fbpx

У річках на Прикарпатті виявили гербіциди та інші забруднювачі

Суспільство 19:45, 08.06, 2021
НА ФОТО: фото БУВР

На Франківщині на трьох пунктах моніторингу води у річках знайшли перевищення норми забруднювачів – нонилфенолу, хлорфенвінфосу та флуорантену.

Високих концентрацій хімічних і фізико-хімічних показників не виявили. Про це Суспільному Карпати повідомила начальниця лабораторії моніторингу вод Західного регіону Марія Засідко.

“Перевищення норми виявили за вмістом нонилфенолів (4-нонилфенолів) у річці Сівка у селі Сівка-Войнилівська, флуорантену у Бистриці-Солотвинській, що протікає у Скобичівці, та хлорфенвінфосу (суміші цис- і транс-ізомерів) у річці Саджава, що у Долині, — каже Марія Засідко. — Кадмій виявили у всіх пунктах моніторингу, вмісту ртуті не зафіксували”.

Нонилфеноли – сполуки, що є забруднюючими факторами оточуючого середовища, здатними впливати на організм людини і тварин. Їм притаманна висока токсичність і негативна дія на імунну систему, пише міжнародний науково-практичний журнал “Імунопатологія. Алергологія. Інфектологія”.

Хлорфенвінфос належить до фосфорорганічних пестицидів. А флуорантен – до поліцеклічних вуглеводнів, що мають канцерогенну дію, інформує УЗА (Українська зернова асоціація). 

З переліку металів, які є специфічними для басейну Дністра, було виявлено мідь, хром, цинк та арсен.

У річці Сівка у селі Сівка-Войнилівська на Калущині знайшли ацетохлор. Там же виявили метолахлор, а також у річці Дністер, що протікає у селі Побережжя, Галичі та річці Бистриця у селищі Єзупіль Тисменицького району.

Найменше шкідливих речовин є у пунктах моніторингу рік басейну Дністра — у верхів’ях Лімниці у селі Осмолода на Рожнятівщині та Свічі у селі Княжолуки на Долинщині.

Загальний аналіз лабораторних досліджень встановив, що у 27 масивах поверхневих вод басейну Дністра відповідають І класу хімічного стану – “добрий”. 

У 18 масивах поверхневих вод визначено ІІ клас хімічного стану – “недосягнення доброго”, зокрема такі дані дав пункт моніторингу, розташований на річці Прут у селі Шепарівці на Коломийщині.

На Франківщині у річковому басейні Дністра упродовж 2020 року встановили 15 пунктів моніторингу. Серед них — 7 відповідають “доброму” стану. Це ріки — Свіча у селі Княжолука, Гериня у Болехові, Лімниця в селі Осмолода, Лімниця у селі Вістова, Дуба у Рожнятові, Бистриця в Єзуполі, Бистриця-Надвірнянська у селі Березівка.

У 8 пунктах визначено “недосягнення доброго стану”. Це ріки: Дністер у селі Побережжя та місті Галичі, Саджава у місті Долині, Сівка у селі Сівка–Войнилівська, Луква у селі Боднарів, Гнила Липа у селі Бабухів, Ворона у місті Тисмениці, Бистриця-Солотвинська у селі Скобичівка на Богородчанщині.

У річковому суббасейні Прута на території області визначено 5 пунктів моніторингу. Загальний аналіз лабораторних досліджень встановив, що 4 пункти моніторингу відповідають першому класу хімічного стану – “доброму”, це ріки: Чорний Черемош у Верховині; Волиця у селі Рибне, Прутець-Яблуницький у Татарові та Прут у Яремчі.

Під час досліджень не виявили перевищення гранично допустимої концентрації шкідливих речовин та нормативів екологічної безпеки у всіх масивах поверхневих вод.

Відсоток охоплення моніторингом масивів поверхневих вод у річковому басейні Дністра з 2020 року до 2021 збільшився із 3,9 % до 6,9%.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: