fbpx

Портрет клієнта: що потрібно знати про потенційних клієнтів

Суспільство 12:06, 01.09, 2021

zZfPyVNidI9J415xDREJZo-LC-wjousheLNgyeBYrnkqnl2dTZDZaFa6jFrGPeFJ7ex7F-t_N9Qc6nLNGZ_p9banUbEg2DJG7hQpvjkme5WbkZtxJXDKmK62FgTYKg=s0

Створення портрета клієнтів — один із найважливіших моментів у просуванні й популяризації свого бренду. Вкрай важливо розуміти, кому й навіщо ви плануєте пропонувати свої товари або послуги. Потрібно чітко усвідомлювати, які клієнти є «вашими», а які — зовсім не відповідають сфері вашого бізнесу. Завдяки цьому можна скоротити часові та фінансові витрати на рекламні кампанії, а також побудувати чіткий бізнес-план.

Самостійно сформувати портрет клієнта досить складно. Щоб допомогти власникам компаній визначити свою цільову аудиторію і правильно з нею працювати, був створений проєкт «Школа бізнесу Нова пошта». На сайті online.novaposhta.education/ можна зареєструватися на онлайн-інтенсив, з допомогою якого професійні та досвідчені практики бізнесу розповідають правила і тонкощі побудови портрета потенційних споживачів.

На що спиратися, щоб сформувати портрет клієнта

Є два основні варіанти, як правильно сформувати портрет майбутнього покупця:

  • об’єднання в одну групу людей зі схожими характеристиками. У такому випадку виходить збірний образ людини з такими характеристиками: вік, стать, сфера діяльності, рівень доходів, сімейний стан, місце розташування, потреби;
  • опис конкретних людей. Під час такого опису використовують точні питання: Як людина любить проводити день? Чим займається у вихідні дні? Які турботи має? Які цілі й прагнення ставить перед собою? Який одяг переважно носить? Яку посаду обіймає на роботі? Які інтереси й захоплення має? Які цінності має в житті?

Що більше відповідей отримано, то вищі шанси на створення корисного продукту і високий заробіток.

Як створити портрет клієнта

Багато бізнесменів (особливо новачки) плутають поняття «портрет потенційного клієнта» (ПК) і «цільова аудиторія» (ЦА). Потрібно врахувати, що ЦА — ширша група осіб, а ПК — це окремий сегмент цільової аудиторії, до якого входять люди з певними характеристиками. Так, купити туфлі на підборах для випускного вечора можуть багато людей (батько, мати, коханий хлопець та ін.), але призначене це взуття суто для юної дівчини.

Є кілька десятків пунктів, які допомагають бізнесменам скласти максимально точні портрети клієнта. Але з них варто виділити чотири основні питання:

  1. Які проблеми може вирішити конкретний продукт або послуга? Так, диван може забезпечити якісний відпочинок і водночас доповнити інтер’єр вітальні.
  2. Хто зможе купити товар або послугу? Продукція може бути призначена для домогосподарок, студентів, керівників компаній тощо.
  3. Де можна зустріти передбачуваного покупця? Є різні офлайн-місця (супермаркети, кафе) і онлайн-майданчики (форуми, соцмережі та ін.), які дають змогу знайти потрібного клієнта.
  4. Які питання і труднощі виникають у потенційних покупців? Визначення потреб конкретного сегмента ЦА дає змогу грамотно скласти комерційну пропозицію, розповівши, як товари або послуги допоможуть розв’язати конкретні проблеми.

Пошук потрібної інформації

Є два способи зібрати необхідні відомості для формування портрета клієнта:

  • Пасивний. У цьому випадку передбачене спостереження за соціальними мережами, форумами, блогами майбутніх покупців.
  • Активний. Цей спосіб має на увазі проведення опитувань, інтерв’ю, розсилку листів з анкетуванням та ін. Як показує практика, активний інтерес до клієнтів дає приріст зацікавлених у купівлі осіб на 14–22%.

Найпоширеніші помилки під час складання ПК

Якщо ви хочете сформувати реальний портрет клієнта, потрібно уникати таких помилок:

  • неправильні питання в анкетах і опитувальниках, через що можна отримати некоректні відповіді;
  • прагнення до створення великої кількості ПК: тут працює правило «краще менше, але якісно»;
  • суб’єктивність: не варто додумувати за покупців те, навіщо їм потрібен ваш товар.

Під час складання правильного портрета клієнта потрібно робити акцент на людину та її потреби, а не на свій товар. У цьому випадку потрібно врахувати побажання покупців і тоді вже створювати дійсно потрібні та дієві продукти.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: