fbpx

У Косові 70% шкільних вбиралень потребують ремонту - оновлять одну

Суспільство 17:50, 30.06, 2021

Тільки в одній зі шкіл Косівської громади цьогоріч зможуть відремонтувати вбиральні. Ремонту потребують 70% шкільних санвузлів. А в 25% шкіл туалети потрібно будувати з нуля – там на сьогодні вигрібні ями.

“До 1 вересня санвузли в цій школі будуть набагато кращими, не ідеальними, бо не вистачає коштів, але соромно перед дітьми не буде”, – показав туалети, що їх беруться ремонтувати, в одній зі шкіл міста Косова голова громади Юрій Плосконос.

У Косові 70% шкільних вбиралень потребують ремонту - оновлять одну 1

“Це не в стадії ремонту, це діти отак ходили в туалет. Отак без перегородок. Тут будуть встановлені перегородки, замінено вікно”, – пояснив мер Косова в коментарях здивованим читачам фейсбуку.

У Косові 70% шкільних вбиралень потребують ремонту - оновлять одну 2

І це ще не найгірший варіант, додав голова громади. Бо є школи, в яких взагалі ніяких туалетів немає. Таких у громаді 25%, уточнив КУРСу Юрій Плосконос.

В Косівській громаді 23 школи. 70% шкільних вбиралень зараз у такому ж стані, як ці на фото.

У Косові 70% шкільних вбиралень потребують ремонту - оновлять одну 3

30% – сучасні туалети, де є вода і враховане право на приватність. Однак, каже мер Косова, там є проблема з очисними спорудами – при існуючих об’ємах стоків потрібно робити автономні очисні в школах.

“Отакі побутові умови для дітей перейшли нам у спадщину. Всі пам’ятають гасло “Все найкраще – для дітей”… Чому так сталося? Невже діти заслуговують рости в подібному свинстві?” – ставить питання голова громади.

У Косові 70% шкільних вбиралень потребують ремонту - оновлять одну 4

В контексті варто зазначити, що два роки тому на державному рівні порушували проблему відсутності туалетів у приміщеннях шкіл і навіть фінансували їх будівництво. У спадок теперішній громаді залишилася недобудова – в одній із сільських шкіл почали і не закінчили спорудження вбиралень. Цього року з обласного бюджету мають виділити 300 тис. грн на добудову, пояснив Плосконос.

За словами Юрія Плосконоса, освіта з’їдає майже 75% бюджету Косівської громади, тобто 200 млн з 269 млн всіх надходжень.

“Сталось так тому, що ніхто не задумувався над економією та ефективним використанням коштів. Легше і популярніше було відкрити чергову школу в далекому селі, в якій вчилось 40 учнів і викладало 20 вчителів. Тепер пожинаємо плоди цих рішень. Тому змушені приймати непопулярні рішення”, – каже голова громади.

Непопулярні рішення – це закриття малокомплектних шкіл. Цього року в Косівській громаді закрили дві такі школи. На черзі ще дві.

“У нас дуже багато малокомплектних шкіл. І багато таких, які ми не можемо закрити в зв’язку зі специфікою території. Маємо лист з Департаменту освіти ОДА, де наведена методика розрахунків, і так прямо і сказано, що цих двох шкіл не має бути. З іншого боку, як їх закрити, якщо не дотримано трьох обов’язкових умов. Ну немає школи неподалік, це раз. Немає автобуса, щоби довозити учнів, – це два. А головне – немає дороги”, – описує реальність Юрій Плосконос.

За його словами, при нарахуванні коштів на заклади освіти з держбюджету не врахована специфіка організації життя й інфраструктури в гірських регіонах. А це більші потреби у зв’язку з віддаленістю населених пунктів і менші можливості заробити в місцевий бюджет.

“В середньому по Україні на навчання одного учня в школі держава виділяє 23 тис. 100 грн. У тих малокомплектних школах, які ми закрили, на одного учня реально витрачалося до 100 тис. грн в рік. Тому немає варіантів – ми змушені оптимізувати мережу навчальних закладів. А зекономлені кошти будемо витрачати на створення належних побутових умов для дітей в інших школах, створення пансіонів для дітей, які живуть далеко від навчальних закладів, закупівлю шкільних автобусів.”, – пояснює голова громади.

За словами Юрія Плосконоса, за зекономлених 3 млн грн цьогорічної освітньої субвенції придбали шкільний автобус і 300 тис. грн спрямували на ремонт туалетів у одній школі Косова, звідки фото. На більше наразі немає грошей.

У Косові 70% шкільних вбиралень потребують ремонту - оновлять одну 5

Зате на наступне літо очікують 15 млн грн такої “економії” і в 2022-2023 роках візьмуться за решту шкільних туалетів, запевнив мер.

“Туалети – це тільки одна зі шкільних проблем. Є школи, де течуть дахи і треба міняти покрівлю. Є школи, які понад пів століття працюють у пристосованих приміщеннях, і ті кімнати просто не можна назвати класами, – розповідає Юрій Плосконос. – Є школи, де немає спортзалів і стадіонів чи спортмайданчиків – узагалі, тільки одна кімната для фізкультури. Ми готові братися вирішувати ці проблеми, але потрібні кардинальні фінансові рішення на вищому рівні”.

Як приклад комплексного вирішення проблеми – від туалетів до вайфаю – Юрій Плосконос навів будівництво нової школи у селі Старий Косів. Правду кажучи, добудову довгобуду – цю школу почали 40 років тому і мають завершити цьогоріч у рамках президентської програми «Велике будівництво». Передбачено з державного бюджету 19,8 млн грн. Громада співфінансує 2,2 млн грн. “Ця школа має стати найсучаснішим освітнім закладом в громаді”, – каже голова громади.

У Косові 70% шкільних вбиралень потребують ремонту - оновлять одну 6
Довгобуд на початку 2021 року

Це дасть змогу звести під один дах учнів Старокосівського (280 учнів) ліцею і Вербовецької (180 учнів) гімназії, повернути частину дітей – передусім з Косівської гімназії Павлика, створити сучасні умови для навчання і при цьому ще й значно зекономити кошти державної освітньої субвенції і кошти місцевого бюджету, пояснює Юрій Плосконос.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: