fbpx

"Несу прапор України": професор ПНУ Володимир Лущак – серед найбільш цитованих науковців світу

Суспільство 11:39, 03.02, 2021
НА ФОТО: Професор Лущак в лабораторії

Один з провідних вчених України, біохімік, доктор біологічних наук, професор, лауреат премій «Scopus Awards Ukraine» та «Web of Science Award Ukraine», завідувач кафедри біохімії та біотехнології факультету природничих наук Прикарпатського національного університету, автор понад 200 наукових праць, опублікованих переважно у провідних міжнародних виданнях (індекс Гірша 38 у Scopus), Володимир Лущак нещодавно увійшов до рейтингу ТОП-2% – найбільш цитованих науковців світу.

Нагадаємо, двоє викладачів Прикарпатського університету увійшли у ТОП-2% науковців у світі

Сьогодні науковці кафедри біохімії та біотехнології ПНУ працюють над кількома амбітними вітчизняними та міжнародними проєктами. Один з них щодо впливу на процеси старіння організму, зокрема людини. Інтенсивні процеси старіння починаються в середньому віці. У когось швидше, у когось повільніше. Науковці-біохіміки ПНУ працюють над тим, як вплинути на ці процеси, аби вони розвивалися повільніше.

«У рамках виконання українсько-німецького проєкту з вивчення здорового старіння мозку та способів сповільнення цього старіння у партнерстві з професоркою університету міста Тюбінгена (Німеччина) Ольгою Гаращук на моделі мишей ми вивчали комплекс показників, які мають стосунок до старіння, особливо мозку. Нам вдалось описати і встановити молекулярні механізми – чому це відбувається саме так, чому саме в середньому віці відбуваються серйозні вікові зміни, які надалі прискорено прогресують. Наступний крок – як впливати на те, аби це відбувалося якомога повільніше, аби вікові зміни наставали якомога пізніше. Треба провести ще багато досліджень, аби щось сказати з певною достовірністю. Ми думаємо, що вплинути можна. Є певні гіпотези, які потребують перевірки і експериментального підтвердження», – розповідає Володимир Лущак.

Ще один міжнародний українсько-румунський проєкт у галузі сучасної біомедицини – “Персоналізовані підходи для попередження ожиріння та діабету – спільна румунсько-українська програма отримання та поширення знань про здоров’я (PrePOD)”, який фінансується Європейським Союзом і співфінансується ПНУ. Загалом на його виконання виділено 130 тисяч євро на півтора року. Мова йде про те, як немедикаментозно вплинути на розвиток ожиріння і цукрового діабету, аби зменшити ризики розвитку хвороби чи зменшити її інтенсивність, інформує пресслужба ПНУ.

Тематика цього проєкту ще й наклалася на пандемію COVID-19, зазначає науковець. Люди з зайвою вагою і діабетом – в групі високого ризику захворіти та стосовно важкості перебігу хвороби. В межах цього проєкту вибрано чотири місця в області, де науковці будуть ділитися досвідом, як запобігати розвиткові патологій. Особливо це важливо для дітей – зараз найбільша динаміка зростання надлишкової маси тіла, ожиріння і навіть діабету серед дітей.

“Наша кафедра сильна наукою. Заснована офіційно у 2002 році, сьогодні це одна з найкрутіших кафедр України, якщо говорити про науку і підготовку наукових кадрів. Це єдина кафедра з курсом спеціальної англійської мови. Наші науковці провели за кордоном десятки англомовних лекцій, є авторами сотень статей англійською мовою». (Володимир Лущак читав лекції у Фінляндії, Швеції, Німеччині, Великобританії, Польщі, Бразилії, Канаді, Словенії, Мексиці, – ред.)”, – підкреслює науковець. 

"Несу прапор України": професор ПНУ Володимир Лущак – серед найбільш цитованих науковців світу 1
Науковець у робочому кабінеті

«Ось тут живе наука», – говорить Володимир Лущак. І висуває шухляду шафи у робочому кабінеті.

Шухляда повна течок зі статтями англійською мовою. Переважно. Таких у кабінеті професора щонайменше 30 штук. Шухляд, не течок. Не менше дома. Десятки тисяч наукових статей, деякі прочитані по кілька разів. Інакше наука не робиться.

"Несу прапор України": професор ПНУ Володимир Лущак – серед найбільш цитованих науковців світу 2
Бібліотека наукових праць

Автор понад 200 наукових праць, опублікованих переважно у провідних міжнародних виданнях, Володимир Лущак увійшов до престижного рейтингу ТОП-2% науковців у світі за 2019 рік. Рейтинг ТОП-2% складається аналітиками Стенфордського університету, видавництва Elsevier та SciTech Strategies. Він оцінює весь науковий результат дослідників за бібліометричними показниками, беручи до уваги такі критерії, як: індекс Гірша, кількість цитат або позицію у списку авторів тощо.

"Несу прапор України": професор ПНУ Володимир Лущак – серед найбільш цитованих науковців світу 3

Професор Володимир Лущак займає у рейтингу найвище з українських науковців місце – 4514. Він має високі наукометричні показники: на сьогодні у базі даних Scopus індекс Гірша 38, 206 документів, які процитовані 6732 рази.

Список Топ-2% включає трохи більше ніж 160 тисяч вчених з усього світу і з усіх галузей науки, які розподілені за 22 науковими напрямками, розділених на 176 конкретних галузей.

Загалом, до рейтингу потрапило 85 науковців України, а серед них двоє науковців нашого університету – завідувач кафедри біохімії та біотехнології, професор Володимир Лущак та доцентка кафедри хімії, кандидатка хімічних наук Тетяна Татарчук.

«Немає української науки. Є просто її Величність Наука. Мені іноді дорікають, що я переважно публікую свої роботи в іноземних наукових журналах англійською мовою, а українською мало. Дуже важливо показувати, що Україна не тільки постачає у світ дешеву робочу силу і сировину чи є ринком для чужої продукції, а що Україна має свою науку. Має свої мізки, які достойно конкурують на світовому науковому ринку. Я несу прапор України у світі. Наш рейтинг – мій і Тетяни Татарчук (доцентка кафедри, – ред.) – нам особисто нічого формально не додає. Ми працюємо, займаємося наукою, вчимо студентів, готуємо фахівців, шукаємо і знаходимо. Проте це престиж нашого університету в Україні та світі. І це престиж України у світі».

КУРС писав, що викладачка ПНУ стала переможницею премії “Для жінок у науці”

Нагадаємо, прикарпатські науковці досліджуватимуть стоки лікарень у зв’язку з пандемією COVID-19

Фото – Володимир Гарматюк, пресслужба ПНУ.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: