fbpx

Пересадити кісткову тканину: як у франківській ЦМКЛ рятують ногу пораненому захиснику

Суспільство 16:47, 22.05, 2023

У відділенні травматології Івано-Франківської міської клінічної лікарні, ЦМКЛ, надають допомогу військовим із бойовою травмою.

Поранення, з якими поступають українські захисники на лікування в ЦМКЛ, є дуже тяжкими, розповідають на сторінці закладу у фейсбуці. Бойова травма майже завжди є поєднаною, тобто вражається як кістка, так і мʼякі тканини, судини, нерви. Рани зазвичай є інфікованими. Окрім того, в більшості випадків травмується декілька ділянок тіла. Адже осколків багато, вони травмують грудну клітку, черевну порожнину, таз, верхні та нижні кінцівки.

У відділенні травматології зараз лікується Ярослав Ковальчук. Захисник України пішов на війну добровольцем з початку повномасштабного вторгнення. «До того не воював, на строковій службі не був. Але з 24 лютого перебував там, де відбувались основні бойові дії», – розповідає військовий.

Це вже третє поранення Ярослава. «Дякувати Богу, я досі живий. Перше трапилось в липні. Осколок в легенях і досі є, але лікарі кажуть, що його краще не чіпати. Друге поранення – в жовтні. Тоді була нетяжка контузія. А 1 березня отримав поранення осколками та перелом великогомілкової кістки», – розповідає захисник.

Ярослав каже, що налаштований на одужання, відчуває, що в ЦМКЛ про нього дбають. «Лікарі – справжні професіонали», – говорить захисник.

Про специфіку лікування тяжко пораненого військового розповідає лікар-травматолог Андрій Стуй.

«Ярослав у лікарню приїхав вже з апаратом зовнішньої фіксації. Проте ми взяли посів і виявили, що рана була інфікована стійкою бактерією. У нього поєднана травма м’яких і кісткових тканин».

Спочатку лікарі-травматологи провели Ярославу Ковальчуку дебрідмент, тобто почистили всі мертві тканини і повидаляли уламки кісток. Також імплантували у рану PMMA буси (з кісткового цементу із антибіотиком). “Це забезпечує концентрацію антибіотику у 200 разів більше у рані, ніж при внутрішньовенному введенні. Ці буси знаходяться у рані від 4 до 6 тижнів”, – пояснює лікар.

Пересадити кісткову тканину: як у франківській ЦМКЛ рятують ногу пораненому захиснику 1
РММА буси з антибіотиком

Наступну операція – встановлення інтрамедулярного блокуючого стержня. «Кістковий дефект у Ярослава близько 5 см, тож ми заповнили його кістковим цементом із антибіотиком, але тепер у вигляді спейсера. Це дозволить йому частково наступати на ногу. Тепер потрібно чекати 8 тижнів, щоб навколо спейсера сформувалась мембрана», – говорить лікар.

Попереду у Ярослава Ковальчука ще одна операція. «Ми плануємо видалити спейсер та пересадити кісткову тканину із таза пацієнта.

Пересадити кісткову тканину: як у франківській ЦМКЛ рятують ногу пораненому захиснику 2
Кістковий дефект, фото ЦМКЛ

Оскільки дефект великий, то, можливо, прийдеться використати додатково «штучну кістку». Ця методика має назву Маскулет. Ми часто застосовуємо її при лікуванні військових із значними кістковими дефектами в поєднанні із інфекцією», – розповідає Андрій Стуй.

Поки лікування Ярослава Ковальчука в ЦМКЛ продовжується. Хочемо побажати йому якнайшвидшого одужання та загоєння ран війни. І щиро подякувати за захист нашої Батьківщини.

Пересадити кісткову тканину: як у франківській ЦМКЛ рятують ногу пораненому захиснику 3
Попереду у Ярослава Ковальчука ще одна операція

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: