним можна лише разом.

Я абсолютно впевнена, що ми подолаємо цю кризу, але якими будуть жертви? Скільки дорогих людей ми втратимо? Це значною мірою залежить від нас самих. Ми можемо діяти рішуче і солідарно. Ми можемо прийняти обмеження і підтримувати один одного.

Ситуація серйозна, її фінал відкритий.

Це означає, що він буде залежати, зокрема, від того, наскільки дисципліновано кожен з нас дотримується правил.

Навіть якщо ми ще ніколи не переживали нічого подібного, ми повинні показати, як людяно і розумно можемо поводитися і цим рятувати життя. Це залежить від кожного з нас без винятку і, отже, від нас усіх.

Бережіть себе і дорогих людей. Дякую вам.

Нагадаємо, в Німеччині інфіковано приблизно 13 тисяч громадян, і ця кількість невпинно зростає. Німецькі вірусологи прогнозують пік епідемії на квітень. Вже найближчими днями у Берліні почнеться будівництво додаткового госпіталю для хворих на коронавірус. Лікарню, розраховану на тисячу пацієнтів, планують звести за три тижні.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: