Сьогодні функціонування бізнесів та зайнятість населення як ніколи важливі для відновлення економіки України. Кожен фахівець обирає шляхи професійного росту самостійно. Це може бути як створення стартапу та його запуск, так і працевлаштування за фахом з постійним вдосконаленням навичок. До речі, на сайті Jooble зараз представлено близько 28 тис. вакансій за будь-яким запитом, наприклад, «робота охоронець». У цій статті ми розповімо про кар’єрне зростання та дамо декілька ефективних порад.
Від помічника до керівника: кроки для отримання вищих посад
Компетенції працівника – лише мала частина факторів, що впливають на професійний ріст. Необхідно також знати свої прагнення, розвиватися як особистість та залишатися мотивованим. Разом з експертами Jooble ми склали наступні рекомендації для фахівців.
Визначтеся зі своєю метою
Щоб розуміти напрямки руху, потрібно розуміти свої справжні цілі та бажання. Поставте собі питання, до чого конкретно ви прагнете у професійній діяльності. Наприклад, хтось бажає обійняти керівну посаду в компанії, інший – стати лідером думок у своїй сфері, третьому необхідно просто знайти роботу та отримати досвід для старту власного бізнесу.
Також оцінюйте виклики, які постануть перед вами на шляху до досягнення мети, та чи готові ви до них. Часто спеціалісти бувають не готовими до проблем та швидко втрачають мотивацію до розвитку.
Проаналізуйте, яких навичок вам не вистачає
Якщо ви чітко знаєте свою ціль, складіть список знань та умінь, яких вимагає її досягнення. Для ефективного аналізу можна звертатися до експертних блогів в інтернеті, друзів та колег. Далі визначте:
- навички, яких вам не вистачає;
- способи отримання цих знань;
- терміни, у які ви плануєте закрити прогалини.
В кінці потрібно мати чіткий план здобуття навичок. Наприклад, ви хочете стати досвідченим аналітиком даних. Вашими першими кроками можуть бути: 1) завершення онлайн-курсу по Python для аналізу даних до 31 грудня; 2) прочитання книги «Основи статистики» до 30 березня; 3) вибрати вакансію та пройти стажування в IT-компанії до 30 квітня.
До речі, якщо вам цікаве працевлаштування, на сайті Jooble доступні вакансії у всіх сферах, наприклад, робота бариста. Перелік пропозицій оновлюється щодня.
Висловлюйте свої прагнення керівнику
Заплануйте зустріч з керівником та поділіться своїми бажаннями щодо просування кар’єрними сходами. Покажіть свій план дій, а також запитайте фідбек про вашу роботу та навички, які необхідні для отримання вищої посади. Якщо керівник вважає, що ваших знань поки що недостатньо, дізнайтеся про додаткові проєкти, які дозволять отримати новий досвід.
Робота «на себе»: як започаткувати стартап та власний бізнес?
Деякі фахівці під час роботи в компанії не бачать можливості професійного розвитку в команді. У такому випадку можна розглянути ідею заснування бізнес-проєктів, які допоможуть зростати та заробляти, не залежачи від керівників та колег.
Крок 1: Актуальна ідея
На старті бізнесу першочергове значення має ідея та її актуальність для суспільства. Наприклад, зараз популярністю користуються hand-made прикраси, брендовий одяг, освітні курси тощо. А ось бізнес на туристичних послугах через війну в країні має значно менший попит.
Експерти рекомендують обирати галузь, в якій ви добре розбираєтеся. Зацікавленість та знання у цій сфері допоможуть краще розуміти потреби клієнтів, аналізувати конкурентів, будувати правильну стратегію просування.
Крок 2: Аналіз конкурентів
Розуміння принципів роботи конкурентів дозволить вам розробити стратегію, яка виділятиме ваш бізнес на ринку. Ефективний аналіз можна проводити за методом SWOT:
- Strengths – сильні сторони.
- Weaknesses – слабкі сторони.
- Opportunities – можливості та тенденції, які компанія використовує для просування послуг.
- Threats – загрози та події, які негативним чином можуть вплинути на розвиток бізнесу.
Така матриця не тільки дає повне уявлення про конкурентів, але й допомагає уникнути їхніх помилок, зробити свою стратегію унікальною.
Крок 3: Стартовий капітал
Початковий капітал для відкриття власної справи потрібен майже кожному підприємцю, проте не всі його мають. Сьогодні існують програми фінансової підтримки бізнесів від держави:
- Гранти для стартапів або розширення наявних проєктів в рамках програми «єРобота».
- Пільгові кредити «5-7-9%» з річними ставками від 0 до 9%.
- Компенсація 6700 грн перші 2 місяці працевлаштування ВПО.
Для формування заявки на державні гранти або привернення уваги інших інвесторів необхідно прописати бізнес-план. Він повинен містити стратегічний план дій та опис бізнесу, включно з метою, цілями, фінансовим прогнозом, стратегією маркетингу та аналізом конкурентів.
Крок 4: Підготовка до запуску
Перед початком роботи проєкту необхідно виконати наступне:
- Зареєструвати діяльність як ФОП або ТОВ.
- Найняти персонал (за необхідності).
- Створити акаунти в соціальних мережах.
- Розробити бренд та логотип.
- Створити сайт, прив’язати інструменти для оплат.
- Закупити обладнання, матеріали (за необхідності).
- Пропрацювати маркетинговий план.
Насправді це тільки орієнтовні кроки перед стартом власної справи. Завжди орієнтуйтеся на бізнес-план, він допоможе зрозуміти, які кроки слід включити у підготовку.
Реклама