fbpx

Верховна Рада проголосувала за новий закон про мобілізацію: що змінилося

Суспільство 12:00, 11.04, 2024

Верховна Рада ухвалила в цілому проєкт закону про вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби, інформує КУРС.

За урядовий проєкт закону №10449 проголосували 283 голосів депутатів з 226 необхідних. У прийнятій версії відсутні терміни демобілізації.

“В редакції комітету. Врахована 31 правка, всі набрали голоси на підтвердження. Без інтриги – окрім правки про демобілізацію (там 227)”, – повідомив в телеграмі нардеп від “Голосу” Железняк.

Норму про демобілізацію військових після 36 місяців служби, яка була в першій версії проєкту, в останній момент виключили з документа. За це проголосували 227 депутатів з 226 необхідних.

Нагадаємо, у першому читанні законопроєкт ухвалили ще 7 лютого. Однак відтоді депутати подали до нього понад чотири тисячі правок. Профільний комітет з нацбезпеки ВРУ розглядав їх майже два місяці.

Нардеп Володимир В’ятрович вважає проголосований закон про мобілізацію поганим і запізнілим.

“Сирий урядовий проєкт, поданий в кінці минулого року, три місяці намагалися покращити в комітеті поправками. Здавалося, це бодай частково вдалося. Я тішився, що зумів відстояти важливі зміни, зокрема ті, які вводили рекрутинг у закон. Але в кінці минулого тижня комітет відкинув фактично всі напрацьовані зміни. Закон знову став таким, як на початку року, а в деяких положеннях – гіршим. Зокрема, з нього вилучили важливу для наших захисників норму про можливість звільнення після 36 місяців служби. Тобто депутати просто втратили три важливих місяці. Якщо влада була впевнена, що урядовий законопроєкт був правильним, то треба було ухвалювати його ще в січні. Станом на зараз ми усі вже побачили б, що з ним не так. Натомість нині ми отримали не просто поганий, а ще й запізнілий закон, який не посилить мобілізацію нових захисників, але цілком може послабити мотивацію тих, хто захищає країну вже не перший рік”, – зазначив В’ятрович.

“При всій абсурдності багатьох положень законопроєкту про мобілізацію, які суттєво вплинуть та більшість відносин в державі, не голосувати цей закон буде ще більше зло. Є надія, що начальники зрозуміють помилки і виправлять їх ближчим часом. Прикро, що не почули зразу”, – прокоментував ухвалення законопроєкту прикарпатський нардеп Ігор Фріс.

“Військові вважають, що нас кинули. У мене в взводі зараз падіння морального духу нижче плінтуса”, – відреагував на допис нардепа в коментарях військовий з Франківська Назар Чокой. Більшість коментарів під постом Ігоря Фріса негативні.

Великодня традиція: “Опришівська слобода” дарує
10% знижки на нові квартири

Великодня акція від ЖК “Опришівська слобода” діє упродовж квітня і до 5 травня

Опришівська слобода в Івано-Франківську на вул. Блавацького

Основні зміни, які передбачає закон:

Поставити на облік усіх військовозобов’язаних і оновити їхні дані. ТЦК матимуть актуальну інформацію про потенційних новобранців.

Громадяни повинні самі звернутись до військкоматів для отримання військово-облікових документів, а не співробітники ТЦК “виловлюватимуть” їх на вулицях, як часто відбувається зараз.

Чоловіки у віці 18-60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника.

Також чоловіки повинні мати і носити при собі військово-облікові документи та пред’являти їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК. Без цих документів українці за кордоном не зможуть оформити паспорт чи отримати консульські послуги.

Призову на військову службу не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, аспіранти, а також наукові і науково-педагогічні працівники, які працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75% ставки.

Замість строкової служби закон вводить “базову військову підготовку” для громадян. Її можна пройти під час навчання у ВНЗ або в тренувальних центрах ЗСУ. Така підготовка почнеться з 1 вересня 2025 року.

Ті, хто ухиляються від мобілізації, матимуть проблеми із законом. Зокрема, проєкт закону пропонує дозволити ТЦК через суд позбавляти ухилянтів водійських прав. Також на них очікує суттєве збільшення штрафів.

Військкомат зможе звертатись в поліцію з проханням затримати ухилянта. Якщо таке неможливо, то в такому випадку ТЦК надсилає громадянину рекомендований лист з вимогою з’явитись у військкомат. Такий лист вважається врученим, навіть якщо людина його не отримала.

Якщо після цього вона добровільно протягом 10 календарних днів не з’явиться в ТЦК, то військком має право звернутись до суду з вимогою позбавити ухилянта водійських прав.

Особи, які не пройшли військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, в прокуратурі чи поліції.

Штрафи за порушення правил військового обліку і мобілізації

За порушення правил військового обліку (стаття 210 Кодексу про адміністративні правопорушення) в мирний час передбачатиметься штраф від 3400 до 5100 гривень, повторно або в особливий період – від 17 000 до 22 500 гривень.

Водночас за порушення законодавства про оборону та мобілізацію (стаття 210-1 КУпАП) в мирний час планується встановити штрафи від 5100 до 8500 гривень для громадян, 17 000-34 000 гривень – для посадових та юридичних осіб. Під час воєнного стану штрафи складатимуть від 17 000 до 22 500 гривень – для громадян, від 34 000 до 59 500 гривень – для посадових та юридичних осіб.

Читайте також:

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: