fbpx

Ігор Фісун оголосив, що Interkassa бере участь в інформаційній кампанії Нацбанку #ШахрайГудбай

Суспільство 09:32, 04.12, 2020

Фінтех-компанія Interkassa підтримала проєкт Національного банку України #ШахрайГудбай. Його мета — в ігровій формі навчити українців робити онлайн-платежі безпечно, уникати шахрайських маніпуляцій та протидіяти картковим махінаціям.

Минулого року в Україні сталося понад 72 000 тисяч протизаконних дій з банківськими картками. З яких 58 % відбулося в процесі онлайн-платежів. Найпопулярнішим способом виманювання коштів із користувачів є соціальна інженерія — її основу складає маніпуляція людською довірою, зацікавленістю, страхами. Використовуючи психологічні прийоми, зловмисники вводять людину в оману, після чого вона сама робить переказ коштів на потрібний рахунок або надає доступ до своєї банківської картки.

З розвитком платіжних технологій з’являється все більше можливостей для онлайн-махінацій, зазначає фінтех-інвестор, власник Interkassa Ігор Фісун. Сучасні шахраї бувають достатньо винахідливі, тому їх непросто вивести на чисту воду. Національний банк запровадив ініціативу, спрямовану на підвищення фінансової та цифрової грамотності українців. Власник Interkassa розповів, що компанія бере участь в інформаційній кампанії #ШахрайГудбай як соціально відповідальний бізнес.

Олександр Шабан, директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ, зауважує, що раніше в Нацбанку боролись зі спеціальними накладками на банкомат, завдяки яким можна було зчитувати дані банківської картки. Але зараз вектор контролю змінився. Тепер головна мета підрозділу — проінформувати населення про небезпеки платіжного шахрайства в інтернеті, оскільки махінації здебільшого спричинені необізнаністю користувача та невиконанням базових правил платіжної безпеки.

Із введенням карантину навесні 2020 року значно більше українців почало використовувати онлайн-магазини, а отже, й оплачувати свої покупки через інтернет. Шахраї змогли отримати користь навіть від пандемії: наприклад, називалися державним органом та пропонували грошові виплати у зв’язку з коронавірусом. Таким чином аферисти отримували карткові дані й у подальшому привласнювали кошти ошуканого користувача.

Довідково:

Interkassa — це агрегатор прийому платежів та платіжних рішень для онлайн-розрахунків. Компанія заснована о 2009 році, отже, вже понад 10 років працює на фінансовому ринку. На сьогодні сервіс співпрацює з понад 5000 бізнесами та пропонує більш ніж 70 платіжних рішень для малого, середнього та великого бізнесів.

ПРОМО

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: