fbpx

Суд звільнив франківця, який є Свідком Єгови, від служби в армії з релігійних переконань

Суспільство 12:55, 25.11, 2021

Івано-Франківський окружний адмінсуд задовольнив позов франківця Василя Сорокатого про альтернативну невійськову службу в армії з релігійних переконань.

Франківець позивався до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА та до власне ОДА через відмову в альтернативній (невійськовій) службі. Третьою особою у справі виступила уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова – вона подала подання про визнання протиправними рішень департаменту та ОДА і їх скасування.

“В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що  після ретельного вивчення Біблії прийняв рішення стати членом Релігійного об`єднання Свідків Єгови в Україні та прийняв водне хрещення. Після свого хрещення і до цього часу він щомісяця бере участь у проповідуванні доброї новини про Царство Бога разом з місцевою релігійною громадою Свідків Єгови. Крім цього, з 26.07.2020 Керівний Комітет Релігійної організації “Релігійний Центр Свідків Єгови в Україні” призначив його на посаду священнослужителя – старійшиною (єпископом) збору. Тому відповідно до особистих релігійних переконань його навчене по Біблії сумління не дозволяє йому користуватися зброєю та виконувати військовий обов`язок”, – зазначили суть справи в ухвалі суду.

18 серпня позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА із заявою, в якій пояснив свої релігійні переконання та просив направити його на проходження альтернативної (невійськової) служби. Проте Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації рішенням, яке оформлене протоколом №2 від 18.08.2021, відмовив у направленні на альтернативну (невійськову) службу у зв`язку з несвоєчасним поданням заяви. І справді, подання заяви було прострочене на 18 днів.

Стосовно проходження альтернативної служби є певний алгоритм, зокрема, за два місяці до початку призову подати заяву до Департаменту соцполітики ОДА, зазначив відповідач по справі.

Омбудсмен Людмила Денісова надала пояснення в суді.

“Пропуск строку позивачем на подання заяви про направлення на альтернативну службу жодним чином не посягає на громадський порядок, здоров`я і моральність населення, як і на права і свободи інших людей. Така позиція неодноразово озвучувалася у рішеннях Європейського суду з прав людини, який зазначив, що незабезпечення цим особам можливості реалізувати їх право на альтернативну (невійськову) службу є втручанням в їхню свободу сповідувати свою релігію”, – зазначила вона і послалася на відповідні статті в Конституції, які закріплюють право людини на на свободу світогляду і віросповідання. 

Суд прийняв до уваги вірування “Свідків Єгови”, їх принципи пацифізму і віровчення, що не дозволяє носити військову форму чи брати до рук зброю, і задовольнив позов франківця про альтернативну, невійськову, службу. Рішення ОДА про відмову у такій підлягає скасуванню.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: