fbpx

Чорний ліс: хто гальмує створення нацпарку на Франківщині

Суспільство 18:38, 08.12, 2020
НА ФОТО: вид з вишки, колишня військова частина в Чорному лісі під Грабівкою, Калуський район. Фото - explorer.lviv.ua

Франківські активісти ініціюють громадське обговорення проєкту зі створення в межах Чорного лісу національного природного парку.

Про це йшлося сьогодні на засіданні Франківського пресклубу реформ.

Процес створення національного природного парку насправді стартував ще три роки тому, повідомив голова громадської організації «Чорний ліс» Іван Жирик. Громадські та екологічні активісти запропонували зберегти унікальний лісовий масив і надати йому рекреаційного змісту та статусу. Вони звернулися з відповідними листами до президента, уряду та профільного міністерства, а також до Івано-Франківської обласної ради.

Чорний ліс: хто гальмує створення нацпарку на Франківщині 1
Обласна рада підтримала ідею створення НПП “Чорний ліс”

На найвищому державному рівні та на рівні обласної ради ідея отримала схвалення. Обласна рада навіть виділила 200 тис. грн на документацію майбутнього парку. Створення НПП на місці Чорного лісу поклали на Мінекології і ОДА. Тут процес забуксував і зупинився.

Що стосується документації, то вдалося зробити наукове обґрунтування необхідності створення нацпарку «Чорний ліс». Група науковців під керівництвом професора ПНУ, доктора наук Юрія Шпарика обстежила ділянки Чорного лісу та описала їхню цінність. Обґрунтування теж отримало схвалення Мінекології.

Загальмували процес створення НПП на базі Чорного лісу лісокористувачі. Їх три, і тільки один із них дав позитивний відгук і погодження. Два – а це військовий держлісгосп і приватне підприємство «Чорний ліс» (нічого спільного з ГО, – ред.) – не погодилися зі створенням парку. За словами Івана Жирика, на цьому процес завис десь у коридорах обласної держадміністрації.

Поки створення НПП висить, ліс рубають. Учасник ГО «Чорний ліс» екснардеп Зіновій Шкутяк та незалежний експерт, багаторічний працівник лісового господарства області, кандидат сільськогосподарських наук Роман Олійник – обоє зазначають, що триває багаторічне нищення унікального лісового масиву.

Чорний ліс: хто гальмує створення нацпарку на Франківщині 2
Військова бетонка йде вглиб Чорного лісу

Коротко, його унікальність, яку науковці описали на кількох сотнях сторінок, полягає не тільки в ареалах червонокнижної рослинності та розмаїтті деревостанів і тварин, які живуть на його території і також є під охороною. Це єдиний в Україні так званий лісовий коридор, що простягається на 15 тис. га від Подністров’я між двома річками – Лімницею і Бистрицею – до самих Карпатських гір. А ще цей ліс називають «легенями Франківська».

Роман Олійник відзначив, що унікальний природний об’єкт Чорний ліс міг би стати ще й унікальною рекреаційною територією для Франківська і Калуша та громад довкола нього. На території є лісова бетонка, що веде в Ценжівський масив із мальовничими руїнами ракетних шахт та інших військових споруд. Окрім того, на трьох інших ділянках, які належали військовим частинам, залишилися озера, колишні радіолокаційні майданчики, які теж можна було би пристосувати для туризму і відпочинку.

Чорний ліс: хто гальмує створення нацпарку на Франківщині 3
Колишній військовий бункер біля села Вістова Калуського району, Чорний ліс, 2011 рік

«Ми радили би, щоби на цей проєкт звернуло увагу місто Франківськ – воно могло бути головним рушієм процесу зі створення парку, замовляти, виписувати і погоджувати проєкт та передбачати інвестиції. При цьому перетворення окремих локацій не заперечує подальшого лісокористування», – зазначив Олійник.

Або ж, запропонував Роман Олійник, як ще один варіант можна було би не створювати нової структури, а розширити Галицький НПП – він уже довів свою спроможність бути ефективним нацпарком.

Іван Жирик додав, що ГО «Чорний ліс» в перспективі створення парку проводить історичну розвідку і разом із товариством «Меморіал» веде пошукові роботи. В майбутньому – розробка екологічних та історичних стежок місцями УПА та включення їх в туристичну мапу краю.

«В масиві дуже багато могил – знаних персон і не дуже. Тут лежать бойові шляхи Василя Андрусяка «Різуна». Тут розстрілювали мешканців Станіславської тюрми за «перших совітів» у 1939 році. Відомо про два таких поховання у Посічі. Знаємо про братську могилу за Нивочином, де за переказами може бути до 700 останків. Зараз якраз із цим працюємо. Хочемо створити меморіальну карту Чорного лісу», – ділиться голова організації.

Чорний ліс: хто гальмує створення нацпарку на Франківщині 4
Розкопки і відновлення криївки УПА в Чорному лісі – 200 м від лісової дороги Завій-Посіч і 100 м від лісової бетонної дороги Грабівка-Майдан, Калуський район

Зіновій Шкутяк запропонував поглянути на НПП «Чорний ліс» з господарської точки зору як на масштабний інвестиційний проєкт.

«Парк створюється передовсім коштом державного бюджету. Нашій області, в т. ч. й обласній владі, вигідно мати парк, бо це довготривалі інвестиції держави, які дають можливість також залучати й закордонні кошти – наприклад, реалізовувати транскарпатські програми», – розмірковує учасник ініціативної групи зі створення нацпарку.

Він нагадав, що Програма збільшення площі національних парків в Україні, відповідно до програм з ЄС, була прийнята в 2014 році і реалізується до 2021 року. В підсумку кількість природоохоронних територій в державі мала би зрости з 6,7% до 15%. Але програма не виконується. Серед іншого і через те, що кола, які зацікавлені у браконьєрському використанні лісів, дезінформують громади і провокують конфліктні ситуації.

Тому активісти апелюють до широкої громадськості і мають намір провести зустрічі з громадами, які межують з Чорним лісом або на території яких є цей лісовий масив. Людям хочуть пояснити, які ресурси та вигоди дає НПП. А також обговорити передачу частини земель, які можуть вважатися малоцінними для парку і відійти громадам.

Довідково. Чорний Ліс — загальнозоологічний заказник місцевого значення в Україні. Розташований у межах Тисменицького, Калуського та Богородчанського районів, на захід від міста Івано-Франківськ. Статус надано з метою збереження частини лісового масиву в передгір’ї Карпат. З тварин водяться: олень, кабан, сарна, заєць, лисиця, трапляються вовк і рись.

Площа 15 081,74 га. Статус надано 1997 року. Перебуває на невідомих підставах у віданні приватного підприємства “Спеціалізоване лісо-мисливське науково-дослідне природно-заповідне господарство «Чорний ліс»”, засновником якого, за даними ЄДПРОУ, є житель села Крихівці Михайло Лущак. За 20 років вирізано заповідні праліси, пише Вікіпедія. При звертанні в ОДА ПП СЛМНДПЗГ «Чорний ліс» двічі (у 2019 і 2020 роках) відмовлено в наданні дозволу для отримання технічної документації через відсутність рішення обласної ради цьому ПП на право постійного користування землями лісового фонду.

КУРС писав про об’єкт “Астронавт”: колишній офіцер розкрив таємниці військового об’єкта в Чорному лісі під Івано-Франківськом

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: