fbpx

Дземброня і Космач: експедиція Old_khata збирає історії, щоб показати красу сільських хат

Суспільство 20:30, 08.02, 2021
НА ФОТО: Марія Іллюк та її хата у Дземброні

Old_khata_project — це експедиція селами в пошуках естетики традиційного житла. Репортерка Світлана Ославська та фотографка Анна Ільченко хочуть зафіксувати, зберегти та показати красу сільських хат. Бо хата — це більше, ніж просто житло. Це світ, який людина створює навколо себе.

Етнографічна ініціатива Old_khata_project фотографує старі українські сільські хати та записує історії їхніх господарів. На фейсбук-сторінці проєкту можна прочитати десятки оповідей і побачити десятки альбомів — щемких і щирих.

Нещодавно авторки проєкту побували на Франківщині – у карпатських селах Космач і Дземброня, пише Локальна історія.

Кожна деталь старої хати Михайла Дідишина у Космачі має свою історію. Кількість хрестиків над вхідними дверима свідчить про її вік. Незвична для регіону плитка розповідає про мандри ґазди. А чоканка – візерунки по металу – видає несамовиту фантазію господаря. За кожною дрібницею — своя оповідка. Треба лише попрохати розповісти — і слухати, роздивлятися, чудуватися.

Пан Михайло любить творити. На його подвір’ї багато дерев’яних антропоморфних скульптур, власноруч створений Музей Олекси Довбуша.

Дземброня і Космач: експедиція Old_khata збирає історії, щоб показати красу сільських хат 1
Рай Михайла Дідишина

Географія проєкту планує охопити українські села від Закарпаття до Донбасу, від Бессарабії до Полісся. Анна Ільченко розповідає, що локації обирають за порадами знайомих та власною інтуїцією.

У Дземброні дівчат скерували до місцевої знаменитости Марії Іллюк. Вона приймала знімальну групу фільму «Тіні забутих предків», знайома із Євгеном Нищуком та Павлом Гудімовим.

Дземброня і Космач: експедиція Old_khata збирає історії, щоб показати красу сільських хат 2
Знаменита хата у Дземброні

У відомих та туристичних селах працювати легше: жителі здебільшого відкриті до спілкування. Втім трапляється, що люди бояться впускати в дім — їм складно збагнути, що життя та побут можуть бути предметом чийогось зацікавлення. І навіть книжки. На основі проєкту Світлана та Анна хочуть зробити фотокнигу, у якій будуть фотографії будинків, їхніх мешканців, а також розповіді про житло, інтер’єри та життя. Наразі ж проєкт розвивається у соціальних мережах — зокрема у фейсбуці та інстаграмі.

Творці проєкту надихаються відгуками з України, Канади й Аргентини. На інстаграм-сторінку пишуть нащадки українців-емігрантів, які згадують про свої подорожі Україною. А дехто жаліється, що ніколи так не і побував на батьківщині предків. 

Сьогодні ще можна зафіксувати старі хати, їхнє неймовірне оздоблення та інтер’єри. Треба зробити це вже — доки є хати і ще живуть люди. Інакше потім говоритимуть лише стіни. А потім змовкнуть і вони.

Всі фото – Анна Ільченко

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: