fbpx

На Прикарпатті селяни власним коштом ремонтують 278-річну церкву, збудовану без цвяхів

Суспільство 18:15, 14.06, 2023

Жителі села Цінева Дубівської територіальної громади, що на Івано-Франківщині, власним коштом ремонтують 278-річну церкву Св. Архистратига Михаїла. Відновлювальні роботи тривають чотири роки.

На ремонт церкви, зведеної без цвяхів, а з допрмогою тиблів – дерев’яних кілків, витратили понад 4 млн грн, розповів Суспільному виконувач обов’язків керівника ремонтно-відновлювальних робіт Олег Олексин.

З його слів, зараз обшивають фасад дошками й перекривають дах.

“Доводиться все міняти. Дахи були завалені, всередину вода потрапляла. Через це все гнило. Зараз ми робимо три сторони. Я думаю, через місяць перейдемо до передньої західної сторони. І, як обіцяють наші майстри, до середини вересня мали б закінчити ці роботи”, — каже Олег Олексин.

На Прикарпатті селяни власним коштом ремонтують 278-річну церкву, збудовану без цвяхів 1

З його слів, люди вирішили відремонтувати храм після того, як він почав хилитися на один бік. Майстри з’ясували, що фундамент церкви просів на 18 см. Ремонтно-відновлювальні роботи розпочали із заміни підвалин. Потім храм майже повністю розібрали.

“Зараз ще вирішуємо, чи будемо стіни обшивати якоюсь дошкою, чи шліфувати все. Збиратимемося громадою й вирішуватимемо. Також хочемо відновити на хорах поруччя, зробити такі, як були раніше”, — говорить Олег Олексин.

Відремонтувати храм власними силами однією з перших запропонувала місцева жителька та краєзнавиця Любомира Василечко. Громада її підтримала.

З її слів, саме в цій церкві проводив служби митрополит Андрей Шептицький. Однак храм цінний й архітектурними особливостями.

“Церкву побудували в 1745 році наші майстри-будівельники. Вони дуже талановиті — збудували 100 чи більше церков. Прізвища Томи Джурина й Демкова занесені ще тоді в Українську радянську енциклопедію. Церква цінна тим, що майстри скріплювали дерево тиблями, не цвяхами”, — каже Любомира Василечко.

На Прикарпатті селяни власним коштом ремонтують 278-річну церкву, збудовану без цвяхів 2

З її слів, із січня 2023 року громада зібрала вже 200 тис. грн, на які закупили бляху для покрівельних робіт та мідь. У вересні планують закінчити ремонт зовні.

Щоб зберегти церкву, в травні 2018 року створили благодійний фонд “Збереження церкви св. Архистратига Михаїла”. Зараз — благодійний фонд “Збереження культурної спадщини села Цінева”.

Співзасновник фонду Ігор Вінтонів розповідає, що, окрім внутрішніх робіт у церкві, необхідно також провести інвентаризацію предметів, оцінити їх та скласти каталог. З його слів, вже мають плани щодо розширення роботи фонду.

“Продовженням стане наш краєзнавчий музей, який ми точно хочемо долучити й розвивати у двох напрямах — як туристично привабливий об’єкт та як наукову інституцію. Є велика проблема з фондами — їх треба оцифровувати”, — каже Ігор Вінтонів.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: