Президент України та Верховний Головнокомандувач Збройних сил України Володимир Зеленський підписав Указ про продовження воєнного стану на території нашої країни ще на 90 днів у зв’язку із продовженням військової агресії з боку російських окупантів та терористів.
Так, оновлений термін воєнного стану в Україні збільшили від 24 травня до 23 серпня.
Крім того, Володимир Зеленський підписав указ про продовження терміну проведення загальної мобілізації на аналогічний термін.
Правовий режим воєнного стану запровадили на усій території України з 24 лютого, коли розпочалось повномасштабне вторгнення Росії. У середині березня дію цього режиму продовжили на 30 діб і наприкінці квітня ще на такий же термін. Тепер воєнний стан пропонують продовжити одразу на 90 днів – до 23 серпня.
Згідно з указами президента, на час дії воєнного стану в Україні може обмежуватись низка конституційних прав та свобод громадян. Серед них – недоторканність житла, таємниця листування та телефонних розмов, невтручання в особисте життя, свобода пересування, свобода думки і слова. Також можуть обмежуватись права на освіту, працю, підприємницьку діяльність. Забороняється проведення референдумів, виборів, зібрань, мітингів, страйків та внесення змін до Конституції. Через воєнний стан виїзд з України за кордон заборонили чоловікам віком від 18 до 60 років. Крім того, в межах дії цього правового режиму в усіх областях України утворили військові адміністрації.
Сигнал про продовження війни
Водночас народний депутат від “Європейської солідарності” Олексій Гончаренко не бачить необхідності у продовженні воєнного стану одразу на три місяці. “Очевидно, що в Україні потрібно продовжувати воєнний стан, але є питання, на який термін. Я б його продовжував на менший термін, тому що це також сигнал, який ми даємо, що війна триватиме ще щонайменше 90 днів”, – пояснює він в коментарі DW.
Водночас Гончаренко визнає, що війна може бути досить тривалою. “За такою логікою воєнний стан можна продовжити одразу на 5 років, але це ж неправильно”, – вважає парламентарій. На його переконання, немає жодних проблем у тому, щоб з певною періодичністю продовжувати дію цього правового режиму. “Верховна Рада збирається регулярно, немає ніяких проблем скликати засідання і ухвалити відповідне рішення”, – вважає він.
Український політолог Володимир Фесенко в розмові з DW також вказує, що продовження воєнного стану на 90 діб сигналізує суспільству, армії, державному апарату, що війна скоро не закінчиться. Водночас він вважає це рішення правильним, оскільки “очевидно, що на нас чекають ще важкі випробування” і до них потрібно готуватись.
“Війна затягується, і вона буде складною. Росія не збирається йти з української території, а в України ще не достатньо ресурсів, щоб звільнити окуповані території, і РФ все ще має величезну перевагу в ресурсах”, – наголошує він. Експерт застерігає українське суспільство від занадто оптимістичних настроїв щодо швидкої перемоги над РФ.
Мобілізація хвилями
Закон Верховної Ради України «Про мобілізацію» прописує чотири хвилі мобілізації:
Перша хвиля мобілізації. На службу призвали оперативний резерв — колишніх військовослужбовців, які мали бойовий досвід або служили за контрактом.
Друга хвиля мобілізації. На службу призиваються військовослужбовці, які в період із 2014 року проходили термінову службу чи служили за контрактом.
Третя хвиля мобілізації. На службу будуть призвані офіцери запасу — військовозобов’язані, які закінчили військові кафедри ВНЗ.
Четверта хвиля мобілізації. На службу будуть призвані всі мешканці країни, які не мають обмежень за віком та станом здоров’я.
Зараз триває третя хвиля мобілізації. Яка хвиля мобілізації буде після 24 травня – невідомо, але скоріше за все нічого не зміниться у порівнянні із ситуацією на нинішній момент.