fbpx

Для проходження опалювального сезону Україні бракує близько півтора мільярда кубометрів газу

Суспільство 10:57, 28.12, 2021

Очільник “Оператора ГТС України” Сергій Макогон надіслав лист-попередження президенту України Володимиру Зеленському, уряду та НКРЕКП, в якому заявляє, що Україні бракує близько півтора мільярда кубометрів газу для проходження опалювального сезону.

Лист оприлюднив ексміністр з питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко, інформує ДТ.

“Нарешті Оператор ГТС набрався мужності та сповістив Уряд та президента стосовно величезних проблем на газовому “ринку”. По-перше, він підтвердив очевидний дисбаланс газу в 1.5 млрд кубів на січень-лютий-березень і попередив про можливі наслідки”, – зазначає Кучеренко.

Як випливає з опублікованого листа, компанія Нафтогаз має забезпечувати газом операторів ГРМ (облгази) для покриття їхніх виробничо-технологічних втрат. Однак “Нафтогаз” цієї функції начебто не виконує.

Тому газ для виробничо-технологічних втрат береться із магістрального газопроводу – в “Оператора ГТС”. Як вважає Макогон, внаслідок зазначеної ситуації “Оператора ГТС” фактично штучно заганяють в борги механізмом постачальника останньої надії (ПСО).

Водночас цей газ необхідний для виконання транзитних зобов’язань України.

Відкачка газу з ГТС суттєво зменшила його запаси. Така ситуація може призвести до обмеження обсягів транспортування природного газу замовниками послуг, а також може негативно вплинути на транзитні зобов’язання

“Обсяги газу закуплені ТОВ ОГТСУ для забезпечення транзиту є гарантією виконання нами транзитної угоди із ВАТ Газпромом”, – пише Сергій Макогон.

Оператор ГТС міг би поповнювати запаси відібраного газу, докуповуючи новий. Але той новий доведеться купувати за ринковою ціною.

“Будь-які відбори цього газу без чітко визначеної компенсації між ринковою ціною та ціною передачі газу іншим учасникам ринку газу призведуть до неможливості виконання транзитних зобов’язань”, – йдеться в листі.

Макогон попереджає, що упродовж найхолодніших місяців зростатиме дефіцит газу. На кінець березня він становитиме сумарно близько 1,5 млн кубометрів, що може призвести до перебоїв із постачанням газу в регіони й, відповідно, до колапсу системи опалення в Україні.

“Звертаємо увагу, що очікуваний дефіцит газу в опалювальному сезоні 2021-2022 рр. під час пікового похолодання в січні 2022 р. – 128 млн кубометрів, в лютому – 240 млн кубометрів. Прогнозний дефіцит в березні – 1100 млн кубометрів”, – попереджає автор листа.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: