fbpx

Франківський науковець-біохімік отримав патент США за дослідження для покращення розумових здібностей

Суспільство 19:43, 03.12, 2020
НА ФОТО: Олег Лущак

Доцент кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук Прикарпатського національного університету Олег Лущак отримав патент США.

Це перший його патент за результатами дослідження з покращення навчання і пам’яті людини, повідомив у мережі науковець.

Франківський науковець-біохімік отримав патент США за дослідження для покращення розумових здібностей 1

За його словами, історія розпочалась у 2008 році, коли виникла ідея протестувати здатність карпатської родіоли рожевої покращувати навчання і пам’ять. Для перевірки ідеї науковець отримав грант і у вересні 2009 року поїхав на кафедру нейробіології університету міста Вюрцбург, Німеччина.

Вже перші експерименти показали, що додавання порошку родіоли рожевої до харчового раціону покращувало здатність вчитись у личинок дрозофіли. Це дешева і практична модель для дослідження різних аспектів навчання запам’ятовування, пояснює Олег Лущак.

Наступним етапом досліження було вивчення подібних властивостей родіоли різного походження. Було встановлено, що родіола з Карпатського регіону є найбільш ефективною.

“Постало питання, чи можна знайти одну молекулу, яка би покращувала навчання і пам’ять? Але це потребувало неабияких методів аналізу і коштів. Більше того, шанси знайти таку були надзвичайно мізерні. Проте залучивши декілька аналітичних лабораторій, нам вдалося віднайти ту молекулу і показати ефективність штучно синтезованої. В разультаті це призвело до можливості подачі патентної заявки. Спершу отримали Німецький, а згодом і США. На підході ще інших країн. Якщо коротко, то запатентували молекулу для покращення розумових здібностей”, – розповів науковець.

Але, каже Олег Лущак, незважаючи на успіх, було і дещо втрачено.

“По-перше, довелося проводити дослідження НЕ в Україні. По-друге, я не мав можливості фінансово забезпечити своїх 5% заявки і підготовку відповідних документів. Єдиним виходом було погодитись віддати 66% інституту Лейбніца, – розказує він. – Був реальний шанс мати повністю український патент і за відкриття, які до нього призвели, мати дещо більше ніж 1,33%. Але працюємо далі і сподіваємось на адекватну підтримку подібних проєктів в Україні”.

Франківський науковець-біохімік отримав патент США за дослідження для покращення розумових здібностей 4
Виступ на міжнародній конференції у 2019 році

Нагадаємо, з цією темою Олег Лущак брав участь в IX міжнародній конференції «Епігенетика: граючи з грою життя» («Epigenetics: playing with the game of life»). Науковий форум проходив у вересні минулого року на базі  Галле-Віттенберзького університету імені Мартіна Лютера (Заале, Німеччина).

Під час конференції науковець-біохімік виступив з доповіддю, а також взяв участь у дискусії щодо перспектив розробки маркерів старіння і стратегій омолодження. В своїй доповіді «Ferulic acid esters extend the lifespan and improve the memory in elder animals» він представив результати про можливість використання ефірів ферулової кислоти для покращення пам’яті в організмів похилого віку і продовження тривалості життя модельних організмів, інформує пресслужба ПНУ.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: