fbpx

Франківці активно користуються додатком, який допомагає сортувати сміття

Суспільство 10:25, 23.01, 2020

Українські програмісти створили безкоштовний мобільний екододаток Clewo — це цифровий помічник в сортуванні, пошуку і переробці відходів, а також в обміні добрих, але вже непотрібних речей для повторного використання (реюз).

Головне завдання додатку — допомогти тим, хто сортує побутові відходи, і тим, хто їх переробляє, знайти один одного в будь-якій точці України і навіть світу. Так економляться гроші і час користувачів, а на звалища потрапляє менше придатних до повторного використання сировини і речей, кажуть розробники.

Іванофранківці були одними з найактивніших користувачів під час бета-тесту Clewo. Зараз додаток доступний для безкоштовного завантаження в App Store і Play Market для пристроїв на Android та iOS.

Принцип Clewo простий, пояснюють розробники: один користувач сортує вторсировину, фотографує і викладає в додаток якийсь об’єкт. Інший користувач займається переробкою вторсировини або просто перевезенням — він бачить в додатку цікавий для нього об’єкт, зв’язується з першим користувачем і вивозить вторсировину. Те ж стосується реюзу — хтось викладає вже непотрібну річ в систему, а інший користувач її забирає. Також на карту можна додавати пункти прийому скла, пластику, макулатури — їх будуть бачити всі користувачі.

В Івано-Франківську, як кажуть розробники, з’явився один з найнеочікуваніших пунктів прийому — одна користувачка оголосила, що збирає старі поламані парасольки.

“Ми думали, що це якось пов’язане з Мері Поппінс, а виявилось, що це проєкт “Невеличкі дрібнички”. Вони роблять з тканини, якою обшивають парасолі, екосумки та бахіли — дивовижний приклад реюзу”, — розповідають розробники додатку.

Додаток допомагає налагодити прямий зв’язок між тими, хто хоче сортувати відходи (пластик, скло, метал, папір, тетрапак, реюз), але не знає, куди їх здати, і тими, хто переробляє відходи. Відсутність такого зв’язку зупиняє навіть тих українців, хто вважає себе екологічно свідомим.

“Ви збираєте ці пластикові пляшки, наприклад, на балконі, але просто не знаєте, куди їх подіти. Хоча пункт прийому вторсировини знаходиться в п’яти хвилинах від будинку, ви просто не знаєте про це, — пояснює член команди Clewo Єгор Куц. — І в якийсь момент пластик відправляється в загальний сміттєвий бак, а людина розчаровується в екологічних ідеях. У XXI столітті так не повинно відбуватися. У нас в смартфонах є рішення для багатьох проблем — пошук квартир і попутників, виклик таксі, вивчення мов. І тепер — для сортування і для реюзу”.

У Clewo, кажуть розробники, всі основні функції для звичайних користувачів будуть завжди залишатися безкоштовними.

Перед виходом додатку розробники провели бета-тест, для участі в якому зареєструвалися понад 500 користувачів з усієї України. Найбільш активними містами під час тестування виявилися Харків, Дніпро, Київ, Херсон, Івано-Франківськ та Краматорськ. Під час тестування перевірили розміщення об’єктів, комунікацію між користувачами і завершення «угод». Серед іншого з’ясувалося, що однією з найважливіших категорій об’єктів у додатку може стати реюз. У Харкові, рідному місті розробників, наприклад, тільки одна Facebook-група для обміну непотрібних речей складається з понад 5000 активних учасників. Таких груп реюзу або “віддам даром” — десятки по всій країні, кажуть розробники.

Розробники вважають, що додаток стане проривом у вирішенні екологічних проблем в Україні і не тільки. Зараз додаток доступний українською, російською та англійською мовами, залежно від мови в налаштуваннях смартфона, і немає ніяких обмежень на країни — використовувати його можна всюди на планеті, а от наповнення залежить від самих користувачів.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: