fbpx

Один заражений коронавірусом може інфікувати до 7 осіб, – Руслан Савчук

Суспільство 19:49, 04.11, 2020

Від 10 жовтня в Івано-Франківській області відбувається постійне зростання кількості хворих на коронавірус, і ця тенденція триватиме, оскільки ми ввійшли в сезон традиційного загострення грипу й інших ГРВІ. COVID-19 поширюється в геометричній прогресії, застерігає головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області, генеральний директор Обласного лабораторного центру МОЗ, кандидат медичних наук Руслан Савчук.

Загроза: є чи немає?

“Що означає – немає загрози? Якщо вже в середині жовтня чи не щодня ми виявляли під 200 чи й за 200 «позитивних» ПЛР-тестів, а відтак мали й за 300–350, а останнього дня минулого місяця цей показник сягнув і за 400, то як можна говорити про відсутність небезпеки?! Дарма, що ми вже звикли до таких результатів. Якщо для невтаємничених у природу вірусного зараження населення це норма, то для мене це тривога. Бо ті нібито й незначні 200 чи 300 «позитивних» щодня, з огляду на те, що теоретично та й практично одна заражена людина може інфікувати до 7 осіб із найближчого свого оточення, можуть гіпотетично принести нам невдовзі й 1400, і 2100 інфікованих, які своєю чергою, «подарують» всемеро більше… Вірус поширюється в геометричній прогресії”, – сказав в інтерв’ю “Галичині” Руслан Савчук.

Один заражений коронавірусом може інфікувати до 7 осіб, – Руслан Савчук 1
Руслан Савчук

Лікар пов’язує стрибок захворюваності на Франківщині з груповими походами – на акції, в ресторани тощо.

“Промовистий приклад – у серпні в селі Спас на Коломийщині відгуляли весілля на 600 гостей. А через два дні до Коломийської районної лікарні надійшли перші 12 учасників того дійства. Маємо розуміти, що чимало гостей пороз’їжджалося різними районами області й навіть за межі регіону. І тепер уявіть собі, як непросто нам, епідеміологам, нашій службі, виявити ту чи іншу контактну особу та передати інформацію про неї в іншу область. Яке це додаткове навантаження на роботу наших фахівців!” – пояснює Савчук.

Тестування: безкоштовні й платні

Щодня обласний лабораторний центр МОЗ опрацьовує всі зразки ПЛР-тестувань, які надходять, – чи то 500–600, як було донедавна, чи й за тисячу, як тепер. 

“ПЛР-тести на «корону» у вірусологічній лабораторії на вулиці Рєпіна, 6 в Івано-Франківську проводять максимально оперативно. Скажімо, з часу отримання зразка й до видачі результату минає не більше доби. Затримувань немає, що би хто не казав. Особисто контролюю цей процес. Ми працюємо й у вихідні, а в робочі дні – й до 22 год. Бо розуміємо, що для пацієнтів важливо знати результати своїх тестувань якомога швидше. І так буде й надалі. Це я вкотре заявляю як головний державний санітарний лікар області…” – зазначив він.

У команді співробітників згадуваної лабораторії на Рєпіна, 6 – 10 спеціалістів віком від 25 до 37 років. Ці фахівці працюють не лише з восьмої ранку й часто до десятої вечора, а й у всі вихідні, продовжує Руслан Савчук.

“І їхня професійна та моральна відповідність займаним посадам підкріплена належною надбавкою до окладів. А зразки, які тут досліджують, – суто від представників тієї категорії осіб, для котрих згідно з відповідним наказом МОЗ діагностика безплатна. Це переважно пацієнти лікарень та сімейних лікарів, у яких відібрали ПЛР-тести за направленням медиків”, – каже спеціаліст.

Тим часом платні дослідження на COVID-19 проводять в лабораторії за адресою: вулиця Шевченка, 4 в обласному центрі. Там теж навчений персонал, спеціалісти, які проводять ІФА- й ПЛР-діагностику всім, хто хоче знати про свій стан здоров’я, хоча й не має жодних симптомів захворювання. Тут ціна на послуги: 640 грн – ПЛР-тестування й 204–209 грн. – різні види ІФА (імуноферментного аналізу).

Помилки і прогнози

В окремих випадках, розповідає Руслан Савчук, сімейні лікарі не до кінця з’ясовують час імовірного контакту хворого з носієм вірусу, тобто не визначають правильно час, коли можна відбирати зразок для тестування. І направляють пацієнта на ПЛР-тести не на 7–8-й день інкубаційного періоду – це найбільш оптимальний для виявлення коронавірусу в організмі людини, а на другий–третій. Через те тест не виявляє вірусу, й тоді інфікований іде на роботу, контактує з іншими людьми, а на третій–четвертий день починає відчувати перші симтоми. “Так втрачається час, через те зростає навантаженість на вірусологічні лабораторії, кабінети комп’ютерної томографії та рентгенографії, більшає хворих на атипову пневмонію в лікарнях”, – ілюструє епідеміолог.

Ще одна помилка лікарів у тому, що матеріал, відібраний у пацієнта, доставляють до лабораторії зі значним запізненням, додає Савчук.

Нерідко буває так, особливо в районах, коли зразки відбирають, приміром, сьогодні, та, оскільки на цей день за їхнім графіком в них доставки немає, то привозять на другий, а то й третій день. Руслан Савчук акцентує, що ОЛЦ жодних графіків для медичних закладів не встановлює. “Тож виникає питання: а яка доцільність відбору того матеріалу, який потім два дні лежить без дослідження? Чи, може, той пацієнт, в якого відібрали мазок, не такий уже і хворий? Бувають же випадки, коли згаяний час має фатальні наслідки”, – каже лікар.

“Вірус мутує. Невідомо, як він поводитиметься тепер, в умовах сезонного загострення грипу та інших гострих респіраторно-вірусних захворювань. А ще ж додалися два нових штами грипу на осінь-зиму 2020–2021 рр. Яка буде їхня взаємодія з коронавірусом та іншими вже усталеними вірусами? У цій ситуації зростає навантаження на центри медико-санітарної допомоги, сімейних лікарів, які надають первинну допомогу й консультації. Їм належить чітко розрізняти симптоматику коронавірусну і звичайного ГРВІ. Втім, хоч як, а припускаю, що коли ми останнім часом отримували загалом до тисячі зразків щодня, то можемо сподіватися на подвоєння цього числа у сезон застудних захворювань. Надто ж якщо сімейні лікарі, як ми побоюємось, і справді не розрізнятимуть симптоматику грипу й коронавірусу, то навантаження на вірусологів у нашій лабораторії, яке й так сьогодні немале, ще зросте”, – прогнозує головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області.

Головні новини Івано-Франківська та області у Telegram

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: