fbpx

Кредит під 0%: небезпека і ризики

Суспільство 14:56, 04.08, 2020

Національний Банк України звернувся до українців із закликом обережніше ставитися до кредитів під 0%, які сьогодні активно пропонують різні небанківські фінансові установи.

З 1 липня Нацбанк має право регулювати діяльність небанківських фінкомпаній. Величезна кількість скарг, що надходять до Нацкомфінпослуг від українців, стосуються діяльності таких установ (їх називають мікрофінансовими організаціями).

За підсумками минулого року в 80% звернень українців йшлося про невдоволення роботою МФО. Тепер їх діяльність під пильною увагою головного регулятора ринку – НБУ.

Чи варто брати кредит під 0%

Одними з перших критиці піддалися так звані кредити під 0 відсотків. Цю тему прокоментувала представник Нацбанку України Ольга Лобайчук. Вона зазначає: “Фінкомпанії не дають кредити без відсотків. Банальна, але дієва рекомендація: заглиблюйтесь в договір, вивчайте умови, на яких берете гроші”.

Представник регулятора звертає увагу, що пропоновані небанківськими фінансовими установами кредити під 0 відсотків насправді таким не є. У кредитних договорах приховано дуже багато на перший погляд непомітних позичальнику пасток, які здатні загнати його в борги і зробити заручником кредиту.

Найпопулярніший вид обману – нульова процентна ставка, дійсно, має місце, але вона діє тільки протягом тижня або за один місяць. А потім включаються вже зовсім інші умови кредитування. Ви платите відсотки, а якщо не платите – то вам нараховуються штрафи і пені … Сума боргу наростає в геометричній прогресії.

Довести свою невинність навіть в суді буде вкрай проблематично – кредитний договір підписаний. Факт підписання вами договору є юридичним доказом того, що з усіма умовами ви ознайомилися. Швидше за все, суд винесе рішення на користь кредитора. В даному випадку закон на його боці, попри етичну сторону питання. Тому не лінуйтеся читати договір перед підписанням і приймайте зважене рішення: чи потрібна вам позика на таких умовах? Іноді процентні ставки просто зашкалюють і в підсумку можуть виливатися в 1700% річних! Хоча спочатку клієнту був обіцяний кредит під 0 відсотків.

Куди скаржитись?

Якщо раніше свої звернення і скарги на діяльність банків і фінансових організацій українці направляли в Нацкомфінпослуг, то тепер у зв’язку з тим, що стався перерозподіл функцій, подавати скарги можна безпосередньо в Нацбанк.

На сайті регулятора вказано, що з початку цього року вступила в дію оновлена система захисту прав споживачів фінпослуг.

“Розпочато роботу з банками. Зокрема, встановлено стандарти рекламної продукції, інформаційної політики в цілому. Нові норми повинні почати виконуватися з вересня 2020 року. Такі ж вимоги та стандарти найближчим часом будуть пред’явлені і небанківським фінансовим організаціям. Наразі вони знаходяться в стадії розробки. Це тривалий процес, який потрібно пройти “, – прокоментувала Ольга Лобайчук.

Очікується, що нова система і перерозподіл функцій між Національним банком і Нацкомісією з цінних паперів сприятиме зростанню якості фінпослуг і поліпшенню захисту прав споживачів, особливо в частині роботи небанківських фінустанов (МФО).

Для ефективної роботи НБУ необхідне ухвалення Верховною Ради України проект закону No 1085-1, який зобов’яже фінкомпанії вказувати інформацію про повну вартість пропонованих фінансових продуктів, а також заборонить їм нав’язувати непотрібні клієнтам послуги та змінювати умови надання кредиту.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: