fbpx

Суд оголосив вирок у справі розстрілів на Майдані - ніхто не отримав тюремних термінів

Політика 13:33, 18.10, 2023

Святошинський райсуд Києва в середу, 18 жовтня, оголосив вирок у головній справі Майдану, яка стосується розстрілів протестувальників на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року.

Підсудними в цій справі є п’ятеро колишніх силовиків із вже розформованого спецпідрозділу МВС «Беркут». Суд визнав їх винуватими, однак реального тюремного терміну ніхто не отримав.

Обвинуваченими в цій справі є на той час заступник командира київського полку «Беркута» Олег Янішевський та четверо ексберкутівців київської спецроти: Павло Аброськін, Сергій Зінченко, Сергій Тамтура та Олександр Маринченко. Наприкінці 2019 року усіх їх передали у рамках обміну терористам з «ДНР» і «ЛНР», однак Маринченко і Тамтура згодом повернулися до Києва.

18 жовтня суддя Сергій Дячук оголосив вирок суду присяжних. Згідно з ним, бійці київської роти «Беркута» Сергій Зінченко, Павло Аброськін і Олег Янішевський визнані винуватими у вбивстві людей. Перші двоє отримали по 15 років ув’язнення, а Янішевський – довічне. Однак ці троє беркутівців були звільненні з-під варти в грудні 2019 в рамках обміну полоненими з Росією і втекли до РФ.

Двох інших беркутівців, які залишились в Україні, – Сергія Тамтуру й Олександр Маринченка, – суд виправдав.

Міліціонерів роти спеціального призначення ПМОП «Беркут» обвинувачували у тому, що на вулиці Інститутській у Києві застосували до учасників акцій протесту табельну гладкоствольну та автоматичну нарізну вогнепальну зброю, споряджену бойовими припасами. Таким чином, за версією сторони обвинувачення, вони вчинили умисні вбивства 48 осіб та замахи на умисні вбивства 80 осіб, а також терористичний акт та інші злочини.

Офіс Генпрокурора повідомив, що оскаржуватиме вирок Святошинського райсуду в повному обсязі.

Справа про розстріли на Інститутській 20 лютого 2014 року надійшла до суду ще у 2015 році з двома обвинуваченими – Аброськіним й Зінченком. У 2016-му цей обвинувальний акт об’єднали з обвинуваченням Маринченка, Тамтури та Янішевського й почали слухати спочатку.

До грудня 2019 року у справі допитали потерпілих, дослідили докази (терабайти відео, величезна кількість письмових доказів, експертиз та інших документів), допитали свідків обвинувачення. На 2020 рік очікувався вирок. Але 28 грудня 2019-го суд залишився без підсудних через те, що їх передали терористам з «ДНР» та «ЛНР». Розгляд справи в суді відновили після повернення до Києва Тамтури й Маринченка.

Окрім цієї справи, в судах та на стадії досудового розслідування є ще декілька проваджень щодо високопосадовців та інших бійців спецроти беркута, яких слідство вважає причетними до розстрілів на Інститутській у лютому 2014 року.

Нагадаємо, у Франківську показали документальний фільм про Революцію Гідності очевидця подій, оператора на Майдані, добровольця полку «Азов» у війні на Донбасі, військового репортера Руслана Ганущака.

Останні кадри фільму розповідають про те, що четвертим пунктом угоди з врегулювання ситуації в Україні, яку змушений був з лідерами Майдану підписати тодішній президент Янукович, було міжнародне розслідування злочинів проти учасників Революції Гідності. «Ніхто не уникне відповідальності», – сказав тоді Арсеній Яценюк, маючи на увазі затриманих, розстріляних, безвісти пропалих. 

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: