fbpx

У 2020 році в Україні запустять платформу для посилення прозорості видобувних галузей

Економіка 12:34, 18.02, 2020

Ініціатива прозорості видобувних галузей (EITI) — міжнародний стандарт, що забезпечує прозорість звітності і розкриває інформацію про стан справ у видобувному секторі держави. На сьогодні 52 країни дотримуються цієї ініціативи.

На початку 2020 року Ініціатива прозорості видобувних галузей опублікувала звіти за 2017 рік. У звітах вказані дані про кількість видобутих ресурсів, суми податкових та рентних виплат. Там міститься інформація про створення та розвиток соціальних проєктів у населених пунктах, де працюють газовидобувники.

Крім цього, в лютому запускають пілот онлайн-платформи, яка розробляється за підтримки федеральної компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Платформа спростить взаємодію між видобувними компаніями, державними службами та жителями громад. Тестувати її будуть ДТЕК Нафтогаз і компанії групи Smart Energy.

Радник EITI, GIZ Світлана Мізіна розповідає:

«Ми хочемо створити такий проєкт, де вся інформація буде доступна і зрозуміла кожному користувачеві. Наше завдання — прискорити публікацію звітів, завдяки чому підвищиться їхня актуальність. Це буде цікаво як інвесторам, так і громадськості. Зараз проведемо тестування з двома компаніями, але будемо раді, якщо й інші приєднаються».

Основне призначення платформи — забезпечити доступність звітності, яку надають видобувні компанії, для людей. Розробники планують зробити сервіс основним в Україні для подачі звітів в електронному вигляді. Компанії зможуть вносити сюди необхідні дані, згідно із законами і вимогами ІПДО.

У планах — додати аналітичні інструменти, за допомогою яких можна буде порівнювати звітність як за містами, так і за країнами, які беруть участь в ІПДО.

Менеджер з корпоративних комунікацій Smart Energy Наталія Плеханова розповідає, що компанії групи приєдналися до EITI п’ять років тому:

«Ми працюємо відкрито і прозоро, тому, починаючи з першого звіту, подаємо інформацію про свою діяльність у Полтавській та Харківській областях. Зараз, коли звітність переходить в онлайн, це, безумовно, спрощує її адміністрування. А також дозволяє побачити результати цієї роботи всім зацікавленим сторонам. Ми бачимо в цьому ще один крок назустріч до конструктивного діалогу. Передусім з громадами, на території яких ми працюємо».

У ДТЕК Нафтогаз також тільки почали тестування платформи, але вже відзначили, що вона продумана і зручна у використанні. Менеджер з регуляторних питань ДТЕК Нафтогаз Юлія Боржемська зазначає:

«Діджиталізація і цифровізація дуже важливі для усунення суб’єктивного підходу і людської помилки при обробці звітів. Платформа дозволить заощадити час усім учасникам процесу, підвищить прозорість роботи системи і забезпечить ефективність процесу подання звітності».

На думку учасників ринку, серед завдань платформи — усунення дублювання поданої інформації, розбіжностей і неточностей у зв’язку з відмінностями у формах звітів, спрощення адміністрування звітності, впровадження єдиного підходу до роботи з інформацією, підвищення прозорості при взаємодії бізнесу і державних органів.

Прозорі надра: 5 корисних сервісів

Серед інших планів EITI — внесення змін до Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях», згідно з новим Стандартом EITI 2019. Цей закон зобов’язує всі видобувні компанії на території країни надавати своєчасну звітність щодо ведення видобутку газу, нафти, вугілля і руди. Раніше такої норми не було — компанії подавали звітність за власним бажанням.

У квітні планується презентація звіту EITI 2017 року. Вже в червні — підписання окремих контрактів за звітами EITI 2018 та 2019 років. Восени ж видобувні компанії повинні будуть надати звіти.

Данило Войтенко

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: