Вчора у відкритому мистецькому просторі “Підземний Перехід Ваґабундо” побував британський нейрохірург і письменник Генрі Марш. Він приїхав до Франківська на публічну розмову з Юрієм Андруховичем.
Всесвітньовідомий нейрохірург, автор двох літературних бестселерів розповів про свій письменницький досвід, Україну як його частину та нову книжку, яка ось-ось має вийти в українському перекладі. Обидва свої бестселери – «Історії про життя, смерть і нейрохірургію» та «Щоденники нейрохірурга», – які вже перекладені українською, Герні Марш підписав франківцям.
Юрій Андрухович і Генрі Марш приятелюють з того часу, як Андрухович звернувся до його прози, вимальовуючи одного з героїв роману “Радіо Ніч”. Той Андруховичів герой якраз потребував діагностики нейрохірурга. Андрухович каже, що проза Марша його захопила: “Це високе, насичене глибиною думки письмо, з якого ще й дізнаєшся, як роблять операції на головному мозку”.
Герні Марш розповів, що в університеті студіював політологію і навіть цікавився радянським комунізмом та “східним блоком” (країни “Варшавського договору”, на які поширювався вплив СРСР, – кор.). До цього спонукала родинна ситуація, вважає Марш: мати – німкеня, політична біженка з фашистської Німеччини, батько – британець, юрист, один з перших юристів, які почали займатися правами людей. Водночас його тітка, рідна сестра матері, була фанатичною нацисткою. Тож теми тоталітаризму та його впливу на держави і людей завжди були у фокусі Маршів.
Нейрохірургія, за словами письменника, дозволила йому з іншого боку зазирнути в мозок людини – через окуляр мікроскопа. “Це була любов з першого погляду, головний мозок людини виявися таким цікавим і таким важливим”, – жартує він.
Свою третю книжку Генрі Марш взявся писати про власний головний мозок, екстраполюючи на це свій життєвий і письменницький досвід.
“Домовився: мені зробили скан мозку. Коли його побачив, був у шоці, як буваю в шоці, коли дивлюся в дзеркало, а на мене звідти дивиться якийсь старий чоловік. Я побачив мозок теж старого чоловіка – він уже трохи всох, мав пошкоджені ділянки. Тоді я почав писати про старіння”, – відвертий письменник.
Та нова книжка ще глибша.
“Мені поставили діаноз поширеного онкозахворювання. Якийсь час я не знав, скільки мені залишилося жити, – це був дуже корисний досвід як для письменника. Мені вже 71 рік, і, з одного боку, у мене була паніка, з другого боку, все це було смішно – я завжди міг допустити, що лікар, до якого зверталися пацієнти з раком, і сам може захворіти на рак. Це цікава тема для письма”, – розповідає Генрі Марш.
Письменник каже, що пройшов лікування та хімічну кастрацію, і про це написав також. “Зараз уже відновлююся і добре себе почуваю – про це вже не пишу, бо книжку вже віддав”, – посміхається він.
Завдяки власне цьому досвіду, зазначає Марш, навчився більше жити в моменті, більше допомагати друзям. Зробив для себе висновок, що найважливіше у житті – це сім’я і друзі, а ще – відчуття щастя.
“Це коли з таким діагнозом можеш озирнутимся назад і відчуваєш щастя, бо протягом всіх років міг допомагати пацієнтам, людям”, – каже Генрі Марш.
Допомога Марша поширюється і на Україну та українців. Письменник вже втретє від початку великої війни приїздить в Україну, щоби допомагати, зокрема, пораненим. Також Марш фінансово підтримує українську армію. Недавно письменник перерахував кошти в британський фонд, який закуповував дрони. Перекладачка та волонтерка Катерина Михайліцина звідти допомагає недавно сформованій 23 ОМБР ЗСУ, яка саме готується на ротацію в “гарячі точки” на передову. На зустрічі з Генрі Маршем франківців також запросили долучатися до цієї допомоги.
КУРС писав: “Радіо Ніч” Юрія Андруховича визнали найкращою книжкою півріччя в Німеччині
Перед тим “Radio Nacht” з’явилося й у австрійській топовій десятці нових книг. Нагадаємо, що в Україні роман “Радіо Ніч” вийшов два роки тому, 13 грудня 2020 року.
Фото – Ростислав Шпук, Сергій Борис